| RAY a întrebat:

Vad ca multi se rusineaza cand aud de faptul ca omul e un animal,personal cred ca a numi umanitatea animale e un compliment,intrebarea mea e ce animal e mai rau ca omul? ce animal face rau cu buna stiinta? ce animal distruge natura? ce animal a facut razboaie mondiale? ce animal e asa viclean, ipocrit ca omul? noi nu suntem animale noi suntem bestii, monstrii fara pic de compasiune, asta e adevarul

Răspuns Câştigător
| Metalheadforever666 a răspuns:

Majoritatea oamenilor se situeaza intre bine si rau, dupa cum zicea Platon. Unii oameni sunt foarte rai si cel mai rau lucru este ca atunci cand au putere sunt capabili sa comita niste fapte oribile(Ex:Stalin, Mao Zedong, Elisabeta Báthory etc.). Exista si oameni buni dar acestia sunt marginalizati de societate pentru ca sunt blanzi sau diferiti.In general, daca un om are experiente nasoale cu ceilalti oameni atunci acesta va deveni mizantrop.

| RAY explică (pentru Metalheadforever666):

My hate is general, I detest all men;
Some because they are wicked and do evil,
Others because they tolerate the wicked,
Refusing them the active vigorous scorn
Which vice should stimulate in virtuous minds"

8 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Sunt de acord cu tine, numai ca nu toti oamenii sunt asa de rai, este adevarat ca oamenii sunt rai, dar nu toti sunt la fel de rai.

| Florentina9210 a răspuns:

Adevarat my dear Ray!

| Dismally a răspuns:

Unii or fi plante sau insecte, cine stie laughing

| OoBunnyoO a răspuns:

Este adevarat ce spui, insa pe o parte ai oamenii foarte rai, dar pe cealalta parte ai si oamenii plini de compasiune si empatie. Desi sentimentele astea au la baza instinctiv confirmarea sociala, asta nu inseamna ca nu exista. Omul este capabil de foarte multe sentimente complexe care il vor trimite in ambele extreme. Iar complexitatea omului este ceea ce cauzeaza atatea conflicte.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Fraieri ca mine? Nu stiu daca mai sunt si daca sunt ne scimbam cand alti ne dezamagesc

| JetBlueJet a răspuns:

De fapt suntem oameni.Nu mai exista o alta denumire pentru noi.Nu poti nici bestii sa ne zici. Nu mai este niciun animal ca noi.

| ExprimareLibera a răspuns:

După cum spunea si Nietzsche, "Omul e cel mai crud animal".
Fiind un animal complex, ii putem atribui omului orice însușire, de la austeritate, până la bunătate, empatie. Însă un lucru e sigur, si anume faptul ca omul este un animal rațional, după cum l-a definit Porfir. Ca unii își folosesc rațiunea mai rar, asta e partea a 2-a.