| anonim_4396 a întrebat:

Http://www.evz.ro/......-salamuri/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E interesant si macabru in acelai timp.chiar studiez chestiile astea, dar ma gandeam ca lumea stie, totusi, ce baga in gura.de la carogenati la nitrati.
isomaltul de exemplu, nu provoaca carii. il gasim in bomboane dure, in produsele de cafeterie sau in inghetata.
mierea ca si drojdia, sunt substante vii si intr-o continua modificare. mierea este un zahar(are 2 molecule, dizaharat)ceea ce il face adictiv, dar datorita enzimei din "gura" albinei devine zahar lichid cu aroma respectiva(de tei, de fan, de flori de salcam...). carnea de vita si fructele de mare isi pastreaza culoarea apetisanta datorita unui praf alb care contine conservanti si clor, este un alergen extrem de agresiv. puii si porcii mananca antibiotice, grupa mare, ii ajuta sa ia in greutate, antibioticele sunt scoase din alimentatioa acestora doar cu 3 zile inainte de sacrificare, de aceea umanii sunt mai receprivi numai la antibioticele de ultima generatie sau foarte puternice.fructele, rosiile, castravetii.se baga intr-o cada de silicon alimentar imediat cum sunt culese.de aceea coaja de lamaie si portocala nu mai este recomandata ca aromatic. laptele uht, contine silicon alimentar.cola si fanta dau dependenta pentru ca au amfetamine la baza.si m-as intinde asa pana maine dimineata.de cand studiez mizeriile astea imi e scrba de carnea de pui si de porc, mai ales cand o fierb pentru cioarba, ati obervat ca adurul care iese in timpul fierberii are miros de antibiotic sau de aspirina pisata? torturile congelate care contin cacao trebuie sa dureze cel putin 6 luni nealteratem, adica nealterate, nici nu vreau sa va spovestesc ce contin. uneori cand cumparam ciocolata o sa observati ca pare mai albicioasa in unele locuri, mai fainoasa si culoare nu e uniforma, acest proces se numeste inflorirea pastei de cacao, si se observa la cca 6-9 luni de la fabricare cu toata ca pe eticheta spune:garantie 1 luna! inainte toata lume aradea de salamulde soya, care este foerte sanatos si me aporta proteine valoroase, in ziua de azi uleiul de soya sau salamul de soya sunt date la o parte pentru miseriile acelea colorate frumos, salamuri care stau in galantar si 2 luni fara sa.si schimbe calitatile.in fine.va doresc o viata sanatoasa si liberea de carogenati si nitrati!

6 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Link-ul e interesant, la fel ca si informatiile. Dar refuz sa citesc de teama ca n-o sa mai mananc niciun fel de salam si-o sa-mi amintesc mereu de ce se spune aici. La urma urmei, ce mai e sanatos in ziua de azi? Sucurile au e-uri, de fast-food-uri nu trebuie sa mai zic nimic, cafeaua nu-i buna. Acum mai nou, si berea cica e cancerigena.
N-am patit nimic pana acum si n-am murit. Deci, o sa merg cu presupunerea ca n-o sa mor daca o sa mananc in continuare salam. Pentru a avea o viata perfect sanatoasa, trebuie sa renunti la multe tipare si actiuni. Sanatos dar nefericit si agitat mereu. Neah. Daca e sa gasesti aspecte negative, poti gasi informatii despre orice fel de aliment si dupa ai sa ai mereu obiectii cand e sa mananci ceva. Cateodata e bine sa stii mai putine sau poate chiar deloc. Ca dupa ai sa vrei sa mananci numai fructe si legume. Asta, pana nu le gaseste si la alea ceva.

| kiske a răspuns:

Asta e sistemul nu ai ce sa faci, mancare sanatoasa nu gasesti decat la tara .in rest pana si cele eco sunt pline de chimicale.

| Munchkin a răspuns:

Dumnezeule mare, chiar nu ştiam asta. Eu oricum nu mănânc mezeluri, dar totuşi...
Oamenii chiar ar trebui să se intereseze despre ce bagă în ei. Lor nu le pasă decât să aibă gust bun. Şi mai rau, oamenii care fabrică acele produse şi cei care le fac reclamă... ÎMPING OAMENII LA MOARTE SIGURĂ!
Ar trebui să se organizeze o campanie, ca toată lumea să fie informată şi să se ia măsuri.

| Gabystelistu95 a răspuns:

Nu am stiut asta sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Partea proasta e ca nici n-ai de unde sa alegi, citez din link-ul dat de tine:
"Departe de „mâncatul sănătos"
Gheorghe Mencinicopschi, directorul Insitutului de Cercetări Alimentare din Bucureşti, spune că absolut toate produsele din magazine, mai puţin cele „eco", sunt pline de chimicale."
Cu alte cuvinte, vrei nu vrei, bei Grigore agheazma. Singura alternativa, daca vrei sa maninci sanatos, este sa ai propria ferma, care sa-ti asigure carnea de porc, vita, pui, peste etc si legumele, zarzavaturile si fructele, pe care le pui "pe masa"winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apropo, pentru ca mi-am amintit. De asta catelusa mea, cind ii dau cirnaciori sau salam, da cu nasu si pleaca, nu maninca. In schimb, daca-i dau carne de pui, peste sau purcel rade tot, nu iarta nimic. Stie ea ce stie, este?winking