| RAY a întrebat:

Toate animalele au voie sa ucida doar omul nu are voie, de ce?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Întrebarea e bună dar pusă greșit. Dar răspunsul e simplu, și nu prea. Unii o ard cu moralitatea, altii cu inteligența, iar cel mi deplasat cu memoria, dar răspunsul real este evoluția așa ne-am dezvoltat ca specie. Permite-mi să explic:
Încă de pe vremea când omul nu dobândi-se nici sfert din capacitatea intelectuală de azi era o specie socială trăiau la adunați la un loc.
Well rațiunea și emoțile se dezvoltă și se ajunge la ideea că omul nu poate supraviețui decât în colectiv, iar colectiv primează dorințele unui singur individ. Crima/uciderea dezbina colectivul, deci reglementată și în generală interzisă.
Moralitatea de fapt e o formă de egoism primitivă, dacă vreau să supraviețuiesc nu te ucid. Nu știu ce rol joacă rațiunea dar memoria.

57 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

De fapt si alte animale au regulile lor sociale. Spre exemplu daca un cimpanzeu ucide un membru al grupului este dat afara din grup.

| baru a răspuns:

Pe ce lume traiesti prietene? Omul este mai rau ca si un animal. Nu ucide? Ma faci sa rad.

| RAY explică (pentru baru):

Asa e,omul cica se crede rational, superior, sfant, el ucide din placere, un animal ca i este foame

| Freya1 a răspuns:

Pentru ca de aceia noi suntem oameni si ele animale.
Se presupune ca noi trebuie sa aveam mai multa minte decat un biet animal.

| RAY explică (pentru Freya1):

Noi ucidem animale naty

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Aicia este un pic cu dus si intors sti...
Eu mananc carne de porc, vaca, pui, peste in general.Nu stiu daca mai mananc si alt fel de carne dar nu exclud.Deci asa ca as fi ipocrita sa zic "baaai nu mai omorati animale".Dar eu una nu faca asta. Daca imi cumpar carena din magazin gata taiata pregatita ok, daca trebuie sa omor eu un animal mai bine nu mananc.

| RAY explică (pentru Freya1):

Si eu la fel -am cam fost ipocrit la faza aia stiu, dar sa stii ca sunt criminal de muste

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Mie mie scarba de muste, gaze gandaci, paianjeni.
Omor tantari ca aia is mai mici si mai putin scarbosi si furnici ca nu suport ca se urca si baga peste tot (trauma din copilarie laughing )

| Sn4k3 a răspuns:

Pai noi suntem animale?

| RAY explică (pentru Sn4k3):

Da

| Sn4k3 a răspuns (pentru RAY):

Nu ma refeream teoretic si daca nu vezi nici o diferenta, ia si omoara oameni laughing.

| RAY explică (pentru Sn4k3):

Stai sa aleg pe cine )))))))))))))) isi dai seama ca nu nevinovati, as fi un super erou bun

| Sn4k3 a răspuns (pentru RAY):

The Punisher te vezi laughing.

| RAY explică (pentru Sn4k3):

Deadpool,imi place umorul lui

| Donsavas a răspuns:

Fiindcă omul are un potențial mai mare de a ucide in masa si de a distruge mediul. El are constiinta si un coeficient de inteligenta peste celelalte animale. A ales să conviețuiasca, nu sa calce pe cadavre.

| Lioana a răspuns:

Nu e vorba ca au voie, dar nu poti interzice ceva si sa te astepti la respectarea unei reguli din partea unor fiinte fara ratiune, fara capacitatea de a deosebi binele de rau. Si apoi sa nu crezi ca nu sunt condamnate animalele care ucid, in special daca ucid oameni. Ele sunt condamnate la moarte, oamenii de multe ori scapa mai usor.

| RAY explică (pentru Lioana):

Dar invers daca omul ucide un animal e ok, ca si asa am distrus jumatate din padurile lumi

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Daca ii interzici omului sa ucida animale inseamna ca-i interzici sa fie omnivor si ii ceri sa devina vegetarian sau cel putin lacto-vegetarian. Crezi ca poate trai omul fara carne? Unii pot, dar stiu destul de multi care nu rezista fara carne.

| Emma30555 a răspuns:

Animalele nu ucid cu vreun motiv, ele o fac instinctiv pentru hrana sau apărare, ele nu o fac de supărare, invidie sau alt motiv. Omul este o ființă rațională, empatica

| Ineys a răspuns:

Pentru ca omul are ratiune. Acum leul nu are ratiune, si el ucide doar ca sa se hraneasca. Omul nu are nevoie sa ucida alti oameni ca sa supravietuiasca, daca la asta te referi. Daca te referi la faptul ca nu are voie sa ucida anumite animale e din cauza ca sunt pe cale de disparitie.

| JackR a răspuns:

In lumea asta mare, nu exista decat doua animale care vaneaza omul, ca pe orice alta prada: leopardul si ursul polar. Toate celelalte animale ucid omul numai cand sunt incoltite, amenintate sau incearca sa protejeze ceva ( progeniturile, grupul sau adapostul). Mai exista o singura notabila exceptie, rechinii, care ucid oameni din " confuzie": inotatori sau surferii care in apa, vazuti de jos spre suprafata, seamana cu focile. Deci in cea mai mare parte a situatiilor, vorbim de instincte.
Oamenii ucid oameni din cauza sentimentelor: ura, dragoste, frica, invidie etc. Se presupune ca intelectul dezvoltat al oamenilor ar trebui sa controleze sentimentele. Ca nu se intampla asa intotdeauna, este o alta poveste...

| Mclaren12 a răspuns:

Animalele ucid ca sa supravietuiasca. Omul de ce ucide?

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Omul din multe motive emotionale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum are spune NOname(și chiar ar avea dreptate de data asta) și omul ucide.Sau crezi că animalele se sacrifică de bună-voie pentru noi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca omul distruge planeta, miliarde de animale nu fac rãu planetei, cat fac cateva mii/milioane de oameni.
Omul are inteligenta necesara si tenhologia, putem sa fim doar cateva mii/miliane de oameni pe pamant si tot e bine, cu cat suntem mai multi cu atât mai rau. Dar in schimb animalele chiar nu fac nimic rãu, nu cauzeaza poluare. Sincer daca as fi Hitler 2 as omorâ miliarde de vieti, as pastra rasa umana la minim doar pe o insulã, in rest animalele nu m-as atinge de ele, sunt inofensive pentru ele am milã, pentru niste oameni mai putin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dar in schimb animalele chiar nu fac nimic rãu" Spune asta bovinelor. Ce sa mai zic de soareci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul e singurul animal care ucide din placere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici animalele nu au voie să ucidă ce vor. Dacă un animal halește un om, pușche pușche.

Pe de altă parte omului îi este permis să ucidă animale neprotejate și în scopul consumului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti se pare normal sa se intample ca omul sa aiba voie asa ceva?
In plus, animalele ucid doar pentru aparare si hrana, si teoretic, DOAR teoretic, omul ar avea voie daca e pentru aparare. Pentru hrana ce naiba doar nu suntem canibali.

| Arthiom a răspuns:

Fii atent cum sta treaba, e o ordine fireasca a lucrurilor in natura veche de cand lumea si pamantul, unii ii mananca pe altii, altii sunt mancati. Asa functioneaza.

Nu exista o lege nici scrisa, nici nescrisa care spune cine pe cine are voie sa manance.

In chestiunea asta nu trebuie amestecate cazurile animalelor pe cale de disparitie, alea sunt protejate pentru ca sunt aproape de extinctie tocmai din cauza omului, braconaje, pofta de trofee, bani etc. Cred ca m-am facut inteles.

Omul problematizeaza toata treaba asta pentru ca are ratiune, si cand nu are ce face se gandeste la chestii utile sau inutile, dupa caz.

| EneCristian a răspuns:

Simplu ele ucid strict pentru a manca sau in numar mic dar noi ucidem in numar masiv si fara scop deseori putem trai la fel de bine si fara supa de aripioare de rechini sau fara blanuri.

| alex15ccc a răspuns:

Oamenii au voie sa ucida, dar trebuie sa suporte consecintele. Care pot fii foarte usturatoare, precum inchisoarea pe viata sau pedeapsa cu moartea.

| SandraEve a răspuns:

Pentru ca animalele nu sunt inzestrate cu ratiune cum esti tu. Ele ucid pentru a se hrani sau apara. Tu nu trebuie sa ucizi un om ca sa te aperi si nici sa ucizi un om ca sa il mananci pentru caa, cum am spus, esti inzestrat cu inteligenta( sau cel putin asa se presupune)

| RAY explică (pentru SandraEve):

A fi constient de propia existenta nu are legatura directa cu inteligenta, omul indiferent de iq e constient de el, dar sunt si uni oameni care au probleme mintale dar sunt inteligente
http://doza-blogdeproba.blogspot.com/2013/01/sindromul-savantului.html
in viata nu trebuie sa fi inteligent si manipulator emotional, carismatic, sa stii sa manipulezi pe alti pentru scopul tau, degeaba ai iq 300 si esti antisocial

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

N-are sens ce spui, asculta la oamenii astia care iti mai raspund daca pe mine nu ma crezi

| RAY explică (pentru SandraEve):

Ce nu are sens?

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Nimic din ce spui tu, papa

| RAY explică (pentru SandraEve):

Nimic? asta crezi tu studento

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Da, asta cred, si tu mi-o confirmi pe zi ce trece :*

| RAY explică (pentru SandraEve):

De ce imi raspunzi la intrebari? facand spam pe TPU

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Ca sa mai primesc inca o confirmare laughing

| RAY explică (pentru SandraEve):

)))))))))))))) confirmari de buna crestina

| AlexDarius3 a răspuns:

Animalele fac asta de cand lumea, pana la urma cele carnivore trebuie sa pape cumva. Legile sunt indreptate spre oameni nu pe animale.

| CVane a răspuns:

Dar si omul are voie. Poti sa ucizi destul de bine la fel ca un animal, nu te tine nimeni sa nu ucizi, pe timp de razboi ai ''voie'' sa iti ucizi inamicul, inamic care nu face parte din societatea din care faci tu.Practic totul se rezuma la societate, regulile impuse sau lipsa acestora si la tine insuti si constiinta ta.

| MagicOneT a răspuns:

Pai tocmai de-asta suntem specia superioara, dominanta si, totodata, suntem plasati in varful lantului trofic.

Animalele ucid pentru a supravietui (cred ca sunt putine specii care se ucid intre ele), omul a trecut de perioada aceasta.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Pentru ca oamenii au rațiune și pentru că animalele nu au. Ele te atacă ori pentru că le e foame ori pentru că se simt în pericol. Dacă am fi invadați de extratereștri, sunt sigura ca nu ai invita un extraterestru la cafea ca să-ți povestească cum e viata pe la ei. Te-ai apăra de ei indiferent că ei vor sa-ți facă rău sau nu. Tu nu știi ce vor ei de la tine. Asa și animalele. Pur și simplu se apără.

| RAY explică (pentru FruttiFresh300):

Desi la o adica si noi am ucide daca ne ar invada aliens

| STSickSide a răspuns:

Pentru că omul este singura formă vie cu intelect avansat care are nevoie de persoanele din jur, in schimb animalele au memoria de la cateva secunde până la câțiva ani, o să uite la un moment dat. Și dacă ar fi legală crima, nu crezi că în 2 zile ar porni războiul?

| RAY explică (pentru STSickSide):

Si asa sunt razboaie destule in care mor multi nevinovati, ar fi macel la nivel mondial, dar si unele state au acces mai liber la arme si totusi nu se omoara intre ei, ceva nu ne lasa sa facem asta

| SandraEve a răspuns (pentru STSickSide):

Exact, ne-am omori unii pe altii din nimicuri, ar fi un haos total

| STSickSide a răspuns (pentru RAY):

Razboaiele, secetele, foametea si unele boli au scopul de a ne diminua populatie (unul din scopuri ) pentru ca riscam a suprapopula planeta, in anul 1800 populatia era de 1 miliard iar astazi după 200 de ani suntem 7.3 miliarde

| ImUnlord a răspuns:

Cel mai deștept cedează. Omul are un intelect superior.

| ixxaxaar a răspuns:

Pentru ca tu esti superior animalelor

| Andrei_Denis_1999_3S4C a răspuns:

Pentru ca legea nu le pasa de animale pentru ca e habitatul lor si na pentru ca sunt animale dar oameni nu au de ce sa ucida alti oameni si ca legea dar in fine

| Andrei_Denis_1999_3S4C a răspuns:

Pentru ca legea nu le pasa de animale ca e habitatul lor si omul nu are de ce sa ucida alt om ca dupa sa-r intampla minuni in sensul rau dar si legea interzice chestia asta sper sa imi dai funda

| Andrei_Denis_1999_3S4C a răspuns:

Mesajul mai vechi nu se pune