| anonim_4396 a întrebat:

Hai sa luam povestea din crestinism drept exemplu pentru urmatoarea intrebare.

Crestinism + Universuri paralele = Love

Exista un univers in care Adam si Eva nu au pacatuit?

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

După mine universul paralel cu universul în care Adam și Eva au păcătuit este universul adus în ființă de Iisus Hristos după învierea Lui, univers în care El dăruiește iertarea și anulează efectele păcătuirii lui Adam și Eva pentru cei ce vor să intre în familia Lui ca și copii adoptați de El.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Eu vorbesc de un univers in care Isus nu era necesar. Mai putem sa adaugam si o alta varianta in care Isus si-a ratat misiunea, o varianta in care Isus a cazut in pacat, o alta varianta in care a decis sa abandoneze misiunea, etc.

Ce zici tu nu are legatura cu un univers paralel deoarece asa ceva cica se intampla acum, aici.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ea nu poate vedea un asemanea univers daca lar vedea ar fi atee sau de alta religie