| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ma uitam la diferite citate pe net si am dat de acest citat care m-a pus pe ganduri:

Oscar Wilde:

Între bărbaţi şi femei prietenia nu este posibilă. Poate exista pasiune, duşmănie, adoraţie, dragoste, dar, în nici un caz, prietenie.

Sunteti de acord cu acest citat?

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu.

| Kaℓi a răspuns:

Nu l-as considera tocmai pe Oscar Wilde vreun specialist in relationarea cu sexul opus big grin
Ergo, nu sunt de acord cu acest citat. Poate exista prietenie intre barbati si femei, si uneori e chiar mai rezistenta si mai pretioasa decat prietenia intre doua persoane de acelasi sex.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu.Poate exista si prietenie.

| Dariusuu a răspuns:

Nu sunt de acord. Există prietenie de sex opus, o spun doar din propria experienţă.

Am trăit-o pe pielea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, intr-un fel e adevarat, dar mie una imi este greu sa explic. Consider ca deodata ce un barbat si o femeie sunt prieteni in adevaratul sens al cuvantului e imposibil sa nu se infiripe ceva... sau sa nu existe un sentiment mai puternic din partea unuia din cei doi. Iar daca nu e dragoste, poate fi dusmanie si daca nici dusmanie nu e... nu e nimic pur si simplu

| Morrígu a răspuns:

Depinde ce înseamnă prietenia pentru domnul Wilde.
Pretenia presupune o asemănare intre două persoane, nu cred că te poți înțelege și mai ales fi prieten cu cineva care nu împărtășește aceleași lucruri ca și tine.
Dar eu cred în prietenia dintre un bărbat și o femeie.

| milkie a răspuns:

E complicat. La un moment dat, te vei indragosti macar putin, macar o zi-doua de acea persoana de sex opus cu care esti prieten. Dar asta nu inseamna ca nu poate exista prietenie.