| DeKoniec a întrebat:

Universul este creat de explozia bing-bang sau de Dumnezeu? Argumentati in mare despre ceea ce credeti.!

Răspuns Câştigător
| Mikhtarian a răspuns:

Dumnezeu.
Caci nu-mi pot explica ca o explozie sa creeze alte planete,plante, stele, natura, animale, sentimente si toate cele din om.
Cineva care ne iubeste ne-a creeat.

| CranK71 a răspuns (pentru Mikhtarian):

Nu iti poti explica asta. citeste o carte atunci. pentru ca nici eu nu imi pot explica. ca pamantul sa fie creat de o persoana in 7 zile, aceeasi persoana care a creat pamantul apoi a facut 2 oameni (care erau frati) si au facut milioane de oameni. apoi aceeasi persoana care a creat pamantul a facut sex cu un copil de al lui iar aceasta a facut un copil care era tot el (dumnezeu) iar culmea femeia era tot virgina. si cand te gandesti ca dumnezeu te iubeste neconditionat si te iarta pentru orice pacat. si cand te mai gandesti ca daca nu ii respecti cele 10 porunci te trimite in iad. si cand te mai gandesti ca s-a enervat intr-o zi si a dat un potop care a omorat mai mult de jumatate din populatia globului. iti vine sa crezi ca el a creat pamantul? sau a fost creat de o anume explozie numita big bang. (religia nu a demostrat niciodata nimic. insa fizica a demonstrat totul) recent sa demonstrat ca exact acea explozie a creat intr-adevar universul prin proiectul acela de la geneva daca atu auzit de el. daca nu informati-va.

46 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Acest sistem deosebit de frumos format din soare, planete si comete a putut aparea doar prin sfatul si stapanirea unei fiinte inteligente si puternice.Omul,o fiinta atat de minunata si de complexa, creata dupa chipul si asemanarea Lui.,, Înainte ca să se fi născut munţii şi înainte ca să se fi făcut pământul şi lumea, din veşnicie în veşnicie, Tu eşti Dumnezeu!,, http://www.youtube.com/watch?v=NnMdq8Qhxf0

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Pentru tine Universul = soare, planete si comete?

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Aha!

| MMihai a răspuns:

Universul este creat de explozia bing-bang sau de Dumnezeu? ==Greu de spus, că nu eram viu atunci, ca să îți povestesc cum a fost!

Argumentați în mare despre ceea ce credeți!
Ipoteza că Universul este creat de explozia bing-bang-ului, este o ipoteză cam greu de crezut!

Ipoteza că Universul este creat de Dumnezeu, este o ipoteză care ar presupune că Dumnezeu era anterior Universului și / iar este o ipoteză cam greu de crezut!

| Inferno a răspuns:

Falsa dihotomie, plus ca ai definit Big Bangul ca un analfabet stiintific.

| AnghelB a răspuns:

Dumnezeu a aprins fitilul.

| BlackSulphur a răspuns (pentru AnghelB):

Eu cred ca a tras un cui...
De grenada, normal!

| albaKiara a răspuns (pentru BlackSulphur):

Jignitor...

| BlackSulphur a răspuns (pentru albaKiara):

Ca s-o iau dupa logica ta, dumnezeu ne-a dat o planta ce trateaza/ previne multe boli. De asemenea, din fibra acesteia se pot confectiona textile, din uleiul semintelor se pot face diferite preparate. Mai pe scurt, planta all-inclusive. Ce ar putea fi jignitor in consumarea acestei plante, ma depaseste total.

| albaKiara a răspuns (pentru BlackSulphur):

Cei ce fac glume nesarate pe seama Bunului Dumnezeu m-a consumat si pe mine si pe ceilalti crestini. Dupa nu va plangeti ca va jignim si noi.Voi incepeti mereu...

| BlackSulphur a răspuns (pentru albaKiara):

Ia un manual de istorie religioasa, apoi spune-mi mie, oricui ca noi am inceput.
Asta-i doar un efect, draga mea. Mai pe scurt, o meritati, si voi, si majoritatea religiilor, cu varf si indesat!

| albaKiara a răspuns (pentru BlackSulphur):

Crestinismul si evreismul nu sunt doar religii! Este Bunul Dumnezeu ce ne vorbeste "dragul meu".

| DeKoniec explică (pentru albaKiara):

Termina! Si tu si Black din o mica discutie se ajunge la contre iar din contre veti incepe cu injurii si altele. Te rog termina! Eu am pus o intrebare nu vreau sa incepeti voi cu cearta.

| BlackSulphur a răspuns (pentru albaKiara):

M-ai impresionat profund cu al tau raspuns mirobolant. Scuze DeKoniec ca nu m-am putut abtine, dar... Ce sa mai comentez.

| albaKiara a răspuns (pentru DeKoniec):

Ai dreptate scuze! happy

| DeKoniec explică (pentru albaKiara):

Imi place poza ta rolling on the floor)))))) :* e actrita porno?hee hee)))

| RAY a răspuns (pentru albaKiara):

evreismul nici macar nu exista, si iudaismul da se vede ca sti vb biblia, care rege a fost neam cu isus?

| albaKiara a răspuns (pentru DeKoniec):

Nu stiu cred rolling on the floor))

| CranK71 a răspuns (pentru AnghelB):

Si a dat foc civilizatiei.

| RAY a răspuns:

Ca nu este creat de big bang,nu stiu unde ai auzit tu asa ceva poate in filme sf
big=a fost mic
bang=nu a fost nici un bang nu exista aer deci nici sunet
a fost o eliberare de energie stocata ca un balon care se umfla apoi se extinde mult, dar nu a fost explozie, hidrogenul e inflamabil nu energia
cred ca universul a evoluat de la hidrogen si heliu si sunt mandru ca am fost creat la milioane de grade intro supernova sunt fericit ca am fost o data intro stea o bucurie mai mare nici as putea sa fi avut nu doar eu si tot ce exista, basmele nu au frumusetea stiintei, daca tu crezi ca din nimic o aparut un creator care din nimic a creat universul e treaba eu nu pot crede, mi imposibil sa cred asta

| Mădă0611 a răspuns:

De dumnezeu n-a fost creat, pentru ca dumnezeu nu exista, in rest, ce-o fi fost, nu se stie exact, desi pare sa fie adevarat ca a fost o explozie (Big-Bang-ul).

| DeKoniec explică (pentru Mădă0611):

Nu stiu ce sa zic, eu cred in Dumnezeu, dar si in Satana. Acum o saptamana am citit un documentar cum ca Dumnezeu ar fi doar un neuron ce ne-a invadat creierul, el fiind doar in imaginatia noastra... Eu unul nu cred... -_- pricepi, ce zice'si eu aici? laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru DeKoniec):

Pricep ca n-ai priceput ce ai citit in acel documentar tongue

| DeKoniec explică (pentru Mădă0611):

Pai era in limba Germana. Si cunosc doar jumate din Germana sad. Am inteles ce am putut... dar cred ca mesajul documentului l-am "prins."

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

A fost creat de mintea umana.

| milan9 a răspuns:

Universul a fost creat de Dumnezeu! În termeni eminamente "știintifici", acest fenomen poarta numele de bang-bang-bang... happy iar prescurtat, big-bang!

| sublime89 a răspuns:

Nici n-ar mai trebui sa existe intrebarea asta in anul de gratie 2013 in care ne aflam.

| WhatheWow a răspuns:

Mai întâi a fost Cuvântul, Cuvântul l-a creat pe Dumnezeu și Dumnezeu...BANG! Ce crezi că s-a întâmplat mai departe?

| sublime89 a răspuns (pentru WhatheWow):

Cuvantul cui l-a creat pe dumnezeu? Hai ca asta e interesanthee hee

| WhatheWow a răspuns (pentru sublime89):

Eram puțin ironic la adresa prostiilor biblice. laughing

| Miauti a răspuns:

Eu cred ca creat de matrix.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Gandeste-te azi mai sunt astfel de explozii, daca da, unde este rezultatul? Acest bing-bang, vezi cine-l face Satan, care cu orce pret doreste sa-l induca pe om in eroare, sa nu-l lase sa ajunga sa creada, sa vada cu ochii minti si-a inimii creatia lui Dumnezeu. Poti sa apreciezi frumusetea naturii ce ne inconjoara/?, Poti aprecia in ce mod minunat este creat un bebelus? Dar multele specii de animale, de flori, de pasari. de pesti, minunatele specii de fructe, cine le-a facut culoare si gust la cirese, piersici, struguri, fragute, curmale, smochine, si alte sute sau mii de soiuri de fructe si legume? Sau cine a fixat stelele pe bolta cerului, si le face sa straluceasca, cine a pus Luna intre ele la distanta exacta incat sa nu se ciocneasca? Cine a stabilit ca globul pamantului sa fie putin inclinat, ca sa avem noi anotimpurile, sau daca poti sa observi in jurul nostru avem lucruri de mica importanta dar necesare, de ex.-masa, dulap, un scaun, un calculator, un creion, un bec,. toate cele ce ne sunt necesare, au fost create de cineva, fiecare obiect a avut un mester, cu cat este mai sofisticat, mai complex cu atat mesterul este mai intelept.Gandestete la pamant ce structura are, si azi oamenii de stiinta tot mai fac cercetari si tot mai descopera lucruri noi si interesante, oare acest pamant cu tot ce este pe el nu trebuia sa aiba un mester foarte priceput si iscusit? Priveste atent corpul uman cum este conceput, cu cate proprietati este inzestrat. Putea sa nu aiba un creator intelept, si sa iasa o celula vie dintr-o explozie, si sa oare sa nu fie o fiinta foarte puternica si inteleapta care sa le fi facut?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Big Bang este clar ca nu are cum sa fi existat deoarece o explozie nu putea aparea din nimic si de asemenea era imposibil sa mai rezulte si viata! Deci este clar ca varianta creationista e mai plauzibila din acest punct de vedere!

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci tu nu crezi in dovezi, si mai bine preferi un basm? ala e mai credibil. Fain.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Dovezi?! Enumera!

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Du-te si cauta-le, ca nici mie nu mi le-a enumerat nimeni intr-o singura zi. Scrie "big bang" pe google si tu si vezi ce-ti apare. Ceva ce trebuia sa faci demult. Asta daca te intereseaza sa stii pe ce lume traiesti. Eu unul ma cam indoiesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Nu exista nici o dovada care sa ateste asta iti spun eu! Daca exista nu mai se numea "teorie"! A fost incercata obtinerea dovezii in Elvetia intr-un proiec in care s-au investit miliarde de euro! Rezultatul? UN ESEC! Big Bang nu poate fi deomstrat ca fiind real..nu exista dovezi ci doar simple vorbe aruncate in vant!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de ce? de ce sa argumentez? sant la examen si nu stiu eu? e vreun concurs? Dumnezeu a CREAT.bigbangul a generat doar o forta.dar stii ca e o teorie nu?

| Essencest11 a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu a creat big-bang cu gandul de a creea mai tarziu universul. Este doar o parere personala, nimic demonstrat.

| Marie_Roze_1990 a răspuns:

Conform religii atee universul a fost creat de explozia Big Bang. Conform Crestinismului universul a fost creat de Dumnezeu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marie_Roze_1990):

Ateismul nu este o religie! Tu sti ce inseamna religie?

| sublime89 a răspuns (pentru Marie_Roze_1990):

Ateismul nu este religie. A fi ateu inseamna a nu avea nicio religie.

| RAY a răspuns (pentru Marie_Roze_1990):

Ateismul e o religie cum un minus e un plus in matematica sau un hopppy sa nu strangi timpre, sa crezi in zana maseluta etc
daca ateii sunt religiosi si voi sunteti pentru zeus, afrodita, apolo 2700 de zeii

| SpiritOfAlchemy a răspuns:

Dar de ce nu ne dă Bunul Dumnezeu cartofi? Sunt scumpi în piață și eu vreau cartofi.

| DeKoniec explică (pentru SpiritOfAlchemy):

Cea fost mai intai cartoful sau America?