| darrew a întrebat:

Ce credeti despre univers? Este finit sau infinit?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

In ciuda unei gandiri pur intuitive, desi Universul se extinde poate fi si infinit.
Cel mai probabil Universul este finit, insa nemarginit.

11 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Este irelevant.

Bula
| Bula a răspuns:

Este infinit!
Nu i se vede capatul.
big grin

| SG1995 a răspuns:

Universul se extiinde, de aici rezulta ca este finit, totusi Multiversul este ansamblu a tot ceea ce exista, deci e infinit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

"Universul se extiinde, de aici rezulta ca este finit, totusi Multiversul este ansamblu a tot ceea ce exista, deci e infinit." - s-ar putea sa fie si asa. happy

| Inferno a răspuns (pentru SG1995):

In ciuda unei gandiri pur intuitive, desi Universul se extinde poate fi si infinit.
Cel mai probabil Universul este finit, insa nemarginit.

| Theo94 a răspuns:

Conform noilor teorii este finit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru om este infinit pentru ca nu s-au vazut marginile universului prin telescop. Restul sunt teorii. Universul a avut un inceput si este in expansiune dar asta nu inseamna neaparat ca a plecat de la "un punct". Omul este prea mic in comparatie cu universul ca sa gaseasca un raspuns la aceasta intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Al meu este infinit.

| cyupaku a răspuns:

Finit si nemarginit

| Bărbatul007 a răspuns:

Grea întrebare, dar dacă cum puteam vedea că aproape orice pe lumea asta este finit așa am putea spune si de univers dar pe de altă parte el poate fi si infinit pe principiul că univers=totul.Deci în momentul acesta este si finit si infinit.

| florii17 a răspuns (pentru Bărbatul007):

Gandeste-te la asta, fii atent! Sa zicem ca ai avea un arc si sageti, nu una, nu 2, multe. Tragi o sageata iar ea se va opri undeva, nu stim unde dar stim ca se va opri. Te intreb acum, daca te-ai putea duce la ea sa o ridici si sa o lansezi iar? Cand tragi o sageata exista 2 posibilitati :
1 - se opreste intr-un zid sau orice alt ceva
2 - nu se mai opreste niciodata.
Daca nu s-ar mai opri ar insemna ca universul este infinit, nu? Dar daca s-ar opri? Daca se opreste o poti lua, te pui deasupra zidului si o tragi iar si tot asa, la nesfarsit! POFTIM - UNIVERSUL ESTE INFINIT!

| florii17 a răspuns:

Este ceva finit pe lume? Gandeste-te la asta, fii atent! Sa zicem ca ai avea un arc si sageti, nu una, nu 2, multe. Tragi o sageata iar ea se va opri undeva, nu stim unde dar stim ca se va opri. Te intreb acum, daca te-ai putea duce la ea sa o ridici si sa o lansezi iar? Cand tragi o sageata exista 2 posibilitati :
1 - se opreste intr-un zid sau orice alt ceva
2 - nu se mai opreste niciodata.
Daca nu s-ar mai opri ar insemna ca universul este infinit, nu? Dar daca s-ar opri? Daca se opreste o poti lua, te pui deasupra zidului si o tragi iar si tot asa, la nesfarsit! POFTIM - UNIVERSUL ESTE INFINIT!