| mastadont a întrebat:

Un cuvânt heterologic este unul care nu se descrie pe sine. De exemplu, cuvântul „verb" este un substantiv, nu un verb, sau cuvântul „lung", este un cuvânt scurt. Așadar, cuvântul „heterologic" este un cuvânt heterologic?

Răspuns Câştigător
| Alverto a răspuns:

Blew my mind.
Asta s-ar putea numi un paradox?

4 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

Nu este un cuvânt heterologic fiindca se descrie pe sine, adică înseamnă cuvânt care nu se descrie, deci e definitia lui.

| mastadont explică (pentru Alverto):

Păi dacă înseamnă că nu se descrie pe sine, dacă asta e definiția lui, atunci nu se descrie pe sine și este un cuvânt heterologic.

| mastadont explică (pentru Alverto):

Exact.

| DonEduardo a răspuns (pentru Alverto):

Ti-as da funda.

| Alverto a răspuns (pentru mastadont):

Blew my mind.
Asta s-ar putea numi un paradox?