| Xiaoh a întrebat:

Credeti ca exista mai multe lumi? De exemplu,una sa fie identica cu a noastra si sa difere doar un mic amananunt,alta la fel,etc.

Din moment ce universul este infinit,exista orice(material),daca nu ar exista ceea ce spun eu aici, nu ar insemna ca el nu este infinit?

12 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Daca universul nostru e infinit, nemarginit, unde ar incapea celalalt? Ca si cum ai o cana plina cu cafea si vrei sa mai pui lapte. Unde mai pui lapte daca e deja plina? Unde mai incape celalalt univers? Daca exista, nu este fizic. Asa cum in cap avem creier, dar si imaginatie, asa ar putea fi un univers, si un alt "univers", paralel, insipid.

| deeadeea111 a răspuns:

Eu personal nu cred asa ceva

| al3xander a răspuns:

Universul este infinit. imagineaza-ti daca ar fi tot universul un cub de megadimensiuni, dincolo de cub ce ar fi? fii sigur ca mai exista planete (cine stie la cate mii de ani lumina distanta) cu viata insa cine stie cum arata oamenii de acolo, cu ce se hranesc, ce respira si cum gandesc. poate sunt preistorici, poate sunt mult mai inteligenti. poate daca o sa ne descopere o sa fim pentru ei cum a fost Columb cand a descoperit America.

| WhiteLife a răspuns:

Nu, nu cred asta pentru ca stiu ca nu e asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Universul NU este infinit. Mai documenteaza-te.

| cristijacksperow a răspuns (pentru anonim_4396):

Habar na-i tu si n-are habar NIMENI DACA UNIVERSUL este infinit sau nu mai desteptule i-a explica-mi de ce nu ar fi infinit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista nicio dovada,fie ea cat de vaga,alte lucruri care au destule sunt considerate idiotenii etc nu mai dau detalii.
Universul nu este infinit ci este in continua expansiune, intrebarea este fata de ce.
Infinit inseamna ceva ce nu se incadreaza in limitele spatiu timp, ceva ce nu poate fi cuprins, deci daca nu este incadrat in limita timpului nu are inceput si sfarsit, si daca nu este incadrat in limita spatiului inseamna ca nu este materie.
Lasa aiurelile si Ben 10 si apuca-te de alte ''chestii''.

| Rose123 a răspuns:

Nimeni nu stie. "Desteptii" care ne conduc inca incearca sa se convinga de existenta extraterestriilor(in ciuda tuturor dovezilor si aparitiilor). Deci presupun ca si daca exista, noi nu vom afla prea curand.O zi buna!

| Shobo91 a răspuns:

Eu sincer chiar cred ca da, exista si alte lumi!
Adica nah, de ce am exista numai noi?
Suntem atat de importanti? Nu cred, asa ca sunt aproape sigur ca ar exista si alte lumi asa numite "paralele" sau alte dimensiuni poate mult mai stabile ca a noastra sau, poate mult mai rau ca "la noi"! big grin

| kyte a răspuns:

Adevarul este ca filmele sci-fi au avut un rol important in imaginatia noastra.lumi paralele nu or exista dar alte forme de viata in acest univers probabil.cum exista pe pamanat de ce nu ar exista si in alte constelatii

| Andrei4Lol a răspuns (pentru kyte):

Te-ai abatut cam mult de la subiect...ce legatura au extraterestrii cu alte lumi/universe.
Universul nu este infinit dar se extinde in fiecare clipa.
Eu unul cred ca exista un infinit de universe in care si un mic detaliu este diferit.(ca de exemplu in universul asta ai un statut normal ..la bani ma refer. in altul poti fii unul de pe strada si in altul poti fii un milionar.

| Xiaoh explică:

Voi chiar nu ati inteles la ce ma refer.Eu nu vorbesc de lumi paralele/universuri paralele. In acest univers, sa mai existe planete identice, oameni identici cu mici detalii diferite.
Daca universul este limitat, ce se afla dupa limita sa? Ce este zona unde inca "nu s-a intins" daca este in continua expansiune?