| AvalohAlyn a întrebat:

Viata este eterna sau nu? Voi ce credeti?
Viata fizica nu este eterna, dar ma gandeam la viata spirituala a spiritului/sufletului.

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Viaţa este eternă. Iar moartea nu există.
Conform unei credinţe antice greceşti. Moartea nu există, vorbim aici de metempsihoză. Transmigraţia sufletului. Practic este o credinţă conform căreia spiritul supravieţuieşte morţii trupului.
Viaţa noastră sau a unei persoane este un dar divin, cu toate astea are şi ea un ciclu. În funcţie de destin, o persoană trăieşte mai mult sau mai puţin.
Nu se pot da răspunsuri foarte simple. Mai degrabă destul de ample. Omul decide cum să-şi trăiască viaţa, dacă va face fapte rele înrăutăţindu-şi karma murdărind-o, sau dacă îşi va curăţa karma prin fapte bune prin mântuire, prin spovedanie.
Viaţa într-adevăr este una singură pentru o persoană.

6 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Te referi la spirit ca la ceva undeva cumva, spiritul esti tu; mintea, corpul in care te regasesti acum si prin care "traiesti" aici, fiind in viata, e ceea ce este efemer.

| OnuOnulică a răspuns:

Tu te auzi ce spui? Majoritatea întrebărilor tale sunt multe și fără rost (nu o lua ca pe o jignire, ia-o ca pe o constatare) De unde ai vrea să știe cineva dacă spiritul e etern? Nu s-a întors nimeni de acolo amice să ne spună dacă spiritul e etern sau nu.

| milan9 a răspuns:

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe! thinking

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| Idkidk a răspuns:

Da, este eternă. Ne reîncarncăm, sau poate...Rămâne sufletul nostru rămâne sus. smug

| VelaJohnny a răspuns:

Ezechiel 18:4 spune ca sufletele pot muri, si mi-a placut mult ce sustinea cineva aici pe site, legat de suflet:

„Sufletul nu poate parasi corpul pentru ca sufletul nu exista. Starile emotionale, constiinta, ratiunea si memoria sunt abilitati ale creierului. Daca si sufletul ar avea aceste abilitati, cum se explica ca daca lovesti un om foarte puternic in cap este posibil sa piarda ce am insirat mai sus? In concluzie odata cu incetarea functionarii a creierului, chiar murim de tot iar sufletul nu mai poate simtii nimic nici in iad si nici in rai, asta prin absurd pentru ca el nu exista. Si sa lamurim si mai bine aceasta contradictie, dau exemplul vazului. Stim ca ochii sunt conectati de catre creier prin nervi optici, iar daca acesti nervi optici inceteaza sa mai functioneze, orbim. Deci sufletul nu are facultatea vazului, daca sufletul ar putea sa vada, de ce exista oameni orbi? De ce ar putea sufletul sa vada dupa ce este desprins de corp si nu poate sa vada atunci cand nervii optici au incetat sa mai functioneze? Asta arata clar ca vazul este o abilitate a ochilor si a creierului."

Tu ce zici? Avem suflete sau suntem suflete?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Da, chiar si dupa moarte spiritul/sufletul trece dincolo (in rai) sau se reincarneaza... depinde de evolutia sa.