| Inferno a întrebat:

Voi ati renunta la principiile voastre doar pentru a va putea integra in societate? Chiar daca stiti ca ele sunt corecte?

23 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Dar ce-s robot, sa fiu moderat/manevrat dupa cum isi doresc/vor unii..., de parca eu nu as avea creier sau discernamant sa optez la ce e bun si ce nu, pentru mine, distingand lucrurile.
Cand oi fi nebuna (dar poate nici atunci, doar partial zic asa) am sa renunt la o parte din ceea ce nu mai disting, si ma voi lasa, doar ajutata.
Sa-ti dau un exemplu (din istoria omenirii, pentru ca intrebarea ta are iz social): Hitler si-a implementat cat a putut cu toate fortele propriile principii/reguli (care pareau sa fie corecte, la vremea aia, - din punctul sau de vedere, - distorsionat); si ce o dus la ceva bun?, cunoastem cu totii istoria acestui 'dumneZeu' mic pe pamant, care adoptase rasismul si promovase genocidul de-a lungul intregii sale cariere.
Si asta e doar un 'rau'' exemplu, pe langa cate mai sunt din istoria noastra. Pardon, spuneai de corectitudine si de principiile altora. happy

Nu, deci, nu stiu, nu pot, nu vreau sa renunt la felul meu de a fi, care imi e, unic.

| EmaS a răspuns:

Nu as renunta la pricipiile si valorile mele. Daca ma accepta asa cum sunt,este bine, iar daca nu, iarasi bine.

| harciog a răspuns:

Si daca nu ai principii? Inseamna ca esti oropsit si blestemat sa fii asocial? Intr-o societate nu-i niciodata greu sa te integrezi pentru simplu motiv ca societatea nu are o ordine bine prestabilita ci este un haos de natii, culturi, limbi si culte religioase.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Nu. De aia imi si numar prietenii pe degetele de la o mana, dar am o gramada consistenta de cunostinte. Altminteri, renunt la principii, doar daca fata cealalta a monedei este iubirea...ca pentru mine e mai importanta iubirea decat corectitudinea.

| georgesur a răspuns:

Daca e vorba despre integrarea in societate, tu esti SIGUR ca "principiile" tale sunt corecte? N-o fi vorba despre "principii"/comportament antisocial?
"Daca unul iti zice ca esti beat, poti sa nu-l bagi in seama, da ti-o zic mai multi..."

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Deocamdată societatea nu oferă nimic la schimb! Nu am ce negocia!
Pa, pa.

| Dumnezău a răspuns:

Nu renunt la ele niciodata ca sa par culean in ochii unora, sau ai gloatei de marleti comunali.Le dau o nuanta diferita, fara sa dau in ipocrizie.De exemplu,nu spun cuiva ca k-popul e de căcat, spun ca majoritatea k-popului e de căcat, si il pot face foarte bine sa creada ce am spus.Cum nuantezi treaba si principiile, asta e important.

| shadovv a răspuns:

Este o intrebare inutila si care vrea sa para inteligenta. Un om care isi incalca principiile corecte pentru a se integra in societate, pentru a se integra in prostie, este un om prost. Celalalt e un om mai putin prost. Eu as prefera sa fiu mai putin prost.

| Shammal a răspuns:

Nu as renunta, merg pe calea mea!

| IMC90 a răspuns:

Nu, nu dau 2 lei pe ce cred altii despre mine. Sa nu mai vorbim ca societatea este ca un mar stricat, de ce as vrea sa ma integrez in asa ceva?

| MidnightLady a răspuns:

Da

| Rapplex a răspuns:

Societatea e o jungla.In niciun caz nu as renunta la principiile proprii pentru a ma integra intr-o societate lipsita de scrupule.Sa zicem ca dai un test si ai invatat.Ai renunta la raspunsurile corecte in favoarea celor gresite doar ca sa intri in "turma" lor? Nu credwinking

| itscloudyoutside a răspuns:

Niciodată. De ce m-aş schimba doar ca să fiu ca toţi ceilalţi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru itscloudyoutside):

Ca sa nu te consideri mai prejos sau ca sa iti realizezi o dorinta, un interes. Uneori merita sacrificiul atat timp cat responsabilitatea asumata nu e prea mare.

| DaniiWtf a răspuns:

Heiii. Eu, cat de delasatoare oi fi, nu m-am injosit niciodata in fata celorlalti gen:daca nu am gresit sa imi cer scuze pentru ca asa e frumos. Nu! Principiile mele ar fi cam asa : Tratez cum sunt tratata, Prinde hotu, rupe-i capu, Respect pentru cei care ma respecta, Tine-ti dusmanii aproape. o sa i nevoie de ei si tot asa. sper sa te fi ajutat. Gandeste-te de ce ai renunta, daca merita. Bafta :*

| Shaddar a răspuns:

Depinde si care principii anume.Dar in general nu.Gandeste-te ca daca iti faci datoria, muncesti inseamna ca produci.Esti un membru functional al societatii, nu vad de ce ai cauta acceptul majoritatii atat timp cat prin ceea ce faci aduci, poate, un beneficiu mai mare decat cei care urmeaza mentalitatea de grup.

| danzel_7798 a răspuns:

Daca sunt principii "drepte" nu as renunta la ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu as renunta, doar m-as preface. Ipocrizia e si ea buna la ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Să înțeleg că ipocrizia e unul dintre principiile pe care le urmezi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Depinde de persoana.
Intr-o adunatura de oameni prosti, pot sa afirm sus si tare ca sunt pro prostiei, daca voi putea obtine ceva de la ei, ca doar sunt prosti, ce naiba! Desi eu sunt contra tampeniei.
P.S : Tu mi-ai dat stupid aici?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Puteai verifica la profil, dar da, eu ți-am dat.
Asta pentru că ești o persoană falsă, care încearcă să pară ce nu este. În ultima vreme, ești lipsită de orice fel de naturalețe. În fuga și străduința ta de a parea stăpână pe sine, ai început să creezi impresia, cel puțin mie, de pițipoancă ce vorbește cu tine în timp ce clefetește la gumă, strâmbă din nas și își poartă mâinile în șold. Pe cuvânt de nu erai mai agreabilă când te certai cu toți, fără perdea și fără să încerci să fii mai ironică și mai elegantă decât iți permit deocamdată educația, caracterul și căpușorul. Ești pur și simplu plină de falsitate.

| Dede1 a răspuns:

Nu m-am nascut sa renunt.

| MayaBlanca a răspuns:

Daca iti doresti un lucru din suflet iar de acesta depinde viata persoanelor iubite, da! dar daca nu, trebuie sa inveti sa fii tu modelul si sa ii faci pe ceilalti sa te urmeze.