| anonim_4396 a întrebat:

Puteti ierta orice? Puteti sa va impacati cu o persoana oricat de mult rau va facut? Puteti uita tot?

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu.

| thegatekeeper a răspuns:

Nu. Imi e aproape imposibil sa iert sau sa uit chiar si cea mai neinsemnata nedreptate care mi-a fost facuta, indiferent cat de indepartat in timp este respectivul incident. Stiu ca nu e chiar sanatoasa atitudinea mea, insa imi e extrem de dificil sa iert cu adevarat pe cineva.

| Trolli a răspuns:

Nu il iert in sensul: "ok, mi-ai facut rau, hai sa fim prieteni din nou. Sunt o persoana atat de buna, incat pot ierta si cele mai mari greseli. Data viitoare sa faci la fel, eu tot te iert"

Il iert in sinea mea, dar asta nu inseamna ca primeste o a doua sansa. Consider ca nu e ok sa port vrajba pe cineva. De ce sa ma incarc eu cu emotii negative? Pentru cine/ce? Nici nu o sa ma razbun. Cel mai bine e sa te distantezi de acea persoana si sa lasi totul in urma.

Cineva care ti-a facut foarte mult rau, nu are rost sa primeasca iertare sau o a doua sansa.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Evident ca nu pot atunci cand raul facut e foarte mare sau o adunatura de rautati facute de-a lungul timpului. Si iertarea asta are o limita.

| Dariusuu a răspuns:

Pot ierta dar nu pot să uit, mai ales dacă rana e adâncă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acelasi raspuns cu al lui clickclicksnapwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot ierta orice indiferent de circumstante, dar in nici un caz nu voi mai permite acelei persoane un loc in viata mea. Da e important sa ierti, dar mai important este sa fii sigur ca, daca va reintra in viata ta sa iti recunoasca greselile si sa nu le mai repete. Acum depinde si ce inseamna pentru tine greseala(deoarece are conotatie siferita pentru fiecare individ in parte). Poti ierta dar in functie de raul comis si de atitudinea pers supa gafa sa ii permiti sa faca parte din viata ta sau nu. Iarta-o/l, si te vei elibera de povara greselii ei/lui.
Toate cele bune.

| Lαrisα a răspuns:

Indiferent ce rau mi-a facut pot ierta, dar nu voi uita niciodata, indiferent cat m-as stradui.

| 16Gabriela a răspuns:

Da daca chiar isi cere scuze si ii pare rau, sigur ca poti. happy

| clickclicksnap a răspuns:

Poti ierta orice atata vreme cat est impacat cu tine. Te poti impaca cu o anume persoana daca esti in stare sa faci compromisuri, daca nu...mai bine lasa. De uitat nimic nu se uita, candva, cumva o sa existe momente cand iti reamintesti, mai ales daca a ost o chestiune delicata. Asadar, poti ierta, te poti impaca dar cu siguranta nu poti uita... oare merita? Numai bine