| RAY a întrebat:

Ura fata de alti oamenii este o boala mintala? ura fata de umanitate, oare unde mizantropia e normala si unde nu e?

as vrea raspunsurii serioase, rationale

Răspuns Câştigător
| Andrei144 a răspuns:

Mizantropia e anormala in cazul in care urăști orice persoana indiferent daca o cunoști sau nu, e normal sa urasti anumite persoane pe care le cunoști cat de cat pentru că poate comportamentul lor îți provoacă dispreț, lipsa de respect deci într-un final ura

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ura nu este o boala, este rezultatul unor invataturi de la mediu sau reactia impotriva celor care fac rau persoanei sau apropiatilor sau intereselor lor.

| Mclaren12 a răspuns:

Nu cred ca ai cum sa urasti absolut fiecare om de pe planeta, n-am auzit de o asemenea personalitate.
Si ura fata de alti oameni nu este nici pe departe o boala mintala. Exista oameni de doi bani care nu starnesc decat repulsie din partea altora, nu este ceva neobisnuit.

| Victor453 a răspuns:

Nu este boala, lumea asa ne face, sa urim pe toti

| AkAnonim a răspuns:

Ummm...datorita celorlalte raspunsuri date la aceasta intrebare as vrea sa lamuresc ceva happy
Nu poti zice ca mizantropia e normala daca urasti doar unele persoane pe care le cunosti. Aceea este ura, nu mizantropie. Mizantropia este de fapt cand urasti natura umana, nu neaparat omul in sine:
MIZANTROPÍE s. f. Lipsă de încredere, dispreț, ură față de oameni; tendință de a evita societatea, de a se izola de oameni. – Din ngr. misanthropia, fr. misanthropie.

sursa: DEX '09 (2009)

Eu vad mizantropia mai mult ca ura fata de natura si instictele umane decat fata de oameni. De exemplu, mizantropia poate aparea cand incepem sa uram faptul ca omul este o fiinta sociala si nu poate supravietui(psihic) singur. Aceasta a fost doar primul exemplu care mi-a trecut prin minte thinking
Acum sa revin la intrebarea ta... daca este sau nu o boala. Daca te gandesti la cuvantul "boala" ca la ceva ce nu este normal(normal adica la fel ca majoritatea, nu bunwinking ), atunci da, este o boala. happy Sper ca te-am lamurit putin si nu te-am facut chiar mai confuz laughing