| Pamanteanul a întrebat:

Dacă omul se trage din maimuță numita Homo Habilis, maimuțele Homo habilis din ce se trag?

Nu credeți ca e un pic prostesc sa credem ca ne tragem din Homo habilis și sa nu ne întrebam, ce a existat înainte de Homo habilis și de unde se trage Homo habilis? Sau Homo habilis nu se trag de nicăieri și nu au în spate un trecut sau un istoric ceva?

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Omul a fost creat de Dumnezeu nu a evoluat din maimuță astea sunt minciuni.

| florin926481f a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Argumenteaza

| chuckmanson a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Evoluția este una dintre cele mai importante teorii științifice descoperite vreodată, este baza biologiei moderne, acceptată de întreaga comunitate științifică oriunde în lume, cu milioane de dovezi să o susțină iar creaționismul este literalmente o poveste cu zâne.

| johnnny123 a răspuns:

Cred ca este un pic prostesc sa-ti imaginezi ca nimeni nu se intreba din ce se trage homo habilis sau ca cineva sustine ca "homo habilis nu se trag de nicaieri."

Niciun om care studiaza evolutia nu a sustinut vreodata ca homo habilis au aparut din senin.

| Floridori a răspuns:

Homo habilis, din aceeasi perioada si impreuna cu Homo rudolfensis, sunt unele dintre cele mai recente forme ale evolutiei omului modern, chiar daca fosilele gasite dateaza de aproximativ 2 milioane de ani.

Ei se trag din Australopithecus africanus, acestia la randul lor din Australipithecus anamensis, acesta din Australopithecus afarensis, iar cel din urma din simbianul, care este si stramosul nostru comun cu cimpanzeii.

Daca facem un salt mare si mergem cu mult inainte, ajungem la animalele acvatice, care au fost primele organisme animale evoluate pe aceasta planeta si din care ulterior au evoluat animalele terestre, deci si stramosii omului, iar daca mergem si mai departe, ajungem la organismele monocelulare dezvoltate in apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca au existat alte primate predecesorul este Australopithecus. Homo Habilis este considerat primul din categoria "hominid" care reflecta oarecum trasaturile umane de azi, au trait cu aproximativ 2 milioane de ani in urma, dar noi am rupt legatura cu restul primatelor acu 7 milioane de ani

| chuckmanson a răspuns:

Homo Habilis nu a fost o maimuță. A fost o primată membră a familiei hominidae, fiind de fapt o specie de om arhaic. Faptul că l- ai numit maimuță și că ai pus o întrebare atat de stupidă precum "Sau Homo habilis nu se trag de nicăieri și nu au în spate un trecut sau un istoric ceva?" te descalifică de la a vorbi despre absolut orice înseamnă antropologie.
Dacă vrei să te educi puțin(nu am speranțe mari de la fanatici religioși, dar am puțină speranță) uite aici: https://evolution-outreach.biomedcentral.com/......010-0247-8

| chuckmanson a răspuns:

Tu vorbești de biblie deși ai poza de profil cu picioarele unei femei? laughinglaughinglaughing
Și mai ai și tupeul să negi evoluția. Ai face bine să fii troll că astfel, doamne fereștelaughing