| anonim_4396 a întrebat:

Va dau ceva la care sa meditati. Astept pareri, insa bine fundamentate, nu din putul gandirii.
http://www.evz.ro/......i-proaste/

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Din pacate, in anumite privinte, nu pot decat sa fiu de acord cu el. E plina Biblia de incesturi, fratricide, patricide si tot felul de alte chestii pe care morala moderna (si nu numai) nu le accepta. Dimpotriva, le pedepseste.
Faptul ca prelatii s-au simtit jigniti de afirmatiile tipului nu ma mira. De atatea secole, Biserica se chinuie sa bage in mintile atator oameni o carte in care toate poruncile sunt incalcate. A iesit un fel de "incurca-i, drace".
Pe de alta parte, nu sunt de acord cu faptul ca a facut publice aceste afirmatii, EXACT cu ocazia lansarii unei carti. E un mod de a face publicitate gratuita, de a starni spiritele, de a incita.
Amintiti-va de valurile pe care le-a facut Codul lui DaVinci inainte de aparitie. A devenit un best-seller numai datorita acestor valuri, pentru ca, in mod diabolic -as spune- Dan Brown a starnit Biserica Catolica impotriva cartii si, normal, toata lumea s-a grabit sa citeasca "blasfemia".
Care, mie personal, mi s-a parut un mare "fass".

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu spune nimic nou, poate mai deosebit este doar felul in care o spune. Singurul lucru interesant este ca si-a schimbat conceptiile, trecand de la un Dumnezeu care controla lumea prin Iisus, la un Dumnezeu care exista doar in mintea oamenilor.
As fi curios sa aflu care sunt moravurile proaste propovaduite de Biblie... Acuma e problema fiecaruia daca crede sau nu, dar in general indiferent de religie, principiile ei se cam suprapun cu principiile morale ale societatii. Ba chiar spunea cineva ca toate legile adunate nu au reusit sa spuna mai mult decat cele 10 porunci.

regis
| regis a răspuns:

@zuzumic - nu doar in biblia sambatarilor scrie de ce animale sa mananci. In Vechiul Testament vei regasi aceasta regula prin care ne este ingaduit sa mancam doar animale care rumega si au copita despicata, celelalte fiind considerate "necurate" (=murdare), nici vorba de diavol sau alte aberatii. Diavolul este reprezentat cel mai adesea cu un cap de tap, totusi tapii si caprele in general tocmai ca se regasesc pe lista animalelor "comestibile".
Motivul pentru care majoritatea bisericilor admit astazi si celelalte animale pentru a fi mancate este schimbarea regulilor dupa Noul Testament, unde intr-o viziune i se spune lui Petru ca nu trebuie sa socoteasca necurate vietatile pamantului, intrucat au fost curatite de insusi Dumnezeu (banuiesc ca nu se referea la nickul colegului nostru... ).

regis
| regis a răspuns:

Pentru anonim - exact asta spuneam si eu mai sus, chiar daca nu la fel de explicit.

lolita
| lolita a răspuns:

Ne-am obisnuit deja cu, comentariile credinciosilor, care chiar ucid ca sa-si apere credinta, de aici demonstreaza incultura.

| juniper a răspuns:

Nu stiu ce sa mai cred sad

| TipulVerde a răspuns:

Poate asa este el de parere. Sau poate au si preotii dreptate si o face pentru publicitate. Trebuie sa avem in vedere si trecutul lui comunist. Asta este un plus la ateism. Nu il condamn, nici nu il glorific, desi eu am o parere asemanatoare cu al lui, desi mai putin "colorata" ca Dumnezeu exista doar in mintea oamenilor. Doar ca eu cred ca religia a fost folositoare in istoria umana. Accentuez "a fost".

| andrei_5514 a răspuns:

Asta-i meserias... nu stia cum sa isi vanda cartea si a gasit o metoda tare! laughing
cat despre biblie... tot incerc sa aflu de unde au stiut scriitorii din secolul al XV-lea si al VII-lea IEN ca pamantul e rotund si nu sta pe ceva cand asta s-a aflat mult mai tarziu. sau de ce e precisa dpdv medicinal, geologic, geografic. cine afla raspunsurile este grozav. insa asa cum spui tu: "bine fundamentate"... de pareri nu cred ca avem nevoie...

| hândel a răspuns:

Uite ca-ti fac in ciuda, si-ti dau un raspuns din putul convingerilor mele, BRAVO nea' laureatu', sunt total de acord cu matale! Fara alte comentarii, ca fac bataturi in zadar.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Are dreptate...multi dintre asa zisii credinciosi nu au citit biblia...pana si eu am citit mai mult din Biblie decat unii dintre ei...trebuie doar sa fii atent si sa vezi ca se contrazic lucrurile...omul asta a avut mare curaj sa afirme asa ceva...mai ales ca tocmai isi lansase cartea...interesant...sunt curioasa sa'i citesc cartea... din descrierea facuta pe site pare interesanta happy

| zuzumic a răspuns:

Asta chiar e un subiect interesant... Uite eu sunt de parere ca fiecare om are dreptul la opinie si la liberea alegere de a crede sau nu in ceva anume. eu una nu suport toate porcariile care incerca sa ni se bage in cap pe la orele de religie si pe la orele de religie... de ce? uite cateva ex... sa ne uitam putin in timp ex Daci cel mai bun ex la orele de istorie ni se spune ca Geto-daci au faurit civilizatia carpato-danubiano-pontica. ca se ocupau cu olaritul si credeau in zei zeul suprem fiind Zamolxis, pe langa el isi mai facea veacu Gebeleizis, Bendis si pe langa acestia si alti. Apoi ni se spune c dupa 106 dupa hr ei au fost cuceriti de romani... dar ca dovezi ale crestinari apar de abia dupa 313 deci Hristos vine pe panatnt si astia afla si cred in el de abia 313 ani... sau .gandeste-te la egipteni se spune despre Cleopatra ca era indragostita de Traian imparatul romanilor... deci asta se intampla dupa venirea lui hristos si totusi toti acesti oameni credeau in o multime de zei. Noi toti la fel ca si acesti domn Jose Saramago suntem un fel de Tudor arghezi in psalmi sai... el isi doreste cu ardoare sa creada in divinitate si totusi il acuza ca nu il simte caci el si ar dori ca divinitatea sa fie ceva palpabil crede si totusi se indoieste... asa si acest domn Jose Saramago a citit totusi biblia o data de si-a permis sa sa o critice deci totusi a crezut la un moment dat in ea... iar apoi pentru ca nu la multumit in totalitate a facut afirmatia Biblia, este :"un manual de moravuri proaste", caci fiecare om are o gandire deosebita si fiecare om poate intelege ce vrea dupa citeste un paragraf sau o propozitie. Uite un alt exemplu : in biblia sambatarilor scrie ca Dumnezeu a poruncit sa nu manci animalele cu copita despicata. si atunci eu ma gandesc asa... DC? adica se stie ca Dumnezeu a facut lumea, pamantul si toate vietuitoarele din iubire... si daca zice sa nu mananci animale cu kopita despicata... pe alea le iubeste mai mult si le protejeaza si pe alelale le lasa de izbeliste sa le mancam sa le omoram pana dispar? sau sa nu mancam animale cu copita despicata pentru ca ele duk cu gandul la diavol... da ce? dumnezeu are frica de diavol dumnezeu care e atot puternic are o frica. sa fim seriosi aceste lucruri in biblie au fost scrise de oameni... chiar daca acei oameni au sustinut ca au fost imbiati de Duhul sfant sa scrie acum daca eu vreau sa pictez un penis si eu simt ca vreau sa pictez acel penis ca asa simt eu ca e neaparat sa il pictez insemna ca ma imbiat duhul sfant? Nu ei au scris in biblie ca au vrut sa scrie sa isi imprime ideeile, tot ce e facut de om poate fi o greseala pentru ca oamenii sunt gresiti din fiinta lor... CU asta inchei pledoaria mea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e adevarat este educativa si interesanta sinncer este foarte greu de inteles

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Andrei, intrebarile pe care tu ti le'ai ridicat sunt foarte bune si cred ca asta este un motiv in plus sa crezi ca Biblia nu este o carte oarecare. Este ceva diferit in ea ceva ce nu exista in nici o alta carte!
Biblia este Cuvantul Lui Dumnezeu!
niciodata n'ai sa ajungi s'o intelegi daca doar vei cauta argumente pentru parerile tale sau daca o citesti doar sa'i gasesti cusururi!
Biblia poate fi inteleasa doar in momentul in care esti total deschis sa primesti Cuvantul Lui asa cum este el!
Si vai de cel care se indoieste si respinge Cuvantul Lui Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai el a scos-o, din putul gandirii. dar putul lui nu este adanc, in sus care Dumnezeu, ci este inalt in jos catre hades.este un om.si este limitat de materia din care este facut.si e normal sa apara diferite carti care sa contrazica biblia.asa este scris in biblie.si asa sunt vremurile, care pentru credinciosi, crimele drogurile criminalitatea, lepadarea de credinta, sexualitatea exagerata, schimbari climaterice, sunt doar vesti care adeveresc ceea ce stiu deja si anume ca; cerul si pamantul vor trece dar cuvintele din cartea aceasta se vor implini pana la ultima litera.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Biblia nu e ceea ce credeti.Biblia raspunde tuturor adeneurilor voastre.Toti santeti diferiti si pentru fiecare ii este croit un drum pe care trebuie sa-l parcurga fie ca vrea fie ca nu vrea.De aceea intelegem diferit biblia, de aceea nu ne este dat tuturora sa cunoastem drumul evangheliei adevarate in biblie(ma refer la drumul parcurs din verset in verset si trimiterile acestora la n versete )Daca ati observat, evangheliile din Matei, Marcu, Luca si Ioan sunt diferite doar prin faptul ca au cateva cuvinte schimbate, insa au acelasi inteles. Putini stiu ca trebuie sa treci o singura data pe la un verset cu aceeasi tema si ca din patru versete asemanatoare doar unul este cel adevarat.Scopul este clar; de a nu putea descoperi adevarul. Daca te crezi DUMNEZEU raspunde la intrebare:,, De unde incepe EVANGHELIA LUI ISUS,,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Regis - biblia sambatarilor si Biblia ta sunt identice...este diferenta doar de traducere. Ia doua Biblii si compara'le!