| Maxim96 a întrebat:

V-ati intrebat vreodata de ce nu mai exista sinonim pentru cuvantul sinonim, de ce morcovul e mai portocaliu decat o portocala, de ce pestera nu are nici un peste? Iata cateva intrebari pur "filozofice": happy De ce pestera nu are nici un peste? Daca o persoana cu mai multe personalitati incearca sa se sinucida, este considerata o situatie de luare de ostatici? Daca faci dragoste cu clona ta, te masturbezi? Ce faci cand vezi ca un animal pe cale de disparitie manaca o planta pe cale de disparitie? O broasca fara carapace este fara locuinta sau dezbracata? Daca politia aresteaza un mim, ii spun ca are dreptul sa nu zica nimic? Daca lumea e o scena, unde sta publicul? De ce morcovul e mai portocaliu decat o portocala? Daca uleilul de masline e facut din masline, uleiul de bebelusi din ce e facut? De ce eutanasia se face cu seringi sterilizate? De ce cand un barbat ii vorbeste unei femei urat, este hartuire sexuala, iar cand o femeie ii vorbeste urat unui barbat este 30.000 lei / minutul? Daca s-a deschis sezonul turistic, de ce nu putem sa ii impuscam? Daca azi sunt 0 grade si maine va fi de 2 ori mai frig, cate grade vor fi? Daca americanii arunca cu orez la nunti, japonezii la nuntile lor arunca cu hot-dog? De ce nu mai exista sinonim pentru cuvantul sinonim? De ce lichidul de vase contine lamaie, cand sucul de lamaie contine chimicale? De ce spalam prosoapele de baie, nu suntem curati cand le folosim? Daca oamenii vad pasarele cand se lovesc la cap, ce vad pasarelele cand se lovesc?

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Asa este! Restul sunt filozoficehee hee Si vreo doua de religie, ca sa fie!
Oricum eu tot nu stiu, daca incerci sa esuezi si reusesti, ce se spune ca ai facut? Si cum se numesc chestiile acelea din capatul sireturilor? happy

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ai descoperit şi tu America?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Dacă încerci să eşuezi şi reuşeşti, ce se spune că ai făcut?
De ce oamenii fac semn spre încheietura mâinii atunci când vor să ştie ora, dar nu fac semn spre încheietura pantalonilor când vor să ştie unde e baia?
De ce păsările dau din cap când merg?
Ce s-ar întâmpla dacă toţi ar trage apa în acelaşi timp?
De ce sunt imagini care reprezintă un soare cu ochelari de soare, când singurul scop al acestora este să-ţi protejeze ochii de soare?

Cum ajung în mijlocul peluzei semnele cu "nu călcaţi iarba"?

De ce sunt etichete de avertizări pe pachetele de ţigări şi nu şi pe sticlele de alcool?
Dacă nimeni nu vrea ca cei dragi lor să ajungă în iad, atunci de ce îi îngroapă după ce mor?

De ce oamenii spun că au dormit ca un bebeluş atunci când au avut un somn bun? Bebeluşii nu se trezesc cam la fiecare două ore?

Dacă la buletinul meteo anunţă că sunt 50% şanse de ploaie, înseamnă că nu are nicio idee despre cum o să fie vremea?

Dacă duminica este ziua religioasă de odihnă, atunci de ce trebuie să te trezeşti devreme pentru a merge la biserică?
Dacă doi gemeni identici s-ar căsători cu două gemene identice, atunci copiii lor ar fi identici?

De ce se foloseşte expresia "îţi vine ca turnat" pentru a defini un costum de haine care se potriveşte bine? Dacă ai turna ceva peste o persoană, nu ar curge şi pe jos?
Ce rost are expresia "mai uşor de spus decât de făcut"? Oare este ceva care să fie mai uşor de făcut decât de spus?
De ce "sutien" este la singular şi "chiloţi" la plural?
Cum se numesc chestiile alea de la capătul şireturilor?

| doctorandus a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Singura intrebare stiintifica e cea cu gemenii, la care raspunsul este ca se recombina materialul genetic care ajunge in gameti si se divide, sansa fiind foarte mica de a naste copii identici. De exemplu nici la oameni unici nu sunt, in general, toti copiii lor identici.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru doctorandus):

Asa este! Restul sunt filozoficehee hee Si vreo doua de religie, ca sa fie!
Oricum eu tot nu stiu, daca incerci sa esuezi si reusesti, ce se spune ca ai facut? Si cum se numesc chestiile acelea din capatul sireturilor? happy

| Aiwendil a răspuns:

Google.Nenea Google!

| Mădă0611 a răspuns:

Imi place intrebarea cu uleiul de masline, si imi place sa raspund pentru ca imi place raspunsul: din bebelusi. devil

Nu mai spala prosopul, sa afli de ce trebuie sa-l speli. laughing

| suffarstar a răspuns:

Ti s-a mai spus in copilarie Einstein? laughing

| contαbαndonαt a răspuns:

Noi Nu Suntem Aici.
Un mic indiuciu:
Totul Este In Mintea Ta...

| negat1ve a răspuns:

Unele dintre ele par a fi doar niste intrebari retorice, iar unele ar putea avea un raspuns insotit bineinteles si de o explicatie cu sens de vreun om al stiintei. Interesante intrebari, dar nu stiu cat succes vei avea in aflarea raspunsurilor pentru ca lumea nu s-a mai gandit niciodata la ele. Cel putin eu sunt unul dintre ei.
ps: la intrebarea cu 30.000 lei si ultima cu pasarelele nu prea au sens!