| SaveTheNature a întrebat:

V-ati imaginat vreodata, o lume fara calculatoare, televizoare, telefoane, automobile, curent electric?
Viata ar fi mai urata, mai grea, mai frumoasa? Ce parere aveti?
fara jigniri va rog.Mulumesc!

Răspuns Câştigător
| Aleeeeeexandra a răspuns:

Avand in vedere ca acum ne-am obisnuit asa,cred ca s-ar crea un mare haos fara tehnologie
Dupa un timp probabil am comunica mai mult intre noi si am aprecia mult mai multe lucruri decat acum, am pune pret pe lucrurile cu adevarat valoroase, nu pe bunuri materiale.

16 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Într-o lume fără tehnologie speranța de viață s-ar înjumătăți brusc.
La fel cum s-a dublat în ultimii 200 de ani.
Viața ar fi cu siguranță mai urâtă (neavând suficient timp pentru dezvoltarea personală) și cu siguranță mult mai grea.

Salam alekum.

| harciog a răspuns:

De ce trebuie sa-mi-o imaginez cind pot foarte simplu sa-mi-o amintesc? Aveam vreo 4 anisori si nu aveam curent electric, de abia atunci se electrificau satele si stateam seara cu lampa de gaz.Nu era atita tehnologie dar cred totusi ca pentru organismul uman, pentru minte era cu mult mai benefic.Nu erai nevoit sa stai pe scaun in fata unui calculator, trebuia sa iesi cu ceilanti copii actiune care cerea extrem de multa miscare iar alte cai spre a invata ceva nu aveai decit sa citesti.Citi ciumpalaci dintre voi mai citesc acum?

| harciog a răspuns (pentru harciog):

Bai voi ati vazut cum scrie robotelul asta? E normal? Sa mi-o trag daca este.

| harciog a răspuns:

Ei nu v-o imaginati...Sa fiti pusi in situatia aia sa vezi ce al dreaku o traiti fara nazuri si fara aere de informaticieni electronici...

| shadovv a răspuns:

Evul mediu? Fericirea e relativa. Cred ca am putea traii daca nu am stii de existenta acestor tehnologii iar situatia politica ar fi mai pasnica fata de razboaiele din trecut... totusi a stii este destul de frumos la randul lui.

| DakotaRoyse a răspuns:

Se numeşte Evul Mediu în caz că n-ai auzit de asta.
Viaţa ar fi mai grea doar pentru ăia care-s prea leneşi să pună cotul la treabă.
Aşa cum şi familia Flinstone au trăit pe-atunci, aşa putem trăi şi noi, că deh, omul se adaptează.

| Inferno a răspuns:

Exista si lumanari.

| Rikudou a răspuns:

O lume fara curent electric ar fi dramatical mult mai grea.Dar insa o lume fara calculatoare si televizoare ar fi, in opinia mea.la fel. Oameni ar gasi alte moduri de-a-si manifesta ura.E ca si cum ne-am intoarce cu 200 de ani in trecut unde viata era mult mai buna\proasta pentru diferite state.Eu raman la vremurile de acumwinking voi?

| negru30 a răspuns:

Mai grea - dar mai frumoasa

Răspuns utilizator avertizat
| elenyss a răspuns:

Nu imi imaginez viata fara tehnologie. Cu atat mai putin fara electricitate...
Cu toate astea, cred ca am avea cu totul alte prioritati iar valorile morale ar fi mai accentuate.

| fihao a răspuns:

Salut clar ar fi mult mai sanatos si mult mai frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi interesanta.multi s-ar adapta dupa calitatile si capacitatile ce le au, selectia naturala si-ar spune cavantul si probabil ar fi o situatie in care s-ar vedea ce rol are puterea individului si mintea lui.

| Rikudou a răspuns (pentru anonim_4396):

Desemnezi un castigator?

Răspuns utilizator avertizat
| iulian69 a răspuns:

Cam asa ar fi viata fara calculator http://justmeiuly.wordpress.com/category/life/