| anonim_4396 a întrebat:

Unii dintre voi aveti convingerea ca omul se trage din maimuta, daca este asa de ce nu am vazut pina acum o maimuta care stie sa sudeze, sa fie capabila sa conduca un autovehicul? sa nu mai spun ca unele dintre ele au norocul de a fi ingrijite, cind sunt bolnave, sau chiar operate de catre om, ca doar omul este cea mai inteligenta fiinta, de ce nu ne tragem din caini? cainii sunt mult mai inteligenti decit maimutele

Răspuns Câştigător
| wales a răspuns:

Dragă Rigel,

Te complici, în primul rând eu cred că omul a fost creat și nu trebuie să fi expert pentru a înțelege asta. Nu te mai grăbii să comentezi alte răspunsuri, ci concentrează-te pe întrebare. Afla cum a apărut maimuța aia a ta? Dar întoarce-te în timp până la momentul zero. Şi dă-ți singur un răspuns. Ce e mai plauzibil: Universul a fost creat sau a apărut din nimic? În plus informația genetic confirmă creaţia, ea nu se poate modifica de la o specie la alta, ex.; ce e scris pe un CD rămâne scris, nu se modifică, este o informație bine stabilită, în plus vezi ce e și cu genomul uman...succes.

23 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Citeste despre evolutie si apoi pune intrebari, intrebarea de acum este la fel ca zecile de intrebari imbecile vizavi de evolutie.Dar tine minte si nu mai spune prostii, omul nu se trage din maimuta ci au stramos comun, atat omul cat si maimuta face parte din categoria hominidelor fiecare evoluand separat.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

EU n-am văzut nici femei care să ştie să sudeze. Asta înseamnă că nu există sau că femeile nu sunt capabile să sudeze doar pentru că EU n-am văzut?!

Încearcă nişte cărţi despre evoluţie 'nainte de a-ţi forma o părere.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@wales

Nu toate maimutele au 48 de cromozomi, ci doar cele antropoide.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Nicule, nu ţi-a spart capul ideea asta :,, cainii sunt mult mai inteligenti decit maimutele"?

| wales a răspuns:

O problemă care se ridică între om şi maimuţă este cea a numărului de cromozomi. Aşa cum am mai spus, acest număr, care este o caracteristică de specie, este întotdeauna întreg, iar la mamifere, care sunt animale cu reproducţie sexuată, numărul cromozomilor este par. Determinările arată că toate speciile de maimuţe au 48 de cromozomi, în timp ce omul are numai 46. Prima observaţie care se impune este aceea că, datorită acestei discontinuităţi, nu putea avea loc o evoluţie continuă de la maimuţă la om, deoarece nu poate exista nici o specie de mamifer cu 46, 5 cromozomi (sau alt număr neîntreg) şi nici măcar cu 47 de cromozomi. Aşadar nu are nici un rost să căutăm ipotetice verigi intermediare între om şi maimuţă.

| danut a răspuns:

Nicule maimutelele nu stiu sa sudeze deoarece n-au absolvit clasa de sudura dar se pricep la evolutie ca de aia au evoluat si dupa aia au facut si clasa de sudura iar acum se numesc ...maimutele sudorite, sudori, filozoafe si filozofi. :rolling on the floor

| Angel0 a răspuns:

Fara misto, stiu o maimuta care trage cu pistolul mitraliera.
http://www.youtube.com/watch?v=BIue5jYIilw

| Angel0 a răspuns:

@ 13
Acum 800 de ani, poate stramosii tai faceau mancare pe bolovani, pusca cu luneta te gaureste si de la 2000m, iar mucosii cu telefoane nu reprezinta evolutie.
Ps Abonamentele la fix sunt si acum de actualitate.

| Necrophagist a răspuns:

Progresia se face în timp, mult, mult timp

| miradoniz a răspuns:

Draga mea, ce importanta are dacă ne tragem din maimuțe sau nu? mult mai important mi se pare sa nu revenim la acest stadiuhee hee (și sa nu fi epatata, ca a spus-o Wagner înaintea mea)hee hee

| Skylar a răspuns:

Daca crezi ca cainii sunt mai destepti decat maimutele atunci esti un idiot care nu poate intelege selectia naturala si evolutia.

| Pomar a răspuns:

Bai frate categoria asta este pentru "Stiinta si Filozofie",nu pentru handicapati.
Intrebarea asta ori ai pus-o de plictiseala ori esti complet retardat/a complet,sau, in fine, ai o varsta farte mica.
Chiar simti nevoia sa te faci de ras in ultimul hal intreband asa ceva?

| Andrei7520152 a răspuns:

Lol. sa jur de unde le scoateti? omul nu se trage din maimuta (nicidecum din cele pe care le vezi astazi). si caini?:O

e ceva mai complicat decat atat, dar voi incerca sa-ti explic. gandeste'te la diversitatea speciilor, a subspeciilor si a raselor de pe glob. un leu e destul de diferit fata de un tigru ca sa le poti numi specii diferite, insa se aseamana destul (la nivel fiziologic si comportamental) pentru a fi clasificati sub aceeasi ramura (a felinelor). ele sunt destul de asemanatoare pentru a fi trasate inapoi la un singur stramos comun. Aceeasi logica se aplica si la nivelul hominidelor.

nu observi unele asemanari dintre om si celalalte specii primate la nivelul scheletului, organelor sau a comportamentului, etc? dar de ce oare se aseamana atat de mult? te las sa-ti dai seamatongue

| Andrei7520152 a răspuns:

@wales nu ma consider nicidecum un expert in domeniu, dar tu pari sa crezi ca omul se trage din maimutele din zoo. dar nici un evolutionist zdravan la cap nu sustine asa ceva. nu inteleg de ce diferentierea cromozomiala ar fi un argument impotriva evolutiei. Iepurele are un nr egal de cromozomi cu oamenii! Inseamna ca ar trebui sa cautam un stramos comun cu iepurele?:I

cromozomii nu au nimic special, caci oricare doua specii sufera aceste schimbari in timp, fapt pentru care ei nu mai pot produce pui la o eventuala reintilnire, sau produc un pui viu cu un nr anormal de cromozomi care nu se va putea reproduce la maturitate. Aceste diferentieri nu au avut loc peste noapte, ci in timp. Procesul diferentierii are loc dupa o perioada indelungata de separare dintre doua populatii, si asigura crearea speciilor noi din motive mentionate mai sus

si btw, sper ca nu trebuie sa subliniez ca nu doar nr de cromozomi dicteaza compatibilitatea speciilor. un porc+o mata nu rezulta nimic, cu toate ca au ajuns prin sansa la aceeasi nr de cromozomi

| CobraLeon a răspuns:

Documenteaza-te si tu putin, iar apoi vino pe TPU si pune intrebari de acest gen!

| 13 a răspuns:

Cainii nu sunt mai inteligenti decat maimutele, asta ca sa scoatem partea asta a intrebarii din discutie. Si nimeni nu a zis niciodata ca oamenii se trag din maimute. Oamenii se trag din aceeasi specie ca si maimutele. Ca sa iti dau un exemplu Om-Gorila.o tona de diferenta in aspectul fizic. Ciobanesc german-bulldog francez. din nou, singura asemanare intre aceaste 2 rase de caini este ca merg pe 4 labe si saliveaza pe covor. Acum stiu ca e greu sa iti imaginezi cum am evoluat mental asa de mult fata de restul primatelor. Avand in vedere ca avem capacitatea de a vorbi mai mult de 6 limbi diferite iar celelate primate inca se folosesc de limbajul corporal. Dar o sa vedem cat de usor este pentru o fiinta umana sa deevolueze mental. Era un caz al unei fetite crescute de lupi. Fetita care nu stia sa vorbeasca avea colti avea gheare si era extrem de violenta. fata respectiva era pe la varsta de 14 ani. Oamneii au incercat sa o educa, dar au reusit doar sa o dreseze. ca oe un caine.ce ne face atat de diferiti de animale? Uitat-e la tehnologia de acum 800 de ani. cand oamneii isi faceau mancare pe bolovani, imbracamintea era din frunze iar armele erau bolovani legati cu radcini de niste bote. si acum avem arme cu lunete cu care poti sa zbori capul unei persoane de la 500 de metrii. Cum sa negi evolutia cand bunicii tai isi faceau abonament sa dea un telefon, la telefonul fix. si plateau o groaza de bani. iar azi si mucosii de 10 ani au telefoane cu toutch screen?

| 13 a răspuns:

Larix-Tin sa te anunt ca inca sunt triburi in africa ce au aflat de tehnologie decat acum cateva zeci de ani. Si prin abonament la fix vroiam sa zic acelel programari, ca sa dai un amarat de telefon. Iar prin mucosii cu telefoane dadeam exemplu de evolutia tehnologica si viteza cu care ea inainteazahappy

| Joanne a răspuns:

Cainii nu sunt mai inteligenti decat primatele, ti se pare tie pentru ca traiesti alaturi de ei in fiecare zi si te uimesc lucrurile minunate pe care le fac, si anume invata niste comenzi.
Sincer, nu sunt adepta acestei teorii dar este foarte probabila. Ai urmarit documentare cu primate vreodata? Ele sunt capabila sa foloseasca unelte ca sa isi usureze munca, asta fiind clar o dovada de inteligenta.
Reptilele nu au ajuns pasari in cateva sute de ani. Exact asa, nici maimutele nu vor deveni oameni peste noapte. Ele se afla mereu intr-o continua evolutie, metamorfoza. Si chiar daca nu ne "tragem" din maimute, ele vor evolua si vor fi creaturi aproape la fel de inteligente ca omul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Maimuta care stie sa sudeze e deja om prin definitie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vai vou inteligentilor, in loc sa folsiti cuvinte jignitoare si sa luati aceasta atitudine ostila puteati bine mersii sa dati exemple precum :
Maimuta este dezvoltata pentru mediul in care traieste, de ce creierul este mai mare de aceea se inmagazineaza inteligenta mai multa.
Dar voi care dati dovada de mult sarcasm (ceva ereditar?) si
mustrati în public aveti impresia că o sa vi se faca statuie si veti fi considerati puternici de către ceilalți, va inselati foarte mult, a jignii pe unul care nu stie inseamna ati da singur un picior in cur

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai postat intrebarea asta inseamna ca nu sti destul despre teoria evolutionista. Ai sa vezi ca speciile evolueaza doar daca sunt supuse la conditii de mediu specifice, care le constrang sa se "schimbe". Daca aceeasi specie animala este supusa unor conditii de mediu altfel decat cele spuse mai sus, atunci ele vor evolua intr-o alta maniera. Ai sa vezi, daca te interesezi, ca recent si unele maimute incep sa evolueze, mai ales in ceea ce priveste dezvoltarea intelectului. Maimuta a evoluat in om datorita necesitatilor cognitive de a stii sa faca: arme, unelte, adaposturi, necesitati care au aparut odata cu perioada grea de dupa era glaciara. Te rog eu mult sa te informezi cum se cuvine de acum inainte deoarece eu unul sunt satul de oameni care citesc de pe diverse site-uri "stiintifice" tot felul de tampenii si apoi le iau ca atare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bai Nicule, tu te adresezi celor care au convingerea asta. Pot sa postez si eu acum, sau sa-i las pe ei la inceput? big grin
P.P. Cioara este mai inteligenta decat 99% din vietuitoarewinking

| onename a răspuns:

Daca esti credincios stii ca esti creat de Dumnezeu si respingi aceasta teorie fara sa dai explicatii :p