| Dorotheea21 a întrebat:

Un user a lansat pentru mine asta:
http://www.tpu.ro/......din-cauza/

O intrebare pe care o voi simplifica la:
Univers versus Multivers.

Dovezile pentru Univers, m-ar face fericita. :D

20 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca exista multivers: nu stim, nu exista dovezi pentru asa ceva. Poate peste cateva sute de ani vor fi dovezi, noi n-avem de unde sti asta.

| Drimmero a răspuns:

Fiind infinit, dupa cum se i se mai zice, din momentul in care ai auzit acest lucru, poti sa te gandesti si la faptul ca nu suntem singuri si nu exista doar ''aria'' in care se afla planeta noastra. Daca ar exista cu adevarat, chiar as vrea sa vad cum gasesc ei denumiri ale planetelor!

| T0T a răspuns:

Sunt probleme discutate actual de oamenii de știință, ipoteze care pleacă și se leagă de unele teorii mai noi pe care nimeni de pe TPU nu le poate înțelege decât poate doar la suprafață într-un mod extrem de superficial.
Poți să te delectezi în acest mod de aici

https://ro.wikipedia.org/wiki/Teoria_M

Sunt ipoteze care au la bază anumite lucruri, nu sunt venite dintr-un neant dar rămân doar ipoteze deocamdată dar știința evoluează oricum. Nu putem să cercetăm mai mult, sunt extrem de multe lucruri care ies din sfera observabilă dar cu ceea ce putem face și observa putem duce mai departe unele ipoteze folosind modele matematice iar matematica e într-o continuă dezvoltare, mai nou ea reprezintă o bază semnificativă a teoriilor de azi. Oricum, incă suntem departe de adevăr.

Ai aici lucrurile expuse mai pe larg dar tot sunt lucruri de suprafață. E greu când și cu cunoștințele suntem foarte jos față de ce se discută acolo.

http://www.citate-celebre-cogito.ro/teoria-corzilor-si-teoria-m/

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Savantii au descoperit ca electronii care se invart in jurul nucleului isi schimba directia. Nu o fac printr-o curba, ei dispar de pe traiectorie si apar pe alta traiectorie. Prima intrebare - Unde se duc cat dispar?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

De ce te-ar satisface un Univers cand in varianta Multiunivers ar insemna ca moartea nu exista!? Am pretentia ca esti inteligenta.

| Dorotheea21 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Sunt satisfacuta de lucruri mai marunte decat existenta unui multivers. happy
Dupa cum cred ca ai vazut in enunt, intrebarea mi-a fost "provocata" de un utilizator cu care am corespondat o vreme.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Va stiu eu... daca vezi un elefantel mic de sticla breloc, cu un ochi verde si unul portocaliu uiti ca esti pe pamant. Dar tu esti curioasa, inseamna ca ti se invart si alte rotite.

| seth2016 a răspuns:

Din perspectiva biologica (teoria observatorului) exista Multivers. Universul o fi acolo, dar nu avem acces la el asa cum e. Realitatea este construita de fiecare in capul sau. Cati oameni, atatea realitati.

Cel putin in fizica cuantica fizicienii cred ca au o alta teorie a observatorului. Nu le place asta din biologie. Cred ca ii incurca.

Eu nu sunt fizician. Din perspectiva mea fizicienii au o mare problema si nu vor putea spune prea curand daca e Univers sau Multivers. Cred ca ar trebui sa colaboreze inter si transdisciplinar ca sa dezvolte teoria observatorului mai intai.

| drutzix a răspuns:

Ineptii.
Noi habar n-avem despre universul nostru daramite de existenta unui multivers.
Chiar daca oamenii de stiinta ar aduce dovezi ca exista un multivers acesta nu ar functiona cum spune persoana aceasta.
Am impresia ca e troll tipul.

| syd a răspuns:

Ce rost au intrebarile astea cand nu are nimeni raspunsul la ele?

| Dorotheea21 explică:

Multumesc pentru raspunsuri. happy
Am citit cateva teorii, niciuna veridica, iar ultima, cea a branelor, nu are inca o matematica proprie care sa o explice.
Hello Through the wormhole! laughing
Ii mai astept un pic,winking pe cei cu: "Gaurile negre sunt portaluri spre alte universuri!" big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La nivel ipotetic Multiversul e foarte posibil, matematic universul poate exista în toate formele posibile. Asta în mare parte ține de teoria cuantică. La nivel cuantic atomii pot lua toate pozițile posibile simultan. Ideea asta se crede că e aplicabilă și în macro-univers la un anumit nivel, dar doar în teorie... Dacă am reuși să transportăm atomi într-un alt univers am avea dovezi pentru multivers, până atunci e doar o ipoteză.

| ubox7007 a răspuns:

Pentru mine este univers, deoarece eu vreau sa cred ca univers = absolut tot ceea ce exista, desi multiversul nu pare ireal, adica pana si legile fizici sunt sfidate (unele) de catre gaurile negre, dar totul este in continua explorare tongue

| Nitunitu a răspuns:

Ia o tabla de ouija si freind request lui Einstein pana raspund tpi-sti.

Te invarti in jurul cozii si nu vei primi bomboane.

| Dorotheea21 explică (pentru Nitunitu):

Nu-mi pasa daca-mi raspund 2, sau 20. happy
Universul asta, in care eu scriu pe TPU, e guvernat de sase numere.
Daca doar unul e modificat, Universul nu mai exista, sau nu "produce" materie, sau nu produce viata.
Care sunt sansele pe care le dai tu naturii, pentru a exista si alte universuri, in acelasi set de valori?

| Nitunitu a răspuns (pentru Dorotheea21):

Priveste in oglinda. O sa te vezi pe tine facand acelasi lucru pe care il faci in fata ei.

Dar nu cumva in oglinda mai exista o alta lume?

Am facut recent un experiment. Se numeste *Coridor*.

Se pun doua oglinzi una in fata celellalte si se muta pozitia uneia pana cand reflexia ta cand te uiti in ele se multiplica de cel putin 72 de ori. Dupa numarul 72 o sa vezi ca culoarea ta de par e alta, imbracamintea e alta si tot asa.

Se formeaza si o scara cu trepte si am prins si figuri de demoni in ea pentru ca daca nu stiai oglinda este un portal catre lumea spirituala.

Nu cred ca ar trebui sa incerci experimentul, eu sunt mai avansat in puterea mintii si daca nu esti pregatit/a poti lasa sa intre in lumea asta spirite care sa ramana in casa sau care sa se ataseze de tine.

Am folosit oglinzi de 80 pe 60.

| Dorotheea21 explică (pentru Nitunitu):

Oglinzi nu am.
Poti lua o teorie de pe internet, si sa mi-o prezinti la un astfel de nivel incat sa incep sa cred ca exista "Universuri"?

| doctorandus a răspuns (pentru Nitunitu):

Ha, ha, ha!