| hypothesis a întrebat:

Unii sunt ajutati foarte mult de natura si dobandesc o anumita capacitate intelectuala/inteligenta,altii nu la fel de mult,si datorita vointei,reusesc in anumite cazuri, prin stradanie si perseverenta sa depaseasca acele cazuri fericite in realizari. Mama ei de loterie. Ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Da,insa majoritatea oamenilor nu sunt nici Einstein, nici retardati mintali si oscileaza in jurul unei medii de 100.
Asa ca pentru marea majoritate nu inteligenta este factorul disjunctiv.

Din experienta mea, atunci cand inteligenta face diferenta, cel mai probabil e vorba de un deficit de inteligenta. Rare sunt cazurile cand un om se diferentiaza printr-un surplus de inteligenta, insa dese sunt acelea cand cineva se diferentiaza printr-un deficit de inteligenta.

| hypothesis explică (pentru Inferno):

Ai privit problema dintr-un alt unghi. Bine punctat, de asemenea. Tind sa cred ca ai dreptate.

| oprescudorin11 a răspuns:

Pe undeva este o adevarata si trista loterie.Am sa dau cateva exemple:
ce s-ar fi facut Einstein, daca se nastea acum in Fasia Gaza? Ce s-ar fi facut Shakespeare, daca s-ar fi nascut intr-o satra de tigani de Calarasi? Ce se facea Iliescu daca se nastea in Siberia, si batea albii?
Ce se facea Ponta, daca se nastea la coada oii, intr-un sat nestiut din Albania, sau voi, intr-un trib de beduini din Sahara?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu este loterie.
Fiecare are exact ceea ce merita sau ceea ce are nevoie pentru a accelera propria evolutie spirituala.
Totul se reduce doar la asta.
Este tot ce conteaza.

| Solstiţ1u a răspuns:

Mi-e foarte greu sa raspund la aceasta intrebare, este una complexa ce aduce cu ea mai multe intrebari, deci un simplu raspuns nu ar fi suficient, cel putin pentru mine. Nu stiu de ce unii obtin lucrurile mai usor in timp ce altii poate nici macar nu reusesc in urma unei strdanii indelungate. Poate ca lucrul pentru care lucrezi atat sa-l obtii nu e pentru tine. sau nu mai stiu. Poate ca... acum daca pun asta pe seama destinului nu vei accepta, dar sunt atatea lucruri neintelese in lume, unul este acesta, diferenta asta covarsitoare dintre oameni... nu stiu de ce este asa, de ce unii sunt nevoiti sa lucreze atat pentru a obtine ceva, iar altii doar se ridica de pe scaun si cand incep a lucra deja primesc rezultatul sau uneori nici nu se ridica de pe scaun, poate e norocul, poate e soarta, logica matematica nu-mi aduce raspunsul ci ma cufunda mai mult intr-un abis de intrebati. Misterul ramane pentru ca nu ne este de ajuns sa stim ceva ca sa descoperim taina universului...
Imi pare rau ca nu-ti pot da un raspuns la intrebare, pun asta pe seama norocului happy pe seama loteriei asteia nenorocite sad