| anonim_4396 a întrebat:

Ce se întâmplă cu sufletul omului după moarte?

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dispare.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca sfantu' Petru accepta ca sufletul sa intre-n RAI atunci acesta este frumos impachetat si pus la pastrare ca si plantele-n ierbar.
In cazul in care sufletul este al unui pacatos atunci in mod logic si rational va ajunge in IAD, acolo unde Scaraotschi il va pune la cazne precum a fost pus si Ivan Turbinca. rolling on the floor

| anonimg a răspuns:

Sufletul este compus din doua parti: trupul + suflarea de viata de la Dumnezeu. (Suflarea de viata este viata. Se foloseste expresia "suflare de viata", deoarece Biblia spune ca Dumnezeu I-a suflat lui Adam in nari suflare de viata:
"Domnul Dumnezeu a facut pe om din tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de viata, si omul s-a facut astfel un suflet viu." Geneza.2:7)
La moarte, aceste doua elemente care compun sufletul, se despart: trupul se duce in tarana, iar suflarea de viata inapoi la Dumnezeu care a dat-o.
In timpul mortii omul trece intr-o stare de inconstienta totala, desavarsita. Biblia nu da de inteles ca dupa moarte exista vreun duh sau vreo stafie a omului care umbla prin anumite locuri.
Doar intr-un singur loc vorbeste Biblia despre o femeie care chema mortii, ca aceasta a vazut o fiinta ridicandu-se din pamant ("Vad o fiinta dumnezeiasca sculandu-se din pamant." 1Samuel.28:13), si semana la fel cu persoana chemata, atat la infatisare cat si la voce. Dar acesta nu este decat diavolul, care poate lua infatisarea si vocea la fel ca ale celor decedati. Pe cand Dumnezeu invie omul cu totul -trup cu viata in el.

| Celcestietot a răspuns:

S-ar duce in mormintele amintirii, cred.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Suflarea de viață după ce omul moare se întoarce la Dumnezeu care a dat-o, conform bibliei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Moartea e opusul vieții. Nu există, conform Bibliei, nicio componentă a omului care să rămână vie și conștientă după moarte. Singura soluție e învierea.

„Suflarea lor trece, se întorc în pamant, și în aceeași zi le pier și planurile lor." (Psalmii 146:4)

„cei morți nu știu nimic" (Eclesiastul 9:5)

„Nu morții laudă pe Domnul și nici vreunul din cei ce se coboară în locul tăcerii" (Psalmii 115:17)

„Cât despre patriarhul David, să-mi fie îngăduit, fraților, să vă spun fără sfială că a murit și a fost îngropat; și mormântul lui este în mijlocul nostru până în ziua de azi." (Fapte 2:29) „David nu s-a suit în ceruri" (Fapte 2:34) deși era om credincios.

De asemenea, răsplătirea celor mântuiți nu are loc la moarte, ci la revenirea lui Isus (când are loc și învierea). După cum bine zice Crezul creștin: „Și iarăși va să vină cu slavă, să judece viii și morții".

Nemurirea naturară a sufletului e una dintre ereziile de bază inventate de Satan încă de la început („Hotărât, că nu veți muri" Geneza 3:4). Ea deschide poarta pentru altele: ocultism, închinare la morți, vrăjitorie, spiritism, comunicare cu morții.

Adevărul e că doar Dumnezeu are nemurirea („singurul care are nemurirea" 1Tim.6:16). El este sursa vieții. Omul este supus morții ca urmare a căderii în păcat (și a faptului că i s-a interzis accesul la pomul vieții). Omul poate primi viața veșnică, dar numai condiționat. Numai cei mântuiți o vor primi, la revenirea lui Isus.

„Căci însuşi Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va coborî din cer, şi întâi vor învia cei morţi în Hristos. Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi toţi împreună cu ei în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; şi astfel vom fi totdeauna cu Domnul." (1 Tesaloniceni 4:16-17)

| chuckmanson a răspuns:

Sufletul nu exista.
Ce se intampla după moarte
Nimic

| Helper07 a răspuns:

Nu mai exista un suflet.

| Daniel323 a răspuns:

Se duce la judecata si in functie de rezultat si de cerinte se reincarneaza de cate ori este nevoie pana atinge perfectiunea.
Divinitatea nu are ce face cu crestini iertati de pacate dar plini de probleme de orice natura.

| TriceleRon a răspuns (pentru Daniel323):

Pe aproape, dar nu e chiar asa. Atunci cand murim si ne reintoarcem sau reinviem in planurile superioare mai inatii sufletul trece printr-o faza de "tratament". Ca o vinndecare, daca o pot numi asa, in ace sufletul este eliberat de traumele traite in viata anterioare. Apoi, alaturi de calauzele lui divine, de lorzi si de maestrul acasa ii este evaluata evolutia din acea viata. Urmand sa decida, doar daca este nevoie, o noua reincarnare. Care este de fiecare data aleasa de sufletul ce urmeaza a fi reincarnat. El isi alege viata, destinul, parintii inclusiv.