| sabin89 a întrebat:

Un oraș din Iordania, care este și capitală, se numește Amman. Conform Genezei, una din fetele lui Lot l-a născut pe Ammon. Este o legătură între cele două nume?
P.s. Întrebarea este serioasă. Aia cu Alibec a fost o glumă, dar asta este serioasă.

Răspuns Câştigător
| EliLeli a răspuns:

Etymology
Amman derives its name from the ancient people of the Ammonites, whose capital the city had been since the 13th century BC. The Ammonites named it Rabat ʿAmmān (?),[5] with the term Rabat meaning the "Capital" or the "King's Quarters". In the Hebrew Bible, the town is referred to as Rabbaṯ Bənē ʿAmmōn (רַבַּת בְּנֵי עַמּוֹן) or simply Rabbā (רַבָּה),[16] and it appears in English translations as "Rabbath Ammon". Ptolemy II Philadelphus, the Macedonian ruler of the Ptolemaic Kingdom who reigned from 283 to 246 BC, renamed the city "Philadelphia" (Ancient Greek: Φιλaδέλφειa; literally: "brotherly love"), after himself, after occupying it.[17] By the Islamic era, the Rashidun Caliphate restored its ancient semitic name and called it Amman in the 7th century AD.[18]

P.S. De pe Wiki.

9 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Cum sa nu fie. Fetele lui Lot au dat nastere la doua popoare, amonitii si moabitii, capitala regatului Amon se numea Rabbath Ammon, iar Califatul a redat orasului caracterul semit si l-a denumit cum au crezut ei ca se numea inainte de elenizare, Amman.

| sabin89 explică (pentru minrest):

Atunci s-ar ridica o întrebare. Cei doi băieți, Moab și Ammon, sunt personaje reale (istorice) sau fictive (mitologice)?

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Popoarele nu pleaca de la indivizi. Nu vad cum ar fi lasat toate grupurile de oameni, mai mari sau mai mici, pe cele doua vaduve sa isi creasca copiii si sa devina doua popoare. Chiar daca Lot avea oi. Cu cate oi sa pleci din Sodoma? Natura uraste vidul; campia fertila de la Est de Iordan, daca nu e ocupata, se ocupa imediat, iar vaduvele nu au cui sa explice ca au fost primele acolo. Deci eu cred ca nu e fapt istoric. Dar povestea poate sa transmita multe adevaruri, de multe tipuri. Unele sunt istorice: Existenta unor afinitati intre evrei si amoniti si moabiti; ca intre Avraam si Lot, destul de mici ca sa fie culturi net diferite, dar prea mari ca sa nu te feresti de contagiune, de asta amonitii si moabitii nu pot intra niciodata in casa Domnului, dupa oricate generatii. Pe vremea aia, in Epoca Fierului, nu exista Istoria ca stiinta; oamenii spuneau de unde vin si din cine se trag, ca sa intelegi cine sunt si ce valori au. Sau adevaruri umane, ca sa zic asa; de exemplu, una din fete da baiatului un nume oarecare, dar cealata il numeste pe al ei ''din tatal meu''. Ce poate sa vrea sa zica cu asta, ca doar incestul voluntar e cel mai rusinos lucru din lume? Cred ca am suna cam asa: ''Crezand candva ca suntem ultimii oameni din lume, dupa cum parea, am incercat ca, printr-un sacrificiu enorm, sa salvez omenirea, sa o pornesc de la inceput. Si acum, ce ati vrea, sa imi pun cenusa in cap pentru eroismul meu de atunci? Stati linistiti, nu am nimic de care sa ma rusinez; m-am inselat asupra imprejurarilor, dar am fost la inaltimea momentului: Daca lumea ar fi fost redusa la noi trei, o salvam eu, prin forta vointei mele.'' Deasemenea, povestea poate transmite adevaruri spirituale.

| sabin89 explică (pentru minrest):

Un punct de vedere interesant! Nu bătut în cuie, dar interesant.
La ce te gândești când spui că poate transmite adevăruri spirituale?

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Povestea spune asa: Ingerii merg spre Sodoma sa o distruga. Avraam ii spune lui Dumnezeu ca ar fi urat sa distruga cetatea daca ar exista in ea 50 de drepti; nu ca nu ar avea dreptul, dar el il vede pe Domnul prea sfant pentru asta. Dumnezeu admite ca nu ar distruge o cetate in care traiesc 50 de drepti, iar apoi Avraam negociaza cu Domnul pana la 5 drepti care, daca traiesc in cetate, aceasta va fi crutata. Cartea afirma ceva, si cred ca e ceva de ordin spiritual: 1. Daca exista oameni drepti intr-o cetate, intr-o cultura, Dumnezeu apara cetatea. E adevarat? Nu stiu. Dar uite cat de drept pare, cat de corect; la drept vorbind, oamenii drepti intr-o cultura sunt produsul culturii respective, arata valoarea ei: oameni rai vor exista oricum, dar este o cultura care produce si oameni drepti. Iata un prim adevar spiritual pe care povestea poate ca il transmite. Pana la urma nu s-au gasit 5 drepti. Erau 4; Lot, sotia lui si ficele. De unde stiu? Pentru ca au fost salvati; ar fi fost incorect ca Dumnezeu sa salveze un om nedrept, cand sunt pedepsiti cei nedrepti. Analizand povestea vizitei ingerilor la Sodoma, ca sa vad in ce consta pacatul Sodomei, am constatat ca acesta nu era homosexualitatea. Locuitorii Sodomei voiau sa ii violeze pe ingeri din dusmanie; doar nu erau homosexuali toti locuitorii, iar violul este o forma de violenta si dominatie, nu arata atractie sexuala. Daca ii dusmaneau atat pe niste oameni care tocmai au intrat in oras, e clar ca nu aveau de ce sa ii dusmaneasca decat pentru ca erau straini. Sodoma avea o etica bazata pe egoism, ce e al lor, le apartine numai lor. L-au acceptat pe Lot, probabil pentru ca era bogat, dar odata ce Lot primea straini, erau gata sa ii revoce orice drept si lui Lot. Egoismul i-a dus la negarea oricarui drept altor oameni, pana la nesocotire ospitalitatii, sacra la toate culturile cunoscute din Epoca Fierului. Povestea pare sa afirme, 2. Egoismul nu este nedrept in sine, dar urmarit cu consecventa te duce la nesocotirea oricarui drept altor oameni, la nedreptate absoluta care atrage mania divina. Nu stiu daca e un adevar, dar poate fi, caci pare divin de corect. As mai avea multe de spus, dar am obosit.

| sabin89 explică (pentru minrest):

Ai o capacitate de analiză pe care puțini o au. Însă ideea că aceia nu erau homosexuali cred că trebuie regândită. Poți să ai în vedere și faptul că de acolo s-a adoptat noțiunea de sodomie.

| gabicoo a răspuns:

Cele mai vechi urme de locuire datează din mileniul VII î.Hr., iar numele antic al Amman-ului era Rabbath Ammon - fiind capitala amoniților! Cred că ai dreptate!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Referitor la chestia cu Becali și Alibec răspunsul serios la o întrebare neserioasă, ar fi: Numele corect al unuia dintre strămoșii săi este Ali Beg!
Iar numele de familie corect al cimpanzeului ar fi Fecali, Jiji Fecali! Fortza Steaua. Steaua armatei nu FCSB (Face Ce Spune Becali)!

Să fii iubit!

| sabin89 explică (pentru gabicoo):

Deci crezi că prima literă era inițial F și s-a transformat ulterior în B. O ipoteză de luat în considerare.