| caraiman1 a întrebat:

Utopic vorbind, considerati ca dacă am eradica istoria total, lumea s-ar schimbă în mai bine? aştept părerile voastre!

7 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Istoria trebuie asumata cu bune si cu rele. Ea ne reprezinta de fapt asa cum suntem.
Nenorocirea e ca avem tendinta sa o rescriem in permanenta in functie de diferite interese, denaturand-o in esenta ei.
Istoria trebuie memorata pentru a putea evita repetarea unor evenimente tragice.

| anna01 a răspuns:

NU, istoria se repeta, afimatie ambivalenta.Lumea oricum va fi lacoma, nepasatoare, ar insemna sa eradichezi omul in toate straturile sufletului, sa anihilezi opera lui Dumnezeu. Avem un scop de urmat in lumea aceasta dura. Un mai bine nu poate exista fara un mai rau, asta-i polaritatea lumii, nu poti avea o lume de miere, raul este necesar.Istoria doar consemneaza evolutia omului de-a lungul unor forme ideologice, e jurnalul omenirii, nu este sursa raului.De ce ai vrea sa o eredichezi?

Răspuns utilizator avertizat
| Shhht ! - ( Nony ) a răspuns:

Lumea a creat istoria, daca ai eradica istoria, ai sterge si omul odata cu ea.Nu am mai fi, 0, caput. dinozaurii ar face legeawinking

| anca_3211 a răspuns:

Cred ca s-ar repeta aceleasi lucruri. Istoria are o parte buna: asigura progresul omenirii prin evitarea greselilor deja facute si prin folosirea in comun a ceea ce au facut sau gandit altii. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Istoria nu poate fi eradicata, eventual stearsa. Lumea insa, a fost, este si va fi mereu la fel.

| zatz a răspuns:

Ar fi o schimbare. daca nu ar mai exista istoria(cea ce stim despre evenimentele intamplate si pastrate in mintile noastre, altfel spus "trecut" oamenii nu ar mai putea anticipa lucrurile, nu ar mai iubi, nu ar mai avea niciun rost in viata deci pana la urma nu sar mai putea intretine si ar disparea. orice lucru intamplat se numeste istorie. daca nu neam putea aminti de evenimentele intamplate cum neam putea aminti sa respectam activitatile zilnice obligatorii? deci fara istorie nu se poate supravietui