| PykyPyky a întrebat:

Un experiment:
Am pus un recipient cu apa calda si unul cu apa rece in congelator si am observat sa apa calda inghata mai repede decaat cea rece.
De ce se intampla asa?
Este logic?
Dau funtita.

Răspuns Câştigător
| Angel0 a răspuns:

Efectul a fost notat si de Aristotel 300 ac, dar comunitatea științifică a așteptat peste 2000 de ani sa-l accepte în 1969 ca efectul Mpemba. Explicația stiintifica poate o sa vina după încă 2000de ani.Si este vorba doar de apa calda.Ce sa mai zicem de paranormal sau alte fenomene."Stiintific "nu exista.

7 răspunsuri:
| Broadband a răspuns:

Foarte buna intrebarea,
dar sincer... nu prea stiu nici eu,
tare as vrea sa vad poate stie cineva...

| Lovely_6403 a răspuns:

Este putin cam evident, deoarece apa rece era deja rece iar in frigider e frig deci e cam aceeaasi temperatura, iar apa calda imediat a inghetat pentru ca era calda. Asa se intampla si de exemplu daca vii de afara si cand intrii in casa la caldura, ochelarii ti se aburesc. Este vorba de schimbarea temperaturii

Bye!

| iuliana_8815 a răspuns:

Eu stiu! ^_^ si e simplu! moleculele din apa calda se misca mai repede in timp ce in apa rece mai greu. ca sa inghete apa, trebuie ca moleculele acesteia sa stea in locul potrivit (ca la dans( ca sa intelegi) iti ocupi locul sa nu fi certata happy ) cand sunt toate la locul lor inseamna ca a inghetat complet ( adica in timp ce se aseaza unde trebuie ingheata si apa )... si altceva nu stiu ce sa mai spun, in afara faptului daca imi dai fundita ^_^ :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Larix ti-a dat raspunsul bun,dar sa nu mai incerci sa bagi apa calda in frigider ca ti-o iei de la parinti,se strica frigiderul, am vazut pe you tube cum o femeie a aruncat dintr-o cana apa fierbinte in aer si aceasta a inghetat, undeva unde era sub minus n grade

| Angiutssa a răspuns:

Tema la fizica, nu?

| Buii a răspuns:

Cand pui 2 obiecte de temperaturi diferite(ex:unud e 15grade altu de 30grade) intr-un spatiu unde tempratura este de ex(-15grade) temperatura obiectelor si cea a spatiului creste sau scade(a obiectelor scade si a spatiului creste) si trebuie sa ajugna la aceeasi temp, dar la fiecare obiect scade mai greu temp in functie de temperatura initiala (moama ce roman am scris laughing)))))))

| emmy25 a răspuns:

Pentru ca cel cu apa calda condenseaza happy. nu ai observat ca atunci cand manaci cald cu rece te dor dintii tongue. este foarte logic. dupa cum ti-am zis happy