| bluebios a întrebat:

Vi se pare ca Biblia este un exemplu de moralitate? Aici ma refer aici la pasajele de mai jos, va rog sa aveti rabdare sa cititi tot (nu o sa fie greu daca va plac povestile xxx cu tenta sadica)

- in Geneza, povestea cu Lot nepotul lui Avram, locuitor al Sodomei care a fost salvat de D-zeu impreuna cu familia sa; acesta si-a oferit propriile fiice virgine spre a fi violate de o multime de oameni pentru ai scapa pe cei doi ingeri de la viol; in timp ce se indepartau de oras sotia lui Lot s-a uitat inapoi si pentru acesta mare greseala a fost trasformata intr-o stana de piatra; dupa acest episod Lot impreuna cu ficele lui s-au stabilit intr-o pestera; acestea ducand lipsa unui barbat l-au imbatat pe tatal lor si au facut fiecare cate un copil cu el. (Geneza cap. 19)

(Textul original: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=19)

- in Judecatorii, apare iarasi o poveste similara; acesta este despre un preot care calatoreste impreuna cu concubina lui si sunt cazati peste noapte in casa unui batran; dar la casa acestui batran se strang o multime de oameni care cer ca cesta sa-l scoata afara pe oaspetele lui; batranul pentru al apara pe preot isi ofera propria fiica virgina si pe concubina preotului spre a fi violate si abuzate toata noaptea; in urma acestor abuzuri concubina preotului isi pierde viata; preotul dupa ce i-a constatat decesul a taiat-o pe concubina sa in 12 parti pe care le-a trimis la toate hoatarele Israelului (Judecatorii cap. 19 vers. 22 - 29)

(Text original original: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=46&cap=19 incepand cu versetul 22 pana la 29)

- povestea lui Avram care calatorea prin Egipt impreuna cu sotia lui, Sarai, care era foarte frumoasa; acesta temandu-se ca va fi omorat pentru ai fi luata sotia prefera sa spuna ca este sora lui; acesta ajunge in haremul faraonului, iar Avram se inbogateste devenind unul din apropiatii faraonului; pana la urma foraonul realizeaza ca Sarai este sotia lui Avram si i-o da inapoi(Geneza cap. 12 vers. 11-20); acestia doi pleaca din Egipt si repeta aceeasi figura si cu regele Gherarei (Geneza cap. 20), deci mai pe romaneste Avram si scos nevasta la produs.

(Text original:
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=12 incapand cu versetul 11 partea cu faraonul
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=20 partea cu regele regele Gherarei)

- partea cand D-zeu ii cere lui Avram sa-si sacrifice fiul pentru a-si demonstra credinta, dar se rasgandeste in ultimul moment; va da-ti seama ce sperietura a tras saracul Isaac cand propriul tata a incercat sa-l omoare.

- in Judecatorilor, in capitolul 11 are loc un sacrificiu uman pe bune; in acest capitol conducatorul militar Ieftae Galaaditul face o intelegere cu D-zeu ca daca ii va invinge pe Amoniti ii va oferi drept sacrificiu pe primul care il va intampinacand se va intoarce acasa; aceasta a fost fiica lui care a fost omorata si apoi arsa, acesta si-a acceptat cu demnitate soarta a cerut doar un ragaz de doua luni sa se duca pe munte sa-si planga fecioria impreuna cu prietenele ei; ma intreb oare de ce D-zeu nu sa mai razgandit in ultimul moment ca in cazul lui Isaac; oare pentru ca era fata? (Judecatorilor cap. 11 vers. 30-39)

(Text original: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=46&cap=11 versetele 30 - 39)

- dupa ce armata lui Moise ia invins pe Madianiti, acestia ua crutat femeile si copii; Moise cand a vazut asta s-a suparat foarte tare si le-a ordonat sa ucida pe toti copii de parte barbateasca si pe femeile care nu mai erau virgine si sa pastraze fetele virgine ca sa-si faca poftele cu ele (Numerii cap 31 vers 15-18)

(Text original: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=59&cap=31 de la versetul 15 la 18)

Cele de mai sus sunt doar o mica parte, daca cititi biblia din scoarta in scoarta o sa casiti mult mai multe chestii de genul asta.

As mai avea urmatoarele intrebari pentru voi:

1. Cand o sa aveti copii o sa-i lasati sa citeasca biblia?
2. Fetelor va place cum sunte-ti tratate de catre bibila crestina?
3. Considetati ca e bine sa va construiti un cod moral bazat pe biblie?
4. Nu-i asa ca D-zeu este sadic si misogin?

Răspuns Câştigător
| ramona30 a răspuns:

1. Taica-meu a procedat cu mine in felul urmator cand eram mica. M-a lasat sa cred in mos craciun, isus, d-zeu, ingeri zane etc. Deh eram copil. Un singur lucru mi-a spus, acela ca mos craciun este fratiorul mai mare al lui Isus, ingerii sunt un fel de verisori iar d-zeu este tatl lor. Va dati seama ca atunci cand am descoperit ca nu exista mos craciun am descoperit ca nu exista nici restul.
Absolut la fel voi proceda si eu cu fiul meu. M-ar durea sa fie atat de naiv sa creada in astfel de fiinte.
2. Biblie este misogina din prima pagina pana la ultima. Ganditi-va la cum trateaza biserica femeile. Nu avem voie in altar niciodata sau in biserica pe ciclu sau neacoperite ca cica suntem murdare, nesimtitilor.
3. O mare problema a omenirii a fot ca, de-a lungul timpului, religia a confiscat atributul moralitatii si nu legea cum ar fi fost normal.
4. Asa este prezentat in diblie. Din fericire d-zeu nu exista.

40 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Povesti cu Greuceanu, numai @georgiana poate talmacii alte sensuri decat ad litteram, chiar si o crima premeditata care are la baza invidia, dobandirea averi, pasiunea, gelozia etc @georgiana poate talmacii filozofic-abstract-religios ca o actiune ce are la baza dragostea fata de apropele nostru din invataturile lui Isus si in final Dumnezeu cu dragostea lui nemarginita il v-a ierta si BOR-ul il va face sfant. Oricum raspunsul la prima intrebare @georgiana este edificator, "nu risc nimic, pentru ca nix copii pentru mine", cu alte cuvinte eu m-am scos voi descurcativa.rolling on the floor in acest raspuns te gasesti la modul real, restul raspunsurilor sunt doar vorbe goale fara continut de care nici tu esti convinsa.

| Hombre a răspuns:

Cristi202, nu mai cauta din fapte abdominale s-a faci pilde si invataturi spre nu a mai gresi, ca societatea din greselile ei invata si isi creaza un cod de convietuire prin legi, care nu sunt batute in cuie si sunt adaptate functie de evolutia progresului omeniri. Spui ca "in fond, Noul testment restabileste egalitatea dintre barbati si femei, si e posibil ca daca acum exista o egalitate intre cele doua sexe tu sa trebuiasca sa multumesti Noului Testament pentru asta". De unde ai scos bazaconia asta, spui numai prostii la fel de mari ca biblia, in primul rand Noul testament contrazice pe primul "femeia este supusa barbatului" in nici un caz egala cu barbatul, in al doile rand unde scrie in Noul testament de egalitatea intre sexe!? macar sa-i putem multumii. Prima miscare sociala moderna in ceea ce priveste drepturi egale in fata legii a fost in 1789 la "Comuna din Paris", "Revolutia Franceza" si nu a avut nici un caracter religios tăticu de ce batii câmpii si vrei sa dai un merit cuiva pe care nu-l are? Si tot pe atunci a aparut "Miscarea feminista" si se proclama in 1891 "Déclaration des droits de la femme et de la citoyenne" (Declaraţia drepturilor femeii şi a cetăţeanului). Si atunci cum spui tu sa multumim Noului testament frate, la hoha sa vorbim de geaba.Pai in perioada medievala in timpul cand religia era o forta, mai ales in tampul Inchizitiei de ce nu a dat drepturi egale femeilor taticilor indoctrinati!?

| Hombre a răspuns:

@Wales, "Concluzia: Tot ce ai vrut să demonstrezi este lipsit de sens, cauza; lipsa cunoaşterii despre acele vremuri, lipsa atitudinii imparţiale asupra textului, toate acestea automat conduc la o interpretare greșită". Tu de unde cunosti bine acele vremuri, ai impresia ca noi nu am citit ce citesti si tu, s-au tu faci parte din favoriti lui Dumnezeu asa cum va place sa credeti precum la fel cum zice si biblia, unii favoriti, altii mierliti. Hai explica-mi si mie ca nu stiu.

| Hombre a răspuns:

Elasexigagica, nota 10 pentru umor.rolling on the floor

| Hombre a răspuns:

@Georgiana, ha ha ha, "Nu mai este iudeu, nici elin; nu mai este nici rob, nici liber; nu mai este parte bărbătească şi parte femeiască, pentru că voi toţi una sunteţi în Hristos Iisus. Georgiana eu vorbesc de egalitatea intre sexe si tu de pastele cailor, visele si talmacirile voastre ale religiosilor, egalitatea in drepturi la modul faptic si realist s-a facut de catre oameni, prin eforturi si miscari sociale pe baza unor concepte moderne nu prin vorbe fara continut din biblie. Citeste despre miscarea feminista si na-i sa gasesti nici o referire la Dumnezeu, Isus, sfinti, draci, laci si alte baliverne religioase.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În primul rând nota 12 pentru elasexygagica. Aşa ca să fiu mai "jmen" decât hombre.
Bun... şi-acum revenind la întrebări.
1. Dacă o să am vreodată aşa ceva, o să-i las exact când îi voi lăsa să se uite şi la filme horror. Nu e mare diferenţă între ele.
2. Dacă pe mine ca bărbat mă oripilează, ar trebui ca orice femeie raţională să fie deranjată. Şi totuşi, culmea, sunt mai multe femei adepte ale religiilor avraamice (creştinism, islamism, iudaism) decât bărbaţi.
3. O nu, sigur nu.
4. Personajul mitologic dumnezero/yahveh/allah este în primul rând un frustrat sexual şi de-aici derivă şi sadismul şi misoginismul.

| harciog a răspuns:

Biblia a fost mai mult decit un sistem de moralitate.A fost pina mai secolele trecute un sistem social, pe undeva mai demn de urmat, pe undeva impus.

| cristi202 a răspuns:

OK, si ce ai fi vrut? Ca Biblia sa iti prezinte personajele ei ca pe niste exemple de moralitate, in care fiecare din ei face numai ce e mai bine? Nu ar fi parut suspect atunci ca Bilbia spune basme? Insa tocmai aici e frumusetea - Biblia isi prezinta personajele lor fara a ascunde nimic, (prezinta intimplarile asa cum au fost), atit cu parti bune, cit si cu greseli, ca noi sa invatam sa nu facem ca ei.
Oricum, ai trecut pe linga adevaratul mesaj al Bibliei. Problema, si e grava, e ca tu incerci sa stabilesti un cod moral de pe urma unor istorisiri ale unor greseli ale unor oameni. Orice carte realista care ar prezenta istoria unor intimplari ar face la fel, ar prezenta si greselile celor implicati, insa e gresit ca de pe urma acelor greseli tu sa stabilesti un cod moral. Esti departe de adevaratul cod moral al Bibliei. Atit legea lui Moise, care e dura in unele aspecte ale ei, asta in ce priveste Vechiul Testament, cit si invatatura lui Isus Hristos, pun accentul pe grija pentru aproapele, pe dragostea fata de El. Isus Hristos, Dumnezeu intrupat, merge si mai departe - iti cere sa iti iubesti vrajmasii, deci nu numai pe cei ce iti fac bine, ci si pe cei ce iti fac rau.
Se vede de departe ca nu ai citit Biblia. Doar unele mici pasaje ale ei. Macar de ai fi citit Legea lui Moise. Macar de ai fi citit invatatura lui Isus Hristos. Sau cartea Eclesiastul, care e plina de intelepciune. Sau macar Proverbele lui Solomon. Asta ca sa vezi adevaratul cod moral promovat de Biblie. E usor sa mergi intr-o mina de aur si sa te uiti doar la acele tone de steril ce izbesc privirea, neincercind macar sa cauti o mica pepita de aur, e usor sa faci asta si sa spui ca totul e o gramada de gunoi, ca nu e nimic valoros acolo, fara insa ca tu sa fi cautat atent.
Si inca ceva: cind cauti sa interpretezi Biblia este o regula de aur de care trebuie sa ti seama. I se spune regula celor 4 A. Ceea ce a fost Atunci si Acolo, nu este nicidecum ce este Acum si Aici. Trebuie sa ti cont de cultura acelei vremi, care ca moralitate era mult mai dura ca acum (daca ai fi spus ce ai zis aici unui om din acea vreme ar fi ris poate de tine, pentru ca lui i s-ar fi parut probabil normale toate acele actiuni - chestii din acelea se mai intimplau in acea vreme si erau absolut normale pentru acei oameni), in care femeia era nebagata in seama, ca si acum in cultura araba, insa nu uita ca Isus Hristos dupa ce a Inviat prima oara a dat onoarea de a se arata unei femei - in fond, Noul Testament restabileste egalitatea dintre barbati si femei, si e posibil ca daca acum exista o egalitate intre cele doua sexe tu sa trebuiasca sa multumesti Noului Testament pentru asta, ca a avut o influenta asupra societatii care a determinat aparitia acestei egalitati. Oricum, se vede ca nu ai citit Noul Testament. Se vede ca nu ai citit Biblia in ansamblul ei, si te pronunti. E ca si cind ai vedea pentru o fractiune de secunda o faza dintr-o crima, ca mai apoi sa te prezinti la tribunal ca si cind ai fi fost martor la intreaga crima. Cauta sa cunosti totul, citeste toata Biblia, si apoi, abia mai apoi vom putea sta de vorba.

| cristi202 a răspuns:

@Hombre:
Sti tu ce impact a avut crestinismul asupra societatii, asupra valorilor ei, asupra familiei, a fiecarui mebru al ei. Chiar daca multi fac de ris credinta crestina, asta nu inseamna ca ea nu a avut un impact pozitiv asupra a unei jumatiti din lumea asta in toate aspectele vietii, si e clar ca si la noi la romani e valabil. Am sa incerc sa ma documentez serios ca sa vin cu argumente pentru a-ti arata ca unele chestii de cultura, de civilizatie ce tie si altora li se par perfect normale sunt rezultatul implicarii crestinismului si in societatea romaneasca, si implicit asupra pozitiei femeii in societate. Iar mai apoi, cred ca se vede cit sti Biblia, Georgiana ti-a dat raspunsul - Noul Testament, desi spune ca femeia trebuie sa se supuna barbatului, aduce mai mult in discutie egalitatea dintre sexe. Daca l-ai fi citit cu totul, nu am mai fi avut discutia asta.

| wales a răspuns:

Dacă un ziar descrie o întâmplare asemănătoare cu cea prezentată de tine, tu atribui vina conducerii ziarului respectiv? Ce sa întâmplat cu Lot, preotul și celelalte exemple aduse în discuţie, au fost deciziile lor strict și personale. Biblia descrie și aceste întâmplări tocmai pentru a învăța din greșelile trecute ale omenirii. Astfel de lucruri s-au întâmplat și se întâmplă, asta demonstrează doar răutatea omului. Dacă nu îți place un lucru începi să-l deformezi, cel puțin aşa faci cu textul de faţă, încerci S-ăi atribui Lui Dumnezeu o faptă pe care a comis-o altcineva. Apropo cum ai ajuns la această concluzie? Arată textul unde scrie că Dumnezeu ia îndemnat să facă lucrul respectiv, să ia acea hotărâre? Oare istoria nu e plină de astfel de atrocități? Atunci, Dumnezeu pentru ce e de vină că ne amintește de ele în Biblie?
Cât despre Avraam și modul cum ai expus întâmplarea, izvorăște doar din imaginația ta. În Biblie nu scrie aşa cum vrei tu să crezi că scrie '' D-zeu ii cere lui Avram sa-si sacrifice fiul pentru a-si demonstra credinta, dar se rasgandeste in ultimul moment;...''.
Pentru a înțelege bine acel text trebuie să cunoști și o ţâră de istorie. În acele vremuri, în toate popoarele lumii se aduceau jertfe umane, era practica '' la moda '' s-o numim aşa. Jertfele umane sunt împotriva voii Lui Dumnezeu, citește ce zice Domnul:

'' Să nu dai pe niciunul din copiii tăi ca să fie adus jertfă lui Moloh și să nu pângărești Numele Dumnezeului tău. Eu sunt Domnul.'' Levitic 18:21.
'' Şi-a trecut fiii prin foc în valea fiilor lui Hinom, umbla cu descântece și vrăjitorii și ținea la el oameni care chemau duhurile și care-i spuneau viitorul. A făcut din ce în ce mai mult ce este rău înaintea Domnului, ca să-L mânie.'' 2 Cronici 33:6.

Un alt aspect al problemei; la vremea aceea oamenii nu aveau o lege în acest sens, nu exista vreo lege organică sau morală, ci fiecare se ghida după familia din care provenea sau propriul simţ. Este greșit să judecam faptele de-atunci după legile de azi. Să nu uitam că primele legi au apărut după aproximativ o mie de ani. Avraam a acționat la aceasta provocare din premisa vremurilor în care trăia. În ultimul rând, pentru Avraam era doar un test de credință, Dumnezeu nu ar fi îngăduit să se întâmple ceva rău. Sacrificiile umane sunt împotriva voii Lui Dumnezeu '' vezi trimiterile biblice menționate puțin mai sus ''.
Concluzia: Tot ce ai vrut să demonstrezi este lipsit de sens, cauza; lipsa cunoaşterii despre acele vremuri, lipsa atitudinii imparţiale asupra textului, toate acestea automat conduc la o interpretare greșită.

| wales a răspuns:

Dragă Hombre,

Sorry, nu știam că ești avocatul lui bluebios, altfel mă adresam direct ție...
Simplu, cine cunoaște, nu susține o asemenea aberație. Mai ai și alte nelămuriri?

| BebeStrumf a răspuns:

Daca pe Biblie nu o iei ad litteram si iti poti da seama ca aceasta mai contine si exemple ca sa deosebeasca raul de bine, atunci esti judicios.

| BebeStrumf a răspuns:

@ramona,un Dumnezeu daca nu exista, probabil cei ca tine se inmulteau...si totul era un haos.

| DorelSudoru a răspuns:

Bine tu...alte aberatii in crestinism.Poi cred ca astia au dat legea cu legalizarea prostitutiei dupa ce au citit biblialaughing

| Necrophagist a răspuns:

Credinţa înseamnă că indiferent de absurd or etic, crezi în ea. Iubirea toate le crede cum spunea citatul ăla la Corinteni 13 pe care sincer să fiu nu sunt destul de credincios să îi dau dreptate.
1.Ca să iau partea lui Kierkegaard, alegerea este ce contează mai mult, cred că mi-aş pune copilul faţă în faţă cu problemele existenţiale când e profund conştient ce alegere are de făcut.Fiind educat creştin incă din copilărie,am avut mai târziu nişte extreme opuse,ceva reticenţe cam foarte mari pentru religie, ciudat să ai reticenţe faţă de un Dumnezeu care nu există, nu?
2.Biblia presupune că la final nu mai există femeie sau bărbat ci o unire în ipostas.Nu mai ştiu,să mă contrazică cineva, dar ideea e că Biblia chiar afirmă superioritatea femeii, şi nici nu are de ce să nu.Mă gândesc că trebuie să ai mai mult curaj să fii o femeie şi să rămâi pentru copii în timp ce războiul distruge totul.Doar pe planurile condiţiei umane femeia e inferioară dar practic se porneşte cu aceeaşi şansă pentru ambii ca viaţă eternă. Puterea ei vine mai mult prin iubire şi delăsare de sine,prin asta ea devine imaginea în care se reflectă şi se schimbă personalitatea noastră, ea retuşează. Parcă tot Pavel zicea de un voal de harismă.În fine, eu personal aş asculta de femeie dacă mi-e dat să aleglaughing
3.Am propriul meu caracter,nu pot urca nici un cod peste,ai crescut aşa, să fii sănătos, nu poţi schimba nimic altfel ai fi nesincer şi lipsit de onoare căci când onoarea e a celor drepţi?
4. Dacă ar exista aş zice că e just şi echitabil, probabil există deşi eu îi doresc inexistenţa cum îmi doresc şi mie de altfel...

| Necrophagist a răspuns:

Georgiana: De fapt,despre iubire,apoi cred că am descris bine din punct de vedere teologic femeia.Pur şi mai ales simplu, fiind ateu, nu e la nivelul meu de religie să nu mi se pară absurd ceea ce zicea omul ăsta.Nu e vorba că e prea teoretic ci că e diferit de sistemul meu de valori

| Necrophagist a răspuns:

Georgiana
*i se lasă maxilarul dureros*
Iooai!

| miradoniz a răspuns:

1)nu risc nimic, pentru ca nix copii pentru minehee hee 2)da, foarte mult, pentru ca nu este nici o diferență de nivel între bărbați și femeihee hee 3)hee hee da, mi se pare o idee excelentahee hee 4) nu, deloc, este chiar foarte okhee hee

| miradoniz a răspuns:

@Necrophagisthee hee în Corinteni 13 se vorbește de Sfântul Duh,credhee hee nici tu, și chiar nimeni de pe pământ nu poate face asa ceva -dar e frumos sa sperihee hee femeia din Biblie este de obicei un simbol pentru Sufletul omenesc(în româna e la masculin,de asta nu e evident) și/sau pentru Bisericahee hee unirea este cea normala,dintre corp și suflet sau dintre Hristos și Bisericahee hee e același lucruhee hee apostolul Pavel avea "spinii lui",dacă îi citești litera scrierilor ooooohohee hee nu mai terminam azi! dar ce e important este ca nu vad cum ai putea înțelege tot ce vrea sa zică, pentru ca totul face parte dintr-un ansamblu perfect:e ca și cum ai lua o cărămidă dintr-o piramida și ai analiza-o! în sine e ok, dar clădirea parca îi da importanta(în plus a fost pusa acolo într-un scop)hee hee

| miradoniz a răspuns:

@chelstone om nebun,de ce sa te condamni singur? de-a lungul Bibliei nu întâlnești decât doua personaje:o m u l și D u m n e z e u, care sunt mereu aceeași. Lasă, ca nu suntem noi chiar asa de rai!hee hee

| miradoniz a răspuns:

@Necrophagist of,Doamne,ce ma enervează pe mine învățătura asta uscata a anumitor membrii ai bisericii,care te îndeamnă sa te neglijezi! Biblia pentru TINE a fost scrisa,frate! dacă pe tine,asta te emoționează,sa citești într-o carte cum ar trebui sa iubești(de parca ar putea ea sa simtă pentru tine!) atunci,bănuiesc ca e bine!? dar, dacă nu, nu ezita sa încerci sa o înțelegi cu inima și cugetul în același timp.Folosește-o! Stoarce-i învățătura din ea ca vinul din struguri!" Mâncați și beți, prieteni, fiți beți de dragoste, iubiții mei!"! Ca înțelesul adevărat ți-l da inima, NU e o lege data de alții! Doar asta e venit Hristos sa ne învețe! Nu "sa abolească vechea lege,ci sa o împlinească"Sa ne arate,sa ne amintească noua păcătoșilor:"fraților,sa citiți nu e de ajuns! Sa aduceți sacrificii și arderi de tot felul,nici atât! Nu sunt plăcute în ochii Domnului,dacă inima voastră nu e acolo! Dacă nu sunteți sinceri! Uite,Sunt printre voi,M-am făcut Om,M-am coborât din ceruri și M-am făcut om pentru voi! Pentru ca voi,oamenii ați uitat ca adevărata lege,este cea a iubirii, cea pe care Domnul însuși va învață în suflet!hee hee "iubirea este... împlinirea legii", cum zice și Pavelhee hee

| miradoniz a răspuns (pentru miradoniz):

"înțelesul adevărat ți-l da inima, NU e o lege data de alții! "de aceea sunt minunate interpretările asa-numiților"părinți" ai bisericii.Ei nu au scris legi, ci frumuseți(părerea mea).

| miradoniz a răspuns:

@Hombrehee hee a tălmaci "filozofic-abstract-religios"-teologic,adică?hee hee este un mare compliment,mulțumeschee hee întradevăr "alte sensuri decât ad litteram" nu se găsesc cu adevărat decât în sufletul fiecăruia dintre noihee hee de aceea mi se pare a fi o paralela între Biblie și Împărăția Cerurilor:ambele sunt la dispoziția tuturor,dar ca sa profiți,trebuie sa vreihee hee nimeni nu te face sfânt,înafara de Dumnezeu(de altfel,BOR-ul are o zi speciala de rugaciune pentru acei sfinți care au primit favoarea Domnului de a NU fi cunoscuți de nimeni,înafara de El)hee hee în viata asta nu exista certitudini,dar cu ajutorul Domnului, mi-as dori sa intru la mânăstire în curândhee hee bănuiesc deci, ca în afara de "copii spirituali"hee hee ...nixhee hee

| miradoniz a răspuns:

hee hee draga @chelstonehee hee "egiptenii" din V.T. simbolizează de obicei "fortele asupritoare" ale răului,pe care, cu ajutorul Domnului, le putem învinge.Pentru fiecare din noi, Domnul face miracole foarte personale, dar care se regăsesc toate în Bibliehee hee din câte știu euhee hee

| miradoniz a răspuns:

@Hombrehee hee acum am văzut ce scriseșihee hee despre egalitatea bărbat-femeiehee hee de fapt, noi credem ca în timpul V.T. nu avea nevoie sa fie explicitata, pentru ca era subînțeleasăhee hee în N.T.
găsești scris"Nu mai este iudeu, nici elin; nu mai este nici rob, nici liber; nu mai este parte bărbătească şi parte femeiască, pentru că voi toţi una sunteţi în Hristos Iisus."hee hee

| miradoniz a răspuns:

@chelstone cei care se revolta? pai, noihee hee cel puțin asa spune în Canonul cel Mare al Sfântului Părintelui Andrei Criteanul Ierusalimiteanul din postul Paștilor :" Voie slobodă fără recunoștință ai avut, suflete, ca și Israel mai înainte; ca mai mult decât dumnezeiască mană( în trad."ce este?"), ai ales neînţelepţeşte lăcomia patimilor cea iubitoare de plăceri."hee hee dacă te interesează, îl găsești pe net happy privește V.T.prin prisma personala happy

| miradoniz a răspuns:

@Hombrehee hee nu, poate pentru ca mișcarea feminista a fost (și este) o mișcare "generationala"ca sa zic asa,hee hee generația tânără contra celei învechite,tradiționale, supra-moralizatoarehee hee în V.T. exista femei foarte curajoase, care prin sacrificiul lor își salvează poporul de la o distrugere sigurahee hee eroismul nu le este refuzathee hee

| miradoniz a răspuns:

@chelstonehee hee da,la început israelienii sunt "mai tari"ca sa zic asa Asa cum ai arătat,de aici le vin și problemele:este un avertisment :de fiecare data când ne simțim bine cu noi înșine,ne lăsam eul personal sa invadeze spațiul vital din jur,"egiptenii necredincioși" se vor răzbuna amarnic,mergând până a ne "înrobii cu brutalitate"Ce e ciudat este ca asta ne place; preferam sa fim sclavi pentru ca a ne lua destinul în mâna,a ne asuma, a încerca sa ajungi în Țara Făgăduită, implica ineluctabil o traversare a desertului.Este motivul revoltelor repetate ale israelienilor(de ex Numerii 14:3).Ceea ce e trist, dar omeneschee hee

| miradoniz a răspuns:

@Necrophagisthee hee

| Sentinel a răspuns:

Eu stiu ca Biblia e compusa din doua parti : Vechiul Testament si Noul Testament fiecare la randul lor fiind alcatuite din mai multe carti nu mai retin numarul exact. Diferenta este destul de mare in Noul Testament fata de Vechiul Testament si e de asteptat intrucat Noul Testament abunda de invataturile lui Hristos care sunt hrana pentru suflet, sa ii spunem asa. Vechiul Testament in opinia mea, este plin de ignoranta si de imaginatia oamenilor din vremuri demult apuse, care spuneau navelor spatiale "care de foc" sau luminilor acestora "slava lui Dumnezeu care-l incojura de culoare ca a curcubeului" etc. In Vechiul Testament daca iei mot-a-mot unele pasaje si le analizezi iti dai seama ca probabilitatea ca fiinte extraterestre sa fi coborat pe Terra este foarte mare - peste 90%. Avand in vedere limitarea oamenilor din acele vremuri in domeniul tehnologiei, evident ca au pus denumiri exagerate. In Noul Testament abunda cunoasterea de Sine, a lui Dumnezeu - in credinta populara, deoarece pe asta se bazeaza invataturile lui Hristos care indeamna oamenii sa priveasca inlauntrul lor deoarece acolo este imparatia lui Dumnezeu si nu in afara asa cum cred aproximativ toti cei 2-3 miliarde de crestini cati exista. Vechiul Testament este o carte care cumuleaza alte carti in care sunt scrise legi formulate de catre guvernatorii acelor vremuri. Avand putere si influenta era relativ usor pentru ei sa creeze legi s sa minta ca sunt "inspirate de Dumnezeu, asa a zis Dumnezeu". In final, asta e opinia mea, sa nu se simta careva ofensat in vreun fel, e doar parerea mea si fiecare e liber sa creada ce vrea.