| StrongHeart a întrebat:

V-ati gandit vreodata cum aratau,cum se imbracau,ce gandeau, cu ce se ocupau, cum traiau stramosii nostri?
Adica, cum ai fi aratat tu acum 900 de ani si ce ai fi facut?
Ce ai fi crezut despre realitate atunci si cum te-ai fi gandit ca va arata viitorul?
Acum, o sa spuneti ca nu ai cum sa stii cum ai fi trait daca existai atunci, dar putem incerca sa ghicim.Stim ca suntem rezultatul stramosilor nostri si avem,in teorie aceleasi emotii si trairi mostenite de la ei, deci am putea sa ne dam cu parerea, pana la urma suntem rezultatul trairilor lor.

10 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Un om inteligent se va gandi la tot, absolut tot. Avem inca ceva ce ne usureaza ganditul in zilele noastre, cercetatorii. Ei isi dedica toata viata lor in scopul deslusirii misterelor si nu doar atat, ei fac asta calculand cu o precizie inimaginabil de mare happy Personal nu as fi putut sa fac eu toate calculele ca sa ma conving de existenta bigbangului, asa cum majoritatea nu putem, dar avand niste cunostinte minimale, concluzia e aceeasi.

Eu cred ca omul preistoric se asemana mult cu un animal, dar era o diferenta. Ca sa supravietuiasca trebuia sa lucreze in echipa, deci am avut din start un avantaj. Probabil vanau in haita ca si leii din zilele noastre, si faceau foarte multi copii. In mare parte isi ocupau timpul cu mancat, curatat, imperecheat si somn.

| Bula a răspuns (pentru Frank51):

Acum 900 ani vorbim de trecerea intre epoca antica si evul mediu (anul 1100), nici decum despre "omul preistoric".

| StrongHeart explică (pentru Bula):

Asta asa e, cand zici om preistoric te gandesti la paleolitic sau neoliticul timpuriu.

| Frank51 a răspuns (pentru Bula):

Asa si? Eu am vorbit despre acum mult timp, nu 900 de ani, nu cred ca userul s-a suparat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia aveau palme de fier și mâini de otel erau mai deștepți și mai fericiți decât noi asta la sigur.
Probabil eram negativist cum sunt și acum. Și credeam că o dată cu 'evolutia, omenrii o sa-si piardă din emoții și ce înseamnă să fi om.

Habar n-am ce gândeau aia dar ce cred eu e că o dată cu evoluția tehnologiei omul si emoțiile se destramă pe zi ce trece, acum e doar începutul probabil peste mulți ani o sa fie oameni cyborg care pot trăi veșnic dar o sa uite că sunt oameni. Până ultima fârâpa de ce înseamnă să fii om o sa dispară permanent.

Nu lu-a in seama. Îmi plac filmele SF horror. laughing

| Balalau95 a răspuns (pentru StrongHeart):

Multumesc de link, am dat instantaneu dislike, cand l-am vazut pe RETARDATUL de Buhnici, care crede ca in calculatoarele Apple e Linux, nu a auzit de faptul ca e un BSD puternic modificat de Apple si redenumit in Darwin, iar el se ocupa la momentul respectiv cu I Like IT la ProTV, deci ar fi trebuit sa STIE tehonologie

moment in care ORICE spune retardatul ala despre tehnologie este o IMBECILITATE implicita!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu erau mai destepti, dar nu aveau timp sa mediteze pe aemenea lucruri.Lucrau la 14 ani mai mult si mai greu decat cei de azi de 30 ani, isi intemeiau familii de tineri iar la 40 de ani erau pusi la 2m sub pamant.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Si azi se mai intampla sa lucreze la 14-18 ani mai mult decat unii adulti, mai ales din zone rurale sau din cei din tari sarace precum Vietnam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceleași emoții și trairi, pe care le-au avut ei, noi nu le avem. Ca sa ne înțelegem.
Probabil, curtezane si alcool.
Eu asta cred despre mine.