| dragos9234 a întrebat:

Ura este un sentiment nobil?
Argumentati!

53 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Este primordiala

| IMC90 a răspuns:

Avand in vedere ca reptilienii formau o civilizatie ce astazi se releva la nivel spiritual prin puterea mass-mediei de a hipnotiza pe oricine, iti induc la nivel de aura energetica faptul ca ura este un sentiment nobil, nu un sentiment natural, dar care nu aduce nimic bun nimanui (de aceea persoanele foarte inteligente par a se debarasa de ea din ce in ce mai mult, pentru ca inteleg cu totul altfel cum merge ''lumea''). Te bombardeaza acum energetic precum Moise l-a bombardat pe Iernorin Valaoteanu in Galea Galileei.

| Woodenpints91 a răspuns:

Nu ştiu dacă este un sentiment nobil sau nu, nici măcar nu ştiu dacă ar putea să fie nobil.
Ştiu doar că este mai sinceră şi mai întemeiată decât sora ei retardată, iubirea.

| sabin89 a răspuns:

Sa urasti faptele rele, nu insa pe cei care le comit.

| WR104 a răspuns:

Nu este un sentiment nobil.
Ura apare cand scade inteligenta.

| venusdoom a răspuns:

Nu e un sentiment nobil, dar ne defineste ca fiinte umane. Suntem conduse de ura.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Este un sentiment de care ai nevoie, sa nu fi mancat de lupi, crezand ca te poti alia cu ei, daca ii imbratisezi.

| ReiVaN a răspuns:

Ura e un sentiment ca oricare altul.

| M25M a răspuns:

Nu stiu daca este nobil dar cu siguranta este un sentiment rational.

| LolaLollita a răspuns:

Daca e sa facem niste legaturi, iubirea e considerata a fi un sentiment nobil, ura isi are radacinile in iubire, deci la randul ei, este un sentiment nobil.
Ura este un sentiment puternic, profund. Nu toti cei care spun ca urasc o persoana au ajuns intr-adevar in acel stadiu.

| Zenit313 a răspuns:

Ura este un sentiment nobil pentru ca provine din natura umana, este cel mai comun sentiment.
Binele si rau nu sunt altceva decat niste termeni relativi, conceptii umane.
Ura ne apropie de realitate...
Sa nu uitam rolul dragostei happy

| LegionarulRoman a răspuns:

Este un sentiment josnic.Numai oameni slabi urasc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciun sentiment nu e nobil. Noblețea nu derivă din sentimente.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Din acest motiv consider ura superioara oricarui sentiment. Este mai mult un produs al ratiunii.

| Decrepit a răspuns (pentru anonim_4396):

Empatia corelata cu puterea de a si ajuta acea persoana, nu doar de a o intelege?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Decrepit):

Mda, să zicem. Pentru mine, imperativul categoric al lui Kant spune tot ce trebuie în acest sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este un sentiment nobil. Ura este rationala si sincera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca nobil e corect spus, eu as spune ca e sentimentul cel mai sincer. Da, ura ne face sa luptam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea.

| Hevnoraak a răspuns:

Da,însăși natura omului e să se îndrepte spre rău.

| Gogu06 a răspuns:

Cand spui nobil te referi la ceva mai presus decat alte lucruri, nicidecum ceva comun, uzual, la indemana oricui. Ura nu este nicidecum ceva nobil, oricine poate ura ceva sau pe cineva, este suficient doar o apasare pe butonul care trebuie sa ajungi sa urasti. In schimb dragostea este un sentiment nobil, nu oricine poate sa iubeasca, nu poti face pe cineva sa te iubeasca, decat daca esti prea abil si poate doar sa ii dai senzatia ca te iubeste sa il convingi ca sentimentele care le are si nu stie ce sunt reflecta iubirea. In alta ordine de idei toti oamenii au cunoscut ura dar foarte putini dragostea pura adevarata de asta nici nu stiu in multe cazuri daca este dragoste sau altceva. Dragostea este ceva nobil care nu se afla la indemana oricui.
Cei care au spus ca este sincera si ca nu poate fi stimulata se insala. Este foarte usor sa stimulezi ura, este suficient sa iti dau foc la casa la masina sa te bat pe strada ca sa ma urasti, in schimb daca iti dau 1milion de dolari nu o sa ma iubesti. SPer ca ai prins ideea.

| Zuzazozo a răspuns:

Este un sentiment josnic deoarece a ura pe cineva vine din a fi raghinos, gelos pe ceva ce ale el, nu-l inghiti deloc.

| dragos9234 explică (pentru Zuzazozo):

Deci daca nu imi place de cineva, este rau?

| Zuzazozo a răspuns (pentru dragos9234):

Una este sa nu-ti placa alta este sa-l urasti!

| Solsagan a răspuns:

Este un sentiment cât se poate de complex, pe care puţini îl ating. Nu ura provenită din invidie, din oftică. Depinde dacă este sau nu întemeiată, după logica mea.
Te poate face mai puternic, iar dacă nu ştii s-o foloseşti, te face la fel de vulnerabil ca un copil de 5 ani care începe să plângă că s-a certat cu prietenii de la grădiniţă.
Nu e deloc un sentiment care te trage în jos, este mult mai bun ca celelalte, spre exemplu, iubirea.

| Gogu06 a răspuns (pentru Solsagan):

1. da un exemplu de ura care nu e provenita din invidie sau oftica.
2. Pe termen lung ura, invidia, zgarcenia te conduc spre minus EV(equity value). Dragostea, solidaritatea, integritatea pe termen lung sunt profitabile atat pentru tine cat si pentru cei din jur, toti au de castigat.

| Solsagan a răspuns (pentru Gogu06):

1. Ura pentru ţigani.
Ura pentru televiziune.
Ura pentru biserică şi tot ce ţine de ea.
Ura pentru maşini.
Ura pentru muzica proastă.
Ura pentru cerşetori şi cei care dau bani la cerşetori.
Ura pentru oamenii care consideră că dacă le critici gusturile sau pe ei, înseamnă că pocneşti de invidie.
Tipurile astea de ură nu implică invidia.

2. Nu am treabă cu invidia. Iar ura nu m-a dus niciodată în minus şi nu urăsc de ieri, deci ar trebui să se vadă efectele de care tot zici. Şi nu am nicio intenţie să-i aduc în câştig pe cei din jurul meu.

| Gogu06 a răspuns (pentru Solsagan):

1. Ce ai scris mai sus la primul punct sunt fobii laughing
2. Ura niciodata nu o sa te faca sa gandesti corect sau altfel spus ura nu o sa te faca sa iei o decizie mai buna decat unul care nu uraste. Si daca tu nu ai nici o intentie sa ii aduci in castig(nu neaparat material) ei de ce ti-ar oferi tie un castig?
Chiar daca, intr-o afacere, ambele parti ar avea de castigat, prin simplul fapt ca nu ii place compania ta, te poate refuza fara probleme.

| Solsagan a răspuns (pentru Gogu06):

1. Nu, nu-s fobii. O fobie e caracterizată ca repulsia/frica obsedantă şi nemotivată faţă de un anumit lucru. Mie nu-mi e frică de ce am enumerat mai sus şi antipatia nu este nemotivată.

| Gogu06 a răspuns (pentru Solsagan):

Eram putin ironic, cand am spus fobie, dar te obsedeaza si asta nu face nimic altceva decat sa adune energie negativa in corp(nu degeaba ii spune energie negativa), daca imi spui ca si sa gandesti negativ e bine, esti in lumea ta, ai o perceptie proasta asupra lucrurilor. Energia asta la un moment dat nu o sa mai poti sa o tii in tine si o sa trebuiasca sa o elimini tot prin ceva negativ, poate o sa omori un tigan, poate dai foc la o masina, te duci si faci graffiti pe biserica sau cine stie ce altceva. Nimic bun in orice caz, care sa iti aduca vreun castig, poate doar o satisfactie de moment.

| Solsagan a răspuns (pentru Gogu06):

Ai enumerat fără greşeală fiecare dorinţă a mea. laughing

| Gogu06 a răspuns (pentru Solsagan):

Sa inteleg ca mi-ai dat dreptate in final, ura nu este sentiment complex, nu te face mai puternic si in nici un caz nu te ridica deasupra celorlalti, e ca un drog doar te face sa crezi ca esti capabil de anumite lucruri cand tu de fapt nu esti ci doar crezi ca esti.

| Solsagan a răspuns (pentru Gogu06):

Nu, nu asta se înţelege din ce am zis eu.
Se înţelege doar că nu aş avea nici măcar o reţinere în a face lucrurile alea, dacă aş ştii că nu ar fi consecinţe legale.
Îmi susţin în continuare ideea. Ura este un sentiment complex, mă face mai puternică.

| Gogu06 a răspuns (pentru Solsagan):

Aoleu, mai esti si fata... Credeam ca vorbesc cu vreunu de asta pus pe scandal ce se crede vreo cometa doar pentru ca zace sentimentul pur de ura in el ce ii ofera vreo putere supranaturala. Stai linstita ca esti slaba, n-ai nici o sansa, stai cumintica in banca ta sa nu faci vreo prostie ca tot tu ti-o iei pe coaja si in cel mai bun caz poate apuci sa vezi si consecintele alea legale, in cel mai rau iti iei bataie, te face de stai ca spiderman pe vreun gard sau vreun perete de bloc si sa vezi atunci unde o sa iti fie toata puterea asta ca cel mai mult cred ca o sa iti doresti sa ai putere de fuga dar nici pe aia nu o sa o mai ai. Si dupa ce ca ti-ai luat papara si doamne fereste altceva ar fi culmea sa te trezesti si chemata in instanta. Si atunci o sa spui "Doamne cine m-o fi pus pe mine sa ma iau de tiganusu ala mic ca a venit cu fratisu si uite ce am patit, cine draq m-a pus sa ii arunc aluia vopsea pe masina etc...). Las-o jos ca esti slaba rau. Decat daca n-ai vreo 110kg 1. 90inaltime si dai bine cu pumnu, in rest treaba cu puterea sunt doar vorbe in vant. Si eu pot face lucrurile pe care tu ai zis ca le-am mentionat bine dar n-am nevoie de ura sa le fac. Scopul meu a fost doar sa te desfiintez la nivel de discutie si sa nu ai nici un argument contra sa imi aduci. Gata, mi-am terminat treaba laughing, mersi de conversatie.

| Solsagan a răspuns (pentru Gogu06):

Măi, ai înţeles mai mult de un căcat împrăştiat din ce am vrut eu să zic.
Mă refeream la caracter puternic, pentru că dacă aş avea 110 kg şi 1.90 înălţime ar fi destul de irelevant, pentru că nu mă pândeşte nimeni şi nu suntem în filmele de pe ProTv din fiecare sâmbătă de la 20: 30. Nu stă nimeni în spatele meu cu un pistol.
Cât despre ţiganii care vin cu fraţii după ei, ei bine, e doar un clişeu. Am întâlnit multe cazuri şi nimeni nu venea cu nimeni.
Am destule argumente contra, deci conversaţia ar putea să continue tot ca până acum, adică eu să aducă argumente logice şi tu să generalizezi fără rost. Dar având în vedere că tu nu poţi accepta o certitudine în ceea ce mă priveşte, din moment ce mă cunosc mai bine ca oricine, iar afirmaţia vine din partea mea, conversaţia nu are rost.

| Gogu06 a răspuns (pentru Solsagan):

Adevarul e ca m-ai umplut de argumente logice, n-ai dat niciunu laughing. Imi permit sa generalizez pentru ca am experienta personala de partea mea si a altora.
Dar ce te-ai aprins asa laughing), ti-au venit pandaliile? Esti cam capoasa am impresia, ai capu tare, ce esti zodia rinocer laughing?

| Solsagan a răspuns (pentru Gogu06):

Mai citeşte încă o dată ce am zis eu şi o să vezi că am argumentat de ce chestiile pe care le-am enumerat nu sunt fobii, de ce ura nu mă trage în jos, cum ai insinuat tu.
Nu m-am aprins deloc, dacă mă atacam sau ceva, ţi-aş fi zis,, Marş! " încă de la al doilea reply.
Da, sunt destul de încăpăţânată şi tentativa de glumă cu zodia rinocer te face să semeni cu un salahor.

| Gogu06 a răspuns (pentru Solsagan):

Asa o fi, cine sunt eu sa te judec... Dar sunt si alte moduri de a te simti puternica iar ura pot spune ca este cel mai slab dintre ele si crede-ma pe cuvant. Pentru tine ura este o arma pe care nu stii sa o folosesti iar pentru simplul fapt ca te simti inarmata te simti puternica.
Oricum gluma cu rinoceru a fost dementiala rolling on the floor))))), nu conteaza gluma, conteaza contextul tongue laughing.

| Solsagan a răspuns (pentru Gogu06):

Nu mai are rost să îţi explic, pentru că văd că faci pe Mama Omida aici şi deja am stat prea mult ca să-ţi explic ceva simplu, aproape banal.
NU CONTEAZĂ GLUMA, CI CONTEXTUL. Lol.

| Gogu06 a răspuns (pentru Solsagan):

Stai linistita ca stiam de cand s-a scris intrebarea ce raspunsuri or sa fie si cum a perceput fiecare o chestie banala. Dar mai bine foloseai de la inceput termenul de "motivare" daca vroiai sa te faci inteleasca. Putere psihica nu exista, decat daca ai abilitati telekinetice pam pam...
Nus de ce razi ca stii tu cine in targ, pentru ca daca spui o gluma buna intr-un context nefavorabil este de prost gust, arati a salahor(cum spuneai mai devreme), dar daca spui o gluma usoara sa o priceapa tot prostul intr-un context bun chiar are haz. Tie cred ca iti plac glumele elevatehee hee. Stiu ca am dreptate si mai stiu ca nici moarta nu o sa imi dai dreptate laughing.

| AleXu224 a răspuns:

Poatelaughing

| AleXu224 a răspuns:

Poate

Răspuns utilizator avertizat
| razvitzi a răspuns:

Daca ura ar fi un sentiment nobil atunci iubirea ar trebui sa fie josnica (vulgara)...

| xAlvin a răspuns:

Ura este un sentiment nobil fiindcă este sinceră şi nu poate fi simulată

| dogslover a răspuns:

In nici un caz. Doar daca prin "nobil" te referi la regi si regine care se razboiesc pentru putere. Altfel nu. Ura este un sentiment care te omoara pe dinauntru, pentru ca e aproape la fel ca invidia(Din invidie se naste ura). Pe langa asta, este chiar un sentiment care este considerat pacat de Biserica Crestina. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa te feresti sa intalnesti oameni sau sa-ti spui punctul de vedere de frica unei certi sau a unei confruntari care rezulta ura. Trebuie sa iubesti pe toata lumea, si sa te rogi pentru dusmanii tai, dar sa nu-i urasti. nu e o crima sa nu placi pe cineva, dar nu trebuie sa faci un scandal din asta. Pur si simplu il ignori, nu te mai gandesti la el, iti ocupi timpul, daca te irita. Si chiar poti sa-i spui, pentru ca poate nu te deranjeaza intentionat. Deci bucura-te de viata si nu-ti ocupa timpul si mintea cu persoane pe care le urasti, pentru ca vei regreta.

| JustLikeHeaven a răspuns:

In nici un caz, ura este un sentiment de razbunare, de tristete de ura pur si simplu.Ura o simti la nervi, la suferinta.CRED

| Cybertron99 a răspuns:

Niciodata, deoarece ura este sentimentul deznadajduitului razbunator, in niciun caz nobil happy

| Kozbinski a răspuns:

Din raspunsurile pe care le-am vazut aici am observat ca majoritatea s-au concentrat pe forma antrebarii si nu pe sensul ei pierzand din vedere un ansamblu mult mai mare de cauze si relatii, culmea multi au raspuns condamnand ura ca sentiment dar neprecizand ca fiecare dintre noi uram ceva an viata, si a ascunde acest sentiment si a nu recunoaste prezenta ei an tine este de fapt acel lucru de care tie frica cel mai mult sa ajungi an situatia de a fi numit un ipocrit iar atunci cand nu mai recunosti ca esti si ipocrit, atunci devi an final cu adevarat ipocrit si mincinos. Si asa spre exemplu se naste ura celorlalti din jurul tau, din cauza faptului ca se simt automat tradati si umiliti, aceasta a fost expunerea unei cauze dintre zecile de pe lumea asta.

| FataIntenisi1342 a răspuns:

eu consider ura un sentiment complex, nu neaparat nobil, dar trebuie sa ai intr-adevar motive intemeiate si elaborate pentru a uri o persoana... sau sa iubesti foarte mult o persoana pentru a ajunge sa o urasti..pentru ca se zice ce de la prea multa iubire ajungi sa urasti. asta e parerea mea doar, tu poti considera ura cum vrei tu, daca tu o consideri un sentiment nobil, esti liber sa o facibig grin.