| sabin89 a întrebat:

Un răspuns dat ieri la o întrebare de pe categoria "sănătate" spunea ceva de genul "creierul tău interpretează..."; deci nu tu, ci creierul tău. Am văzut că şi alţii aici pe site, chiar şi câte un user al anului, bagă creierul la înaintare când e vorba de diferite judecăţi; deci nu Gheorghe a judecat că ar trebui să facă un anumit lucru, ci creierul lui. Cum sună? Cum comentaţi? E corect a substitui persoana cu creierul persoanei? Am putea auzi într-o zi că creierul lui Gheorghe (folosind bineînţeles gura pentru sonor) i-a spus lui Ion (sau creierului lui Ion) cum să procedeze?

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Aiurea!
cliseul asta e cu ce vezi? cu ochii sau cu creierul?
ei bine, cu ambele, creierul interpreteaza, da, dar daca nu are ce sa vada nu are nici ce sa interpreteze... NU?!?

cand e vorba de pesoana e si mai aiurea, un creier fara restul corpului, chiar daca e tinut perfect in viata NU MAI E o PERSOANA normala la cap

23 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"E corect a substitui persoana cu creierul persoanei?"

Depinde de context.
Marea majoritate a oamenilor se identifica cu creierul lor.
Daca intrebi cine sunt iti vor raspunde ca, in esenta, sunt acest aburd de ideti, emotii si sentimente. "Cogito, ergo sum." dupa cum spunea Descartes.
Intamplarea face ca ideatia, sentimentele si toate emotiile sunt produse de sistemul nervos central, in principal de creier.

| Inferno a răspuns:

@Darkmagic: "Toate creierele sunt la fel, programele din interior difera."

Este echivalent cu a spuna ca toti oamenii arata la fel, ceea ce difera este aranjamentul celular.

| sabin89 explică:

Chiar văd că pe unii nu i-ar deranja să audă doi prieteni discutând pe stradă, cam aşa: "Ştii, creierul meu a luat iniţiativa să ajute nişte persoane nevoiaşe de la mine din cartier; ce zici?". Iar celălalt să întrebe: "Care parte a creierului, cea stângă sau cea dreaptă?". Primul: "Nu ştiu exact, dar cred că nişte conexiuni acolo între ceva neuroni au condus la concluzia asta".

| darrio2007 a răspuns:

E normal sa ti se raspunda asa. Creierul gandeste.

| Catrice a răspuns:

Pai e normal, nu eul interior al lui Gheorghe judeca, ci creierul lui.

| Mădă0611 a răspuns:

Creierul creaza realitatea, nu doar o inregistreaza. Ceva e bun sau rau in functie de nevoile sau trairile tale/lui. Nu tu alegi ce e frumos sau urat, ci creierul. Tie un cadavru in descompunere iti miroase foarte urat, pentru ca microorganismele care il descompun iti sunt daunatoare, reziduurile lor iti sunt daunatoare, dar pentru un necrofag e o delicatesa. Acel necrofag are sistemul imunitar mai puternic decat al tau, si compozitia acidului gastric diferita de a ta, astfel lui nu ii sunt daunatoare. Daca te musca, mori de la microorganismele pe care le are in gura.

De asta totul e relativ, pentru ca realitatea nu exista in mod obiectiv, e doar creatia creierului fiecaruia. devil

| sabin89 explică (pentru Mădă0611):

Realitatea... e doar creaţia creierului fiecăruia. Şi creierul fiecăruia e creaţia cui? Probabil a realităţii happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru sabin89):

A entropiei. E... interesant ca le ai cu matematica, sahul, cred ca si literatura, si nu stii despre perceptie, realitate subiectiva, liber arbitru.

| Darkmagic a răspuns:

Acum patru zile mi-a cazut Mac OS-ul.
Cine e de vina, creierul sau programul?
Creierul lui Gheorghe nu a judecat nimic, programul din el, care este Gheorghe intreg, a facut-o.
Cine e autorul disocierilor de la Sanatate?
Da-l in gat! big grin

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Într-o zi n-o să te mai întreb "Ce mai faci?"; am să zic "Ce mai face creierul tău?" happy

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Nu e aiurea cum atat de multa lume "musca" chestia asta, explicand, unii in detaliu, cum functioneaza creierul?
Creierele sunt la fel, programul din ele, (spune-i cum vrei: sine, constiinta, Eu, etc) il fac pe Gheorghe sa fie Gheorghe si sa nu fie Ion.
Daca muti toate "programele" din creierul lui Gheorghe pe un alt suport, poate chiar artificial, devine acesta Gheorghe?
Daca muti Google cu toate liniile de comanda si subrutinele care-l compun pe un alt server, trebuie sa-l redefinesti si sa ii schimbi numele?
Majoritatea de aici ti-au explicat cum functioneaza hardware-ul, nimic despre soft.
Ceea ce..."foarte util" pentru intrebarea pe care ai pus-o. big grin

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Răspunsul ăla de la categoria "Sănătate" a fost unul minor, chiar nevinovat aş putea spune, comparativ cu altele mai vechi date de useri proeminenţi; răspunsuri de genul "aşa lucrează creierul, "aşa îi place lui" sau "aşa e el". Dar ştii ce, dacă am stat şi m-am mai gândit, ar trebui să ne bucure faptul că dispunem de un instrument care ne ajută atât de mult. Dacă el se ocupă cu atâtea activităţi, ne mai degrevează pe noi de o parte din probleme. Şi dacă ia o bună parte din povara de pe umerii noştri, ne uşurează viaţa. De exemplu, eu pot să mă ocup liniştit de grădină, să plantez roşii, să le mai ud; pot chiar să iau un scăunel, să stau relaxat şi să le privesc (cum cresc), că de celelalte probleme spinoase - de familie, de politică internă şi internaţională - se ocupă creierul. Ce bine de noi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema nu este că se folosește această exprimare, ci că se face această diferențiere. În fond, gândurile vin din creier, nu dintr-un "tu" abstract. Colocvial, spunem că vin din tine, dar când spunem asta, tot la creier ne referim. Când cineva de referă la creier, e corect, atâta timp cât nu încearcă să diferențieze două lucru ce nu trebuie diferențiate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi în principiu de la creier pleacă totul.
De la sistemul nervos central.
Știi bine că oamenii aflați în comă/stare vegetativă, nu pot auzi, vorbi, sau judeca.
De la creier pornesc toate funcțiile, în special cele cognitive, așadar putem afirma cu precădere că prin organul vizual, adică ochii, informația pătrunde în creier, adică este preluată de cortexul prefrontal și pe baza cunoștiințelor, experiențelor și educației acelei persoane, în creier se activează regiunea din lobul frontal numită "Aria lui Broca" iar prin organul vorbirii, adică gura, acea persoană emite judecăți în mod verbal.

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Sunt de acord că de la creier pleacă totul. Ceea ce vreau să subliniez este că nu putem folosi creierul (sau oricare alt organ) ca înlocuitor pentru persoană. O persoană este aceea care înţelege sau interpretează o situaţie, nu creierul ei. Un fotbalist este cel care a marcat un gol, nu piciorul lui. Să privim persoana ca un întreg.

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

"O persoană este aceea care înţelege sau interpretează o situaţie, nu creierul ei."

Daca nu creierul (sau sistemul nervos central) este responsabil de intelegerea si interpretarea unei probleme/situatii, atunci ce organ (sau sistem de organe) este responsabil de acest lucru?

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

"O persoană este aceea care înţelege sau interpretează o situaţie, nu creierul ei."

Profesoara:
- Cine pompeaza sangele copii?
Elevul:
-Persoana pompeaza sangele!
Profesoara:
- Bravo, 10 +.
Profesoara:
- Ce organ realizeaza excretia?
Elevul-
-O persoana realizeaza excretia. Sa privim persoana ca un intreg doamna profesoara.
Profesoara:
-10+

| sabin89 explică (pentru Inferno):

Cred că ai avut intervenţia asta pentru că ai crezut că eşti vizat între cei "proeminenţi". Dacă e aşa, greşeşti. Nici prin gând nu mi-a trecut persoana ta. Şi nu mi-a trecut pentru simplul motiv că tu nu te-ai exprimat niciodată în felul menţionat de mine. Pe alţii i-am avut în vedere, în special pe un user al anului, care într-o vreme abunda în răspunsuri de genul.

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

Esti simpatic, nu am crezut ca sunt vizat cu ceva.

Nu stiu ce vrei sa spui, dar ceea ce cred ca incerci a spune consider ca este gresit. De fapt sunt destul de sigur ca este gresit.

"Creierul meu genereaza idei." este o afirmatie la fel de corecta ca "Inima mea pompeaza sangele."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

'' Creierul nostru înapoiat nu poate sa perceapă '' mai este încă un mod de exprimare pe TPU. E greșit, normal.

| NunuNini a răspuns:

Dar tu, sau Ghoerghe, cu ce judecati? Nu cu creierul?
E drept, unii judeca si cu dosul, altii cu "capul" din pantaloni, dar oamenii normali folosesc creierul pentru asta.

| AndreeaWTS a răspuns:

Ce importanță are?
Atât timp cât creierul nu poate să funcționeze fără Gheorghe și nici Gheorghe fără creier (aici chiar am mici îndoieli laughing ) e totuna.
Oricum spui e același lucru.
Nu e chiar un subiect de semantică.

| Anonimgirltpu a răspuns:

Pai chiar asa este. Organismul este controlat nervos si endocrin, dar în special nervos.
Pentru un organism sa aiba un raspuns la stimulul din mediu, foloseste 5 elemente: receptorul, calea ascendenta, centrul de comanda, calea descendenta si efectorul.
Sa-ti dau un exemplu concret: il aud pe Ion ca ma intreaba ceva si eu trebuie sa-i raspund:
1-cu urechea (receptorul) am adunat stimulul din mediu (vocea lui Ion)
2- nervii auditivi (calea ascendentă) duc informatia catre creier
3-creierul (centrul de comanda) primeste informatia, o prelucreaza și da o comanda
4-nervii motori (calea descendentă) duc comanda către efector
5-muschii gurii (efectorul) executa comanda
Se spune ca creierul este singurul organ care si-a dat propriul nume.
Deci toate deciziile noastre sunt luate de creier. Asa ca poti sa spui ca creierul meu ti-a dat acest raspuns.