| anonim_4396 a întrebat:

Un om care nu este Alfa și simte și știe asta, dar tânjește tocmai după ceea ce nu are, anume: puterea, poziționarea mai înaltă față de ceilalți, supunerea și dominarea celorlalți, chiar subjugarea lor și omul acesta din asta își alimentează frustrarea primă, frustrarea mamă, din care apoi se nasc toate celelalte frustrări posibile, poate deveni el un criminal feroce?

Din tot ceea ce cunosc despre criminalitate și criminali, mai ales cei în serie, am observat că tiparul este cam același (ăla cel mai general) cam aproape toți criminalii în serie ucid cu sentimentul că ei prin crimele comise se simt puternici, se poziționează pe treaptă superioară celorlalți/se creează o relație verticală, clar "capul" fiind criminalul, prin simplul fapt că-i domină/subjugă/supune victima. Iar asta le oferă plăcerea maximă, faptul că ei și-au satisfăcut în final acea nevoie, cea de putere/supremație.

Iar dacă cineva din acest tipar, nu a ajuns încă la apogeu/să clacheze în deriva criminalității, ce l-ați sfătui să facă/ce ar trebui să facă pentru a nu ajunge acolo, în acel punct, în acea direcție?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Da, ai descris aproape fără greș profilul criminalului frustrat

19 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Iesi afara, e frumos, soare. Fa miscare, hidrateaza-te, baga-te in vorba cu random people. Intrebarile astea nu duc absolut nicaieri. Vrei sa faci psihologie la academia de politie? Go for it!

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Hmm, m-ați citit! happy
Chiar a fost cândva visul meu ăla. Dar nu prea cred că la psihicul meu cel labil, ar fi o meserie prea bună pentru mine, criminalistica.
Iar la 30 de ani, fără o casă cu numele meu pe ea și cu realizări financiare too much, nu prea mai are rost să visez la cai verzi pe pereți. Am nevoie de un job stabil, dar și de unul care să mă ajute să mă întrețin alone, și a mai ajuta și copiii orfani, pentru că nu mă las nici de planul acesta, chiar de ar fi să-i înfiez la 60 de ani. happy I don't give up. laughing) Și clar nu renunț niciodată nici la a studia crimele și criminalii pe cont propriu, și why not, cândva a ne inspira (acum glumesc, oarecum) laughing)

Deci da, mă macină această întrebare. Iar afară ies, but just in the night. laughing) Când strada este întunecoasă/tenebroasă, obscură și pustie. happy
Chiar ar trebui să-mi reiau activitatea, că zilele acestea nu m-am mai ținut de pași. Am avut o săptămână cam leneșă și inactivă. laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce treaba au realizarile financiare si ceea ce societatea considera ca ar fi Kosher la varsta ta? Ai un vis, urmeaza-ti visul. Oamenii cu adevarat saraci sunt aia care au ramas fara vise si idealuri, chiar daca au sute de apartamente si conturi atit de pline cit sa isi cumpere Republica Moldova bucata cu bucata.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Păi eu sincer vă spun m-aș usca dacă nu aș deveni măcar peste 10, 20 de ani bogată. happy La propriu, deoarece eu asociez bogăția (sincer, așa o face întreaga societate) cu potența, cu valoarea, cu puterea, chiar cu ambiția, cum eu nu le-am cunoscut în copilărie, le vreau acum. Am avut frustrări în copilărie și deci acum vreau să le depășesc, iar funny îi că dacă aș mai și lucra cu criminalii și aș mai și fi săracă, cred că aș lua-o și eu pe arătură. happy Însă da, psihologia și criminalistica au fost ariile cele mai iubite de mine, la fel ca și zona ezoterică (fantome, spiriduși, demoni, lumea de dincolo, al 6 lea simț) dar haideți să fim serioși, criminalistica la noi nu e un domeniu prea extins încă la noi, poate și pentru că nici nu avem noi încă criminali de calibrul criminalilor americani (deși am visat că o să ajung și pe acolo), iar cât de partea ezoterică, noi nu prea am avut experiențe de genul, în România și nici nu am auzit pe nimeni luând antene parabolice și camere de filmat ca să fugărească "lumea nevăzută" și acum ca să fiu sinceră 100% ori nu există și doar visez eu la cai verzi pe pereți laughing și atunci oricum nu aș face nimic cu treaba asta, ori dacă există și e și chiar așa cum descriu experții și amatorii, sincer, la psihicul meu cam labil, nu prea mi-aș recomanda eu să am de a face cu așa ceva.
Însă urmez lucruri tot pe direcția asta, mă chinui să termin cumva psihologia și după voiam să văd dacă-mi găsesc ceva prin poliție, la stat și dacă îmi va plăcea, apoi cochetam cu dreptul, dar funny e că se apropie înscrierea la facultate și eu încă habar nu am pe ce vreau să merg. Habar nu am. Urăsc când am de luat decizii. Și se mai pune problema dacă eu chiar am să fac față acolo? Adică dacă mă axez pe exeperiențele avute la prima facultate, ar trebui să nu mă mai duc vreodată la vreo facultate. Chiar nu mi-au plăcut experiențele de acolo. Chiar m-am simțit ca un pește pe uscat. sad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Unii sunt bogati cu mult, altii bogati cu putin, altii niciodata, indiferent cit de multe porcarii materiale ar avea. Eu asociez bogatia cu LINISTEA. De multe ori, a fi bogat implica si o anume agitatie. Daca vrei sa fii bogata, lasa porcariile cu facultati si porcarii si apuca-te ACUM de ceva destept online. Esti supraponderala? Excelent! Apuca-te de slabit si documenteaza totul cap-coada, online, solicita si donatii in timpul procesului asta, ca asa e frumos si se poarta. Desigur ca nu cu romanii faci treaba asta, internetul in limba romana e o mare risipa de timp si resurse.

| Freya1 a răspuns:

Pai era un criminal în serie ce omora doar prostituate.Initial nu sa stiut de ce, sau sa considerat ca din cauza faptului ca nu avea bani sau nu vroia sa plătească.Pe urma ca avea el fantezi bolnave si făcea asta uneori voit, alteori involuntar.Ca pana la urma sa se demonstreze ca de fapt era impotent și din cauza frustrării ca nu poate avea un act sexual omora persoanele ce i-ar putea oferi ușor plăcerea asta.

S-a facut și la americani un film (pe lângă toate celelalte) despre un inginer în construcții cred ce nu mai țin minte exact, ori era frustrat ca nu e bun în meseria lui, ori era frustrat ca nu se considera destul de bun și a vrut sa facă o construcție grandioasa și unica. Ceia ce la făcut sa omoare oameni și copii, pe care ia închis intr-o camera frigorifica inghetandui în poziții ciudate ca la final din ei sa iasă o "casa".

Părerea mea e ca majoritatea crimelor apar din frustrare.Adica sunt crime accidentale ce tot din frustrare se comit (te bați cu cineva pe care nu poți sa îl dovedești și din frustrare iei ceva și ii dai în cap spre exemplu). Oameni ce vor sa fi cu x persoana, dar acea persoana nu il/o place și din frustrare și disperare ii agresează sau chiar ucid.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Deci din ce spui tu, teoria din mintea mea se confirmă. Dar dacă se confirmă, nu chiar mă și ajută. happy

| Emma30555 a răspuns:

Criminalii în serie au boli psihice, nu are legătură cu dorința oamenilor de a fi lideri, Alpha sau a deține controlul.

| VoidEternal a răspuns:

Un criminal feroce? Nu. Un om de genul nu are suficient curaj sa fie un criminal feroce. Daca ar fi avut destul curaj in general, nu ar fi ajuns in punctul in care sa adune atatea frustrari incat sa se gandeasca la genul asta de refulari.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Să citească cartea Îmblânzirea tigrului de Tony Anthony și să îl ia că exemplu.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Interesant!
Mulțumesc! happy

| anonim3247 a răspuns:

Un om care nu e Alfa poate să ucidă oameni.

| anonim3247 a răspuns:

Un om Beta să își vadă de viața lui ca om Beta sau cum e el că nu va deveni cum vrea el dacă face ce ai spus.

| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Păi știu, și funny e că ați dat dacă vreți SFATUL SUPREM, E DACĂ VREȚI DEFINIȚIA PSIHOLOGIEI. PSIHOLOGIA E FĂCUTĂ PENTRU A RECUNOAȘTE ȘI FACE OMUL SĂ SE ACCEPTE FIX AȘA CUM E.
Dar cred că e fix ceea ce am argumentat și în întrebare, de acolo vine totul, din cauza faptului că el are dorința de dominare, tânjește fix după ce nu are și de aici apare toată frustrarea, iar asta chiar va duce în timp și într-un mediu toxic fix la ceea ce susțin în întrebare, la criminalitate.
Deci e complicat.
Dar ne luptăm să ne acceptăm soarta. Până la urmă, de genă și soartă nu poți fugi, asta e. happy

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Beta dacă ucide ajunge și mai Beta pentru Alfa ucigași.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca un Beta să devină Alfa prin crimă sau furturi sau alte infracțiuni înseamnă să intre în lumea lor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Nu știu de ce, dar deja mă speriați cu acest răspuns.
Chiar am să mi-l amintesc forever, dacă o să vreau vreodată să chiar îmi dau frâu liber emoțiilor tenebroase și imaginației. laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite un caz al unui profesor de psihiatrie dovedit psihopat. Te-ar putea interesa.

https://incredibilia.ro/james-fallon-psihopat/

| VelicanEmilia a răspuns:

Majoritatea criminalilor in serie au fost psihopati. Multi si-au dezvoltat latura asta deoarece de la varste fragede au fost abuzati. Sa zic asa majoritatea din ei sunt "Alfa" deoarece sunt niste persoane extrem de sarmante, cu simtul umorului, care reusesc sa te manipuleze din cateva cuvinte. Ei nu au remușcări atunci cand comit crime, ba dimpotriva. Ii distreaza. Simt adrenalina si vor s-o repete la infinit. Le lipseste empatia. Ei n-o sa zica niciodata "imi pare rau pentru ceea ce am facut" ei vor spune"a meritat-o si as mai face-o din nou daca as mai avea ocazia"