| anonim_4396 a întrebat:

Unde merge sufletul dupa moarte?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multi iti vor spune ca in rai, altii in iad, insa tu stai linistit.cand mori sufletul tau va disparea si el, asta pentru ca raiul si iadul nu exista, sunt simple notiuni ce ni le arata biserica pentru a ne speria si a ingrosa randurile celor ce fac donatii catre ei.

14 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Nicaieri pentru ca nu exista suflet..nu s-a demonstrat existenta sufletului.

mira
| mira a răspuns:

Intrebi pentru amuzament sau te framanta problema? Nu vei obtine un raspuns satisfacator pe TPU, fiindca este nevoie de o discutie ampla si argumentata.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Intr-un bar unde este adunarea generala a sufletelor ce au mierlit-o; fac acolo un soulstorming si la mine o sa decreteze "Ba, ce bine c-am scapat si de asta!".

cami
| cami a răspuns:

Acolo, unde tu ai avut grija sa mearga!

| hândel a răspuns:

Stii vorba aia: "Din tarana ne tragem, in tarana ne intoarcem?" sau ceva de genu', ei bine, asa-i cu sufletul, se-ntoarce de unde a luat nastere. (metaforic vorbind)

| CrucifiedCountess a răspuns:

Dispare..se risipeste...

| Amrita a răspuns:

@eu_o_mare_enigma...de ce spui asta?
pai atunci noi ce rost avem? de ce crezi ca este bine si rau?
Si-apoi.biserica nu vrea sa te sperie neaparat.ci vrea sa iti intareasca credinta in Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu_o_mare_enigma nu fi sigur de asta, faptul ca tu esti ateu nu inseamna ca asa sunt toti.Eu cred ca intr-o stare, ori de bine, de fericire ori de rau, de necaz.Viata dupa moarte exista, vezi si cazurile de morti clinice unde oamenii au povestit despre aceste stari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ALYNHoliavo-da, poate ca tu ai dreptate. observ ca tu acea stare de fericire o traiesti de pe acum.cand vei muri, oare ce stare vei mai trai? si incearca sa faci totusi si tu diferenta intre moarte clinica si moarte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intai face o calatorie prima data la Budha, Alah, Belzebut, Dumnezeu apoi mai strange cateva semnaturi, stampile, este verificat daca si-a platit taxele si amenzile si apoi spre sfasit isi baga picioarele si revine inapoi in trup de unde si expresia de "nemuritori"...big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da si strutul baga capul in nisip si spune ca nu e furtuna. ba nici n-a fost. o sa cautati cel suflet pana va pierdeti viata cautandul si el de fapt este inauntrul vostru ca si moartea dealtfel.sufletul este in voi si moartea tot in voi de cand va nasteti si pana muriti.lucru mai concret decat asta nu stiu cine va mai poate da.ca nimeni nu a demonstrat prezenta nici unuia in noi dar santem foarte siguri ca ne-am nascut si murim cate putin in fiecare zi.

| antonemarian a răspuns:

Ramane pe pamant. Mai bantuie cate unu "pi` ci`, pe` col` big grin

| alina_6996 a răspuns:

Cate puteti sa fiti de pacatosi. voua chiar nu va e frica de dmz? si daca exista raiul si iadul? ce ai sa faci? ce o sa zici? o sa plangi si o sa arzi in flacariile iadului pentru ca nu ai stiut sa lauzi pe dmz si cand va aud ca dmz nu e bun cu noi si dc ne pedepseste, omani buni e prea bun cu noi uitati-va cat de pacatoasa e lumea asta...vai de noi rugati-va la dmz sa nu vina judecata de apoi ca atunci voi toti smecherii si voi care nu credeti in dmz o sa mancati pamant o sa va ascundeti dar nu veti avea unde o sa va doriti moartea dar va fugi de voi...rugativa cat mai aveti timp si dmz sa va ierte ca nu stiti ce vorbiti, dar pentru ca sa va ierte trebuie sa contribuiti si voi la ceva, nu cand dai de greu au doamne dc nu ma ajuti? si cand tie bine uiti de dmz.

| alina_6996 a răspuns:

In rai