| diNNozo a întrebat:

Traim intr-o simulare? Ce parere aveti despre asta afirmatii pozitive, negative? Va astept cu raspunsuri!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Trăim într-o viziune despre lume pe care am format-o treptat de când a apărut viața pe pământ. Findcă am dezvoltat gândirea abstractă, rolul nostru este așa cum am citit îm Mircea Eliade, să interevnim în statutul ontologic al universului. Astfel trăim într-o viziune a lumii creată de noi cu ajutorul minții, trăim viziunea noastră despre lume. Modelul despre lume, configurația noastră mentală despre lume ține pentru noi locul realității. Noi spunem că lumea ESTE așa cum o vedem noi. De fapt ceea ce vedem, este doar viziunea noastră, care este doar o construcție mentală, un model, o configurație utilă dar incompletă.

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca asemenea realități simulate pot exista atunci este mai probabil să trăim în interiorul uneia decât în adevărata realitate.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu. Si pot demonstra logic de ce nu.

Daca persoana A face afirmatia logica ca traim intr-o simulare inseamna ca foloseste un anumit rationament, o anumita logica care si ea face parte din simulare.
Daca aceasta logica face parte din simulare inseamna ca nu e "logica reala" daca ma intelegi, nu e ratiunea din lumea nesimulata, deci inseamna ca afirmatia e contradictorie.

In alte cuvinte ca sa afirmi logic ca traim intr-o simulare trebuie sa ai acces la logica externa simularii, ceea ce nu poti daca traiesti intr-o simulare.

Concluzia logica care deriva: nu traim intr-o simulare.

| Meme10Memu a răspuns:

Am putea spune ca traim intr-o simulare deoarece realitatea obiectiva perceputa de om este inclusa in realitatea obiectiva absoluta a lui Iehova Dumnezeu, creatorul cerului ( universului ) si al pamantului.

| zilog a răspuns:

Daca era simulare mai era nevoie de aviara prcina boala vacii nebune si acum covid 20!?
Este realitatea cruda
cea in care Romania si alte state nu mai au nimic de oferit celor care le-a tot imprumutat
si cei care au dat banul acum vreo sa fie stapani
asa ca asta se intampla vor ramane 3% din populatia planetei am vazut eu un film in care explica totul
se cheama chiar asa 3% filmul

| NotNamed a răspuns:

Orice e posibil insa tin sa cred ca nu e adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simularile nu sunt diferite de creatie. Ce e pe calculatoru tau tot exista dar in alta dimensiune

| Mopmop a răspuns:

Dintr-un anumit punct de vedere DA. Asta pentru ca marea majoritate avem alte asteptari de la viata dar realitatea e cu totul alta...

Răspuns utilizator avertizat
| Dddonkey a răspuns:

Traim intr o situatie in care ne tinem tare de iluzia ca detinem controlul si ca guvernele nu ar face nimic impotriva oamenilor sa le afecteze drepturile, sanatatea sau libertatiile. Dar ne amagesc cu ideologii aka fum in ochii in care ne spun ca suntem egali, cand de fapt orice om care trece prin viata asta si ajunge cu putin Iq u realizeaza ca nu exista asa ceva.