| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca este o intrebare cam ciudata,dar as vrea sa stiu daca nu sunt singura care simte asta:
Vi se intampla ca in marea majoritate a timpului sa nu simtiti nici o emotie? Sa nu simiti fericire dar nici tristete,sa nu simti iubire dar nici ura, nici frica dar nici siguranta.Sa te simti asa ca un robot care incearca sa inteleaga sentimentele umane...
E foarte incomfortabil sa nu simti nimic straight face E ca si cum nu ai trai...
Voi ce spuneti?

7 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Aceste blocaje intervin deseori in viata noastra.E lipsa interesului fata de propria existenta manifestata de obicei la oamenii lipsiti de directie, de dorinta de atingere a unui un tel.E momentul cand nu gasim nici un motiv sa ne ridicam din pat si traim din inertie.Atunci nu exista sentimente, dorinte...parca viata se opreste.Trebuie sa ne intoarcem mental la ultimul moment care prezenta interes pentru noi si sa repornim de acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi se mai intampla. Nu ma deranjeaza.

| Jijell a răspuns:

De unde esti si cati ani ai?

Daca ai simtit nevoia sa ma injuri sau sa-mi tragi o palma la aceasta intrebare, inseamna ca nu ai nicio problema in simtitul emotiilor. laughing

Lasand gluma la o parte, cunosc senzatia. Monotonia si plictiseala duc la stari din astea. Din pacate, aceasta stare este ceea ce anumite grupuri care ne conduc, eliminarea treptata a emotiilor care ne fac de fapt oameni. In ochii unora, nu suntem decat niste unelte care nu au dreptul sa gandeasca si sa simta.

Daca te gasesti facand acelasi lucru in fiecare zi, incearca sa rupi tiparul. Fa ceva nou, experimenteaza. Inchide televizorul si iesi afara, mergi mai departe ca de obicei. Iesi in natura, sau glumeste cu prietenii. Nu iti raspund prietenii, nu ai cu cine sa iesi? Iesi pur si simplu intr-un cadru social si fa cunostinta cu oameni noi. Deschide subiecte de care te feresti in mod normal sau la care crezi ca nu vei primi un raspuns multumitor. De multe ori raspunsurile te vor surprinde.

| lucyheartfilia06 a răspuns (pentru Jijell):

Nu prea am chef sa fac nimic in ultima vreme, si nu sunt deloc intr-o situatie fericita in viata ca sa spun asa, dar tot nu simt nimic si m-am saturat sa-mi tot spuna lumea ca sunt insensibila.
Ies destul de des cu prietenii pentru ca tin foarte mult la ei si nu fac chiar acelasi lucru in fiecare zi...

| Jijell a răspuns (pentru lucyheartfilia06):

Poate tocmai din cauza situatiei in care esti ai si starea asta de indiferenta. Despre ce e vorba cand spui ca nu esti intr-o situatie fericita in viata? Poate te putem ajuta aici.

Poti sa dai un exemplu in care ti s-a spus ca esti insensibila? Ti-au spus si prietenii asta, sau doar oameni care nu iti sunt foarte apropiati? Pe unii nici nu trebuie sa-i bagi in seama.

| lucyheartfilia06 a răspuns (pentru Jijell):

Apreciez intentia dvs de a ma ajuta in legatura cu situatia asta,dar nu e ceva ce pot spune, probleme personale.

si mi-au spus si prieteni, colegi, si sora mea de exemplu, si nu doar odata asa... straight face

| Jijell a răspuns (pentru lucyheartfilia06):

Incearca sa asculti mai des ce au de spus, cei din jurul tau ai reactia asta cand pari dezinteresata de problemele lor. De cele mai multe ori, vrem doar sa avem cu cine vorbi, asta ne face sa ne simtim mai bine.

Asta e doar decizia ta, daca te deranjeaza faptul ca esti considerata insensibila, implica-te mai mult in comunicarea cu cei din jur. Insa cred ca mai degraba problemele personale ar trebui rezolvate primele.