| EmaS a întrebat:

Vi se intampla sa simtiti ca nu va puteti impaca cu cineva, oricat de mult v-ati stradui? Sa fie din cauza temperamentului, care difera de la o persoana la alta?

Răspuns Câştigător
| bamse a răspuns:

Depinde ce impacare urmaresti.

Daca urmaresti sa fie voie buna si salut, atunci e cam greu in unele situatii. Nu cu toti oamenii poti trai in buna pace, ci trebuie pe cat se poate sa incerci asta. Unii considera dorinta ta de impacare drept slabiciune si atata timp cat o manifesti te va ataca permanent.

De aceea avem preferinte, simpatii, toate subiective. Tocmai pentru ca nu ne putem impaca cu toata lumea.

Bineinteles ca e devina in multe cazuri temperamentul. Unul e spirt si il [pune pe unu moale la munca. Pai ala moale o sa-l considere pe cel spirt un tiran fara inima. Deci astia 2 nu se pot intelege, chiar daca in nici unul dintre ei nu exista rea intentie. Asta ca exemplu.

Daca urmaresti sa te impaci in inima ta cu cineva, adica sa nu-l mai urasti pentru ce ti-a facut, atunci intr-adevar se intampla, dar e doar vina ta ca mai porti ura.

27 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Well, daca e sa simt asta, ''nu ma pot impaca cu cineva, oricat de mult m-as stradui''- clar nu ma mai complic. Nu vad rostul. Doar nu te bagi (ex.) in garba omului per forta. Nu poti fi agreat, placut de toti. Clar, e vorba de temperamentele fiecaruia, care nu ca-s diferite (ca sunt, dar...), ci pur si simplu sunt unice.

| Hombre a răspuns:

Ai pus-o Ema, se simte vibratia kilogramului de ura pe care il ai, unde e iubirea crestineasca cu care ne aburesti paci'!? Unde e iubirea aceea neconditionata cu care te-a calauzit Dumnezeu si invataturile lui Isus mantuitorul cu care te vrajitoresti mereu, vrajeala Ema, o arzi cu temperamente fatarnic-o, bine ai venit in lumea reala laughing

| Hombre a răspuns:

Ema ce te intrebi iubit-o!? daca ti-am sus "bine ai venit in lumea reala". Poftim, iti spun ca la copii care inca are nevoie de pampers, eu am kilogramul de ura, la fel si tu, numai ca esti fatarnica si nu recunosti, si ii dai cu abureala iubirii aproapelui.

| EmaS explică:

Woodenpints
Ma gandeam asa,in general sunt persoane care au personalitati diferite, si oricat ai dori sa ai o buna colaborare cu ei, nu este posibil. Poate nu sunt compatibili.Au alt temperament.

| EmaS explică:

Hombre
A fost doar o intrebare.Tu esti cel mai bun exemplu de oameni cu care nu se poate mentine pacea.Esti vesnic pus pe cearta, gata sa ma acuzi, fara nici un motiv.Ma intreb, oare care din noi doi da dovada de 1 kilogram de ura?

| EmaS explică:

Aiscrim
Tu ai inima impacata pentru ca ai incercat sa repari relatia.Din pacate, sunt si oameni cu care nu se poate colabora.Nu merita sa te intristezi pentru asta.Numai bine.

| EmaS explică:

ArcaLuiNoesaScufundat
Reciproca este valabila.

| EmaS explică:

Elasexygagica
Intr-adevar, este mult mai greu sa fii imoral, sa faci raul.Nu oricine poate.(sunt mai integrata decat crezi tu in societate).

| Vizitiul a răspuns:

Nu e vorba ca nu pot. E vorba ca nu vreau. Nu ling unde odata am scuipat.

Apache
| Apache a răspuns:

O data ce ma cert cu o persoana ...nici nu prea incerc sa ma impac cu ea la loc...

| harciog a răspuns:

Adevarul este ca parca urasti si tu ezitarile.Imi plac oamenii siguri care nu ezita.Chiar daca nu vrea sa se impace, chiar daca ma goneste si stiu ca pot invata ceva fac tot posibilul sa ramin pe linga ea.Inca daca ma abordeaza intr-un fel i-o pun in nas imediat;-Am pastrat distanta.

| mgtow a răspuns:

Nu am patit asa ceva niciodata din cate stiu eu.

| AlxMro a răspuns:

Este din cauza atitudinii, daca esti prea increzator nu-i bine, daca este prea ravasit iar nu-i bine. Trebuie sa gasesti echilibrul.

| elasexygagica a răspuns:

Ema e doar invidioasa ca nu a reusit sa se integreze in societatea moderna de astazi

| Minnie a răspuns:

Impaca in ce sens? In cazul cand suntem certati sau impacare in sensul de intelegere, amicitie? Da, sunt cateva persoane cu care, orice as face nu reusesc sa ajungem la o prietenie, macar amicitie. Acele persoane gandesc foarte diferit fata de familia mea (in general diferit fata de oricine altcineva) si au un temperament complet diferit. Incerc sa trec peste, sa ma gandesc ca nu toti sunt ca mine, si incerc tot incerc sa ajungem macar amici daca nu prieteni si nu am reusit si am renuntat. M-am straduit pentru ca suntem inruditi cumva ca altfel nici nu ii bagam in seama.

| RoXxy a răspuns:

DA,bineinteles.Si am sfarsit prin a nu mai vorbi deloc cu acea persoana pentru ca imi facea rau si mie si eisad

| Gabonne1982 a răspuns:

Da,am patit-o recent. Exista persoane care efectiv au un temperament si comportament care nu sunt compatibile.Anumite persoane au o idee fixa despre cealalta persoana si raman impasibile la eforturile celuilalt de-a restabili armonia.

| Laurik800 a răspuns:

Mie unua mi s-a intamplat asta cu fratele laughingcat de mult incercam sa ne impacam, nu reusim.rolling on the floor

| DraGfirE a răspuns:

Mie mi s-a intamplat de doua orisad a fost naspa si e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Ema!
De multe ori am trecut prin aceasta senzatie si uneori poate sa te intristeze de-a dreptul.
Am avut un coleg care era vesnic suparat pe mine si ma ura. Ura lui m-a inrait si pe mine si m-a determinat sa nu il mai suport nici eu. Mi-am dat seama ca greseam.
Cand eram la un biliard, l-am vazut mai relaxat si m-am gandit sa il intreb ce se intampla cu el de este mereu asa morocanos. Adica, mereu cand spuneam o gluma se stramba, ma barfea pe la spate, cand facea el o gluma si radeam se supara (si ma simteam chiar prost). A durat ceva pana l-am convins sa vorbeasca. Mi-a aruncat niste vorbe ca sunt prea ingamfat si prea plin de mine. Atunci mi-am spus: oare nu sunt eu cel care gresesc?
Mi-am cerut scuze si am incercat sa ma comport altfel. Degeaba. A doua zi la fel de uracios era.
Degeaba incearca una din cele 2 persoane certate sa faca pace daca cealalta nu da niciun semn de cooperare.
Ai dreptate, temperamentul conteaza. Conteaza in aceeasi masura ca si educatia si cei 7 ani de acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar acum trec prin aceasta situatie in viata mea.M-am saturat sa lupt cu morile de vint.Si nu este vorba de temperament ci de soarta.Pe cine sa trag de mineca?! Minte in capul omului nu poti baga cu sila.Rau este ca se trezeste cindva, vine plingind si iti cere iertare, dar citeodata este prea tirziu.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar gresesti Ema, pui mereu problema doar din punctul tau de vedere, nu te gindesti ca lucrurile pot sta si altfel decit iti imaginezi tu. Te citez: "si oricat ai dori sa ai o buna colaborare cu ei, nu este posibil. Poate nu sunt compatibili." Poate tu nu poti avea o buna colaborare cu ei, nu ei cu tinewinking Ti-am mai spus, ne omori cu dragostea si intelegerea ta, dar in realitate nu suporti pe nimeni daca nu-ti cinta in struna. Ii acuzi pe multi ca te jignesc si te dai lovita, dar le cinti in struna si le multumesti celor care-i jignesc in numele tau, pe cei pe care nu-i inghiti. Bau, punct ochit, punct lovit. Vorba lui Hombre, esti fatarnica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te minti singura, reciproca nu-i valabila. Doar tu ne sufoci cu asa-zisa ta credinta si falsa ta iubire fata de toti si toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca de obicei te supara adevarul. Deci, dankeshain pentru stupid.

| NarcyNarcisa a răspuns:

Da am patit.Nici macar nu cunosteam persoana respectiva.Imi era straina.Dar mi se parea ca o stiu.Am incercat sa ma inteleg cu ea, dar nu am reusit.Ideea e ca avea exact acelasi caracter ca al meu.Dar era mult mai temperamentala ca mine

| Syto a răspuns:

Presupun ca e din cauza temperamentului, pentru ca atunci cand ma certam cu cineva aveam o stare emotionala cam.ciudata mereu trista si suparata.si tot nu ma impacam.straight face

| Cristinica11 a răspuns:

Cateodata trebuie sa il lasi o zi sa se calmeze apoi incerci sa il imaci cum stii tu mai bine!