| RadioactiveUranium a întrebat:

Voi credeti ca exista numarul infinit? Sau numarul pi?

Răspuns Câştigător
| Seby90 a răspuns:

Ai intrebat... ceva happy. M-ai facut sa zambesc. Probabil ar trebui sa te abtii de la a mai intreba lucruri inutile.

Infinitul nu este un numar, nu... este mai mult... ca o limita, care nu se mai termina. Este o idee, reprezinta ideea de continuitate intr-o lume in care totul are sfarsit (mai putin prostia ta).

Numarul pi, este o constanta, DEFINITA de ideea infinitului, in numarul pi, gasim: cnpul tau, data ta de nastere, numarul contului tau bancar, numarul de la pantofi, etc etc, fiind infinit, va produce combinatii de numere, cunoscute tie. El este necesar si util... si mai important exista.

Daca nu ai fi fost absent la matematica ai fi realizat ca ar trebui sa crezi in nr astea doua mai mult decat in dumnezeu.

Fun fact: Stiai ca suma numerelor naturale este 1/12? happy So much with your infinity, and your god for that matter.

| Inferno a răspuns (pentru Seby90):

"ca o limita, care nu se mai termina."
Foarte interesant prietene. "O limita care nu se mai termina" Suna asa... magic, sa spun.
Desigur pe langa "magic", mai suna si elucubrant de aberant.
Limita asta a ta care nu se mai termina ...imi pare rau sa te deceptionez, insa,daca nu use termina,atunci nu e limita.

"in numarul pi, gasim: cnpul tau, data ta de nastere, numarul contului tau bancar, numarul de la pantofi,'
Da, exact, nu puteam sa o spun mai bine. In PI gasesti CNP-ul, numarul de la pantofi, chiar si valoarea IQ-ului (care in cazul tau, banuiesc ca ar coincide mult cu numarul lde la pantofi).

| diuluss a răspuns (pentru Seby90):

Faza cu -1/12 e o tampenie. demostratia se bazeaza pe sirurile acelea ca ar tinde la ceva, dar sunt divergente. spre expemplu 1+1-1+1-...+1 nu tinde la nimic, e divergent.

12 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Infinitul nu este perceput ca numar in matematica, ci mai mult ca absenta unui numar exact. Acesta ar fi principalul motiv pentru care nu lucram cu infinitul in matematica decat cand vorbim de limite.
Pe de alta parte numaul Pi este un numar din natura, dedus prin calcul el reprezentand Jumatate din circumferinta unui cerc cu raza egala cu unu. Practic vorbim de ceva cat se poate de concret.

| RadioactiveUranium explică (pentru Inferno):

Multumesc pacat ca am dat raspunsul castigator altuia care nu merita.Iti multumesc de raspuns.

| sabin89 a răspuns (pentru RadioactiveUranium):

Tu dai funda unuia care te jigneste? confused

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Numarul pi exista si este o constanta definita. Numarul infinit nu exista, infinitul este un simbol menit sa defineasca o limita.

| Florenta16 a răspuns:

Numarul pi exista, insa daca stii ca e 3, 14, eh, dupa virgula aia mai sunt inca o infinitate de zecimale.
Si numarul infinit nu exista, pentru ca inifinit nu e un numar, nici macar capatul unui numar, pentru ca nu stim care e numarul cel mai mare.

| RadioactiveUranium explică (pentru Florenta16):

Sau infinitul poate exista dar sa nu te opresti niciodata din scris cifre

| Seby90 a răspuns (pentru RadioactiveUranium):

Serios? Asta te-a invatat la scoala? straight face

| RadioactiveUranium explică (pentru Seby90):

Tu ce vrei?

| Inferno a răspuns (pentru Florenta16):

Nu exista "numarul cel mai mare". Asta se vede imediat. Pot scrie 9, sau 99, sau 999, sau 9999, nu ma opreste nimeni sa pun cate cifre vreau. Cu alte cuvinte, teoretic mereu va exista un numar mai mare decat altul.

| iiHiddenDay a răspuns:

Nu exista numarul infinit. Dar numarul pi da