| Sfinnx a întrebat:

Visele mele sunt foarte stras legate cu realitatea. Ceea ce visez,mereu are o semnificatie si se intampla,peste o zi,doua, sau o saptamana.In aceasta noapte am avut un vis enorm de ciudat si de groaznic.
Stiti cum sunt acele camere din temple? Ei bine, am visat o camera nu prea mare,cu multe inscirptii egiptene pe pereti si inauntru era apa, cam..pana la umeri aprox.si inauntru era o femeie cu parul negru, putin mai alba la fata frumusica,si avea un prunc in brate,[baiat]amandoi imbracati in alb.Iar dupa ceva vreme, am vazut ca a intrat cineva in acea camera.Era un barbat inalt,imbracat in negru. Dupa ce a iesit, am intrat, si am vazut mama cu fiul inecati in apa.Am fost socata bine inteles.Asta e doar un sfert din ce am visat.Dar asta m a socat cel mai mult.
Obisnuiesc sa am vise de genul, ciudate.Tocmai cautasem pe net ce inseamna "fat >(mort)- ingrijorare asupra unui proiect. Si da este adevarat,am un proiect la biologie care trebuie sa l predau saptamana ce vine,iar eu nu am inceput,si sunt stresata ptc nu stiu despre ce sa fac.
Intrebarea e : Ce credeti voi ca inseamna ceea ce am visat eu? Daca copilul are o semnificatie,atunci mama? Mai ales ca sunt inecati.
PS: din cate stiu eu,daca visezi un copil[baiat] e semn bun, daca visezi fata[e semn rau]

19 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Visul tau are o semnificatie mult mai profunda.In niciun caz nu s-a referit la proiectul tau ci mai degraba la situatia ta pe plan spiritual.
Si nu este de bine.
Esti un suflet mai evoluat si ti se cere mai mult.

| Sfinnx explică (pentru anonim_4396):

Cum adica mi se cere mai mult? Explica putin ultima fraza sa ma faci sa inteleg mai bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sfinnx):

O sa intelegi cat de curand.

| awspam a răspuns (pentru Sfinnx):

Nu cred ca am cum sa iti spun prea multe legat de cauzele din care visezi tu ceea ce visezi, dar am explicat cat am putut de pe intelesul tau, si animalele viseaza, cainii uneori latra in vis si apoi se sperie de latratul lor, laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate visele au legatura cu realitatea. Nu esti "special/a".

Raspunsul este foarte simplu si ti l-ai dat singur/a (doar ca nu stii).

"Si da este adevarat, am un proiect la biologie care trebuie sa l predau saptamana ce vine, iar eu nu am inceput" ...vezi? Ai avut visul deoarece ai stiut ce se intampla daca nu il predai si din moment ce nu l-ai inceput, ti-ai adus aminte de el in vis.

Nu poti sa visezi viitorul sau persoane pe care nu le-ai vazut. Nu poti sa visezi ca peste 2 zile in locul X, la ora Y, se intampla Z daca nu ai deja anumite informatii legate de acel eveniment.

Daca ti-ai fi facut temele, nu ai fi avut acel vis.

Nu se intampla nimic psiho-pupu (paranormal, supranatural, etc) atunci cand visezi.

| Sfinnx explică (pentru anonim_4396):

De fapt, eu nu mi am amintit absolut nimic legat de PROIECT! Ceea ce am visat eu, sau cel putin un lucru care mi a atras atentia in vis, a fost acel copil mort, care are de fapt aceasta semnificatie.;] Si ba da.Se intampla. Daca nu stiai, s a facut un studiu undeva in America, asupra unui om, care avea vise mai speciale.Acesta si a notat timp de 1 saptamana visele pe hartie, iar cei de stiinta l-au testat sa vada daca e adevarat.Au ales o destinatie unde se afla un monument turistic in forma de cruce.Omul respectiv a visat acea destinatie cu doar cateva indicii minore primite de catre cercetatori, iar apoi s a intalnit cu ei la locul respectiv. Spui ca minunile nu se intampla?:]
Nu insinuez si nici n am insinuat ca sunt speciala, ci doar ca am vise ciudate care se intampla.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sfinnx):

Nu s-a facut un studiu in adevaratul sens al cuvantului. Nu a fost testat pe bune. La asemenea teste, mai participa si James Randi. Daca ar fi fost o persoana care sa treaca testele, ar fi castigat premiul oferit de James Randi (si e o suma destul de mare).

Visele nu le ai gen "ba, vezi ca maine trebuie sa predai lucrarea". Sunt mai multe imagini care au o legatura cu viata ta, cu ce ai facut / experimentat in trecut. Ai avut de prezentat o lucrare dar nu ai inceput-o. Ti-ai amintit in vis, involuntar de ea cu toate ca la inceput, cand ti-a fost dat acel proiect ca tema, nu ai stiut despre ce sa faci sau cum sa il faci si un anumit timp, te-ai concentrat pe acel subiect.

Spui ca minunile nu se intampla"... da, asta spun. Nu exista nici cea mai mica dovada pentru existenta "minunilor". TOATE sunt simple coincidente, sunt evenimente banale considerate " minuni" de cei usor influentabili. Vrei sa-ti dau un exemplu? Un avion se prabuseste si din toti mortii unul abia scapa cu ajutorul medicilor si dupa cateva operatii. Multi considera asa ceva ca fiind minune. Nu e o minune. O minune ar fi fost daca din TOTI pasagerii, TOTI sa scape fara nici cea mai mica zgarietura. Asa ceva nu s-a intamplat si nu o sa se intample (gravitatia e o...). Mai pot sa-ti dau multe exemple.

"am vise ciudate care se intampla"... si eu ti-am explicat cum e cu visul. Nu e nimic psiho-pupu in spatele lor. Sunt doar evenimente pe care le-ai experimentat in trecut.

Dupa cum am zis, "Nu poti sa visezi viitorul sau persoane pe care nu le-ai mai vazut. Nu poti sa visezi ca peste 2 zile in locul X, la ora Y, se intampla Z daca nu ai deja anumite informatii legate de acel eveniment.".

| Sfinnx explică (pentru anonim_4396):

Ok :] multumesc de sfaturi si pareri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru userul daniel1492 (ca mi-a dat ignore saracutul, s-a suparat ca l-am inchis si ca l-am lasat fara argumente in "dezbaterile" trecute)

"O sa intelegi cat de curand"... folosind logica asta de balta, si eu pot prezice viitorul. Iote :

- Ceva, undeva, candva se va intampla si fie va fi naspa, fie va fi bine. O sa intelegeti cat de curand.

Vezi? Si eu am puteri psiho-pupu si vin fie de la marele zeu Zambazulu fie de la zeii din Casa celor 13.

| Sfinnx explică (pentru anonim_4396):

=]]]]]]]]]]]]]]

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

N-ai nimic special.

Fiecare subconstient realizeaza analize logice pentru a deduce viitorul. In fata unor primejdii, acesta iti transmite fortat rezultatul pentru a mari sansa de supravietuire. De asemenea, cel mai des poti accesa aceste "preziceri" in vise, fiind intr-o realitate data de subconstient.

Cel mai amuzant mi se pare ca tu in loc sa progresezi, avand deja sutul in fund primit pentru a incepe o relatie cu subconstientul, cauti pe net semnificatii care nu fac decat sa te nauceasca:

Eu am crescut toata viata crezand ca pietrele sunt lichide. Daca visezi ca te ploua prin pereti, iar eu bag pe blogul meu ca un perete lichid inseamna ca-ti moare muma, ce faci?

Iti sugerez sa-ti faci un carnetel in care sa iti notezi ce visezi tu noaptea, astfel, in timp, ele vor deveni din ce in ce mai clare si vei putea sa gasesti singura semnificatiile.

| Sfinnx explică (pentru ViseleSmulgGratii):

De 1 saptamana am inceput sa mi notez., Multumesc! ^^

| awspam a răspuns:

Visul este o functie de relaxare a creierului prin care sistemul locomotor este oprit complet ca sa nu ne lovim in timpul visului, este alimentat de un hormon care ajuta la relaxarea corpului, si altele nu are rost sa explic, in general ramane activa partea de memorie temporala cu care creierul lucreaza si aia mai persista in vis, este diferita de memoria permanenta care tine de, limbaj semne, vaz auz, miros recunoasterea lucrurilor etc, abureala, nu e mare branza dar e interesant felul cum lucreaza creierul in timpul somnului, hai pa

| Sfinnx explică (pentru awspam):

Asa si cu ce ma ajuta pe mine ceea ce ai spus? Asta stiu si eu.-.
Eu zic sa mai citesti inca o data intrebarea

| SuperCoolDude a răspuns:

Nu eşti singura. Cel mai ciudat aspect asupra acestui vis este că întotdeaua şi crede-mă. mai mereu, încerci să îi atribui o conotaţie. Ai o privire de ansamblu, apoi capeţi o IDEE subiectivă sau obiectivă asupra subiectului,ceva ce tu poţi atinge, dar care de fapt, în timp, se dovedeşte a fi falsă. Tu acum crezi că poate avea legătură cu proiectul tău, poate avea, însă s-ar putea dovedi că visul tău ţinteşte spre alt scop. Este foarte greu să interpretezi corect unele dovezi. E ca un detectiv. Ai nişte dovezi şi mergi pe o pistă, care ulterior, se dovedeşte a fi falsă. (Şi eu credeam, prin anumite vise, că voi ajunge bogat şi faimos. Chiar m-am imaginat sub podul Brooklyn, îmbrăcat în boschetar şi scoteam din buzunar un teanc uriaş de bancnote de 100 de dolari. Acest vis probabil mi-a intrat în subconştient din anumite lucruri pe care le-am văzut în viaţă reală.) Aşa şi ţie.Că nu îţi va merge bine proiectul şi o să îţi explic că : gândind excesiv şi negativ asupra acestei premoniţii,vei ajunge să dai rateu. Apoi,după ce am ajuns la o concluzie, cu timpul, (mi-am dat seama că ceea ce eu interpretasem prin vis a fi bogăţie, însemna de fapt singurătate şi zgârcenie. Faptul că voi ajunge întocmai boschetarului de sub pod.) Este incredibil de greu să dai o explicaţie palpabilă şi cel mai aiurea este că te laşi afectat de acel vis. Şi mai ciudat este că ajungi la unele filozofii de viaţă,care,bazate pe acel vis, duc la îndeplinirea lui. Oricum ai da-o, dacă e o premoniţie a viitorului, se va îndeplini numaidecât. Chiar şi evitarea acestui vis poate duce la îndeplinirea lui. Spre de exemplu, să spunem că ţi-e menit să pici proiectul acela, oricât te-ai strădui, ai avea ambiţie şi ţi-ai lua elan pozitiv din încărcătura visului, proiectul nu se va desfăşura cum trebuie. Unele lucruri nu-ţi sunt la îndemână. Acum, dacă e să analizez fiecare detaliu din vis aş ajunge la o gorgoriţă, ceea ce nu e de dorit. Voi lasă măcinarea conotaţiei să mă afecteze şi voi avea un stres continuu, ducând inevitabil la îndeplinirea lui şi la o încurcătură în viaţă de zi cu zi. Într-adevăr, visele sunt strâns legate cu realitatea. Poţi visa că te întâlneşti cu persoane, dinainte de a te cunoaşte efectiv cu acele persoane. Sunt lucruri bizare şi care-ţi lasă o resemnare amară asupra faptului că orice ai face eşti controlat de destin. Şi crede-mă, suntem. Poate-s eu un ciudat, dar am cel puţin 2 deja-vuu'uri în fiecare zi şi încerc să schimb cursul destinului, dar nu pot ajunge decât/sau din punctul A în B,fără ca A şi B să fie de fapt aceleaşi lucruri,dar puţin modificate. Şi oricum ai da-o, A B C D sau orice litera de caz şi scenariu, toate sunt nişte filme pe care tu eşti sortită să le alegi. E ca şi cum ai vrea să porţi maieu când afară plouă şi te încăpăţânezi să faci cum vrei tu,dar afară tot plouă, efectele negative şi pozitive tot se vor întâmpla. Tot te vei uda,chiar şi îmbrăcată corespunzător. Tot vei alege acelaşi lucru,acelaşi tipar,aceleaşi acţiuni şi aceleaşi rezultate. Este cauză-efect. Dacă tu vrei acum să faci o mutare diferită,va avea aceleaşi afectări asupra ansamblului. Nu poţi controla ce ţi se da să faci. Ar trebui să te resemnezi,să lucrezi cu sârguinţă la proiect şi să laşi lucrurile să vină de la sine. Crede-mă, în fiecare zi mă trezesc după un vis ciudat şi încerc să îl alterez,să se întâmple opusul şi dacă,într-un final îmi iese, tot un rezultat negativ obţin,ce nu e în concordanţă cu ce aveam eu în cap să îmi iasă. Îţi taie tot cheful. Analizează cum vrei,eşti liberă să faci orice doreşti,atât timp cât îţi permite scenarul tipărit de dumniezău, până la urmă tot ancorată în realitate eşti şi nu poţi schimba cu nimic asta,decât să te conformezi. Dacă nu ai înţeles, îmi cer scuze, o să revin să îţi explic mai concis, clar şi la obiect, dar nu îţi pot analiza visul,căci nu e al meu şi probabil aş deveni subiectiv, ajungând la o concluzie care-mi aparţine din propria perspectivă, nu ceea ce ţi se potriveşte ţie. Fiecare are felul său de a gândi, depinde ce vrei să gândeşti. Cum timpul o să te gândeşti la visul asta şi o să îţi dai seama ce a însemnat el cu adevărat, de unde provine, de unde a început şi cum s-a terminat sau se va termina.Totul ţine de timp. E un bun exerciţiu de a te gândi la el ca o temă, de a aduna detaliile. Cândva îi vei da de capăt. Dar până atunci, succes la proiectul acela. O zi bună happy

| Sfinnx explică:

De asemenea hainele albe semnifica bucuria, fericirea, pe plan sentimental etc.
PS: Apa din acea camera era verzuie.
Mama cu fiul erau morti, si pluteau putin la suprafata si scoteau bulbuci.
Acea femeie avea trasaturi ca ale Maicii Domnului.
Ce poate sa insemne aceasta? Am nevoie de ajutorul si parerile voastra sa talmacesc acest vis.

| Zerathull a răspuns:

De obicei visele au legatura cu subiectul si cu nevoile acustuia, gandeste la ce ar fi putut insemna acest vis.Gandeste la detalii poate te ajuta.

| Zerathull a răspuns (pentru Zerathull):

Scuze,acestuia happy

| Ev0luti0n a răspuns:

Si visele mele se adeveresc, cele bune, cele rele nu. Sper ca asa sa fie si la tine happy