| Cetateanulturmentat a întrebat:

Voi credeti in extraterestrii? Acum nu vorbesc despre oameni mici, verzi si cu ochi mari care traiec in farfurii.Dar credeti in fiinte din afara pamantului?

49 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Desigur.
Dar totuşi ce aveţi toţi cu extratereştrii cu ozn-urile zilele astea? Nu am putut să nu observ avalanşa de întrebări pe tema asta. E vreun virus, ceva?

| M25M a răspuns (pentru NOname):

Si eu am observat, imediat dupa 1 ianuarie foarte multe intrebari legate de extraterestri. Poate o fi vreun "trend " si nu stim noi?

| NOname a răspuns (pentru M25M):

Da. Probabil unele întrebări se inspiră din altele (uneori inconştient) şi, uite-aşa, o întrebare ajunge să nască alte zeci sau chiar sute, ca o caracatiţă.
Ce zici să lansăm una despre importanţa spanacului şi mersului la stomatolog, să vedem dacă prinde virusul?

| M25M a răspuns (pentru NOname):

Ar fi o idee insa ma tem sa nu ne asifxiem de propria creatie daca va prinde la public big grin

| Cetateanulturmentat explică (pentru NOname):

Am pus intrebarea pentru ca am vazut un reportaj pe history channel si stiu ca atunci cand am impartasit ideea altora au spus ca am luat-o razna.

| mgtow a răspuns:

Exista si alte civilizatii in afara de omenire si de aici tragem concluzia ca extraterestrii formeaza parte din una.

| Inferno a răspuns:

Mai mult ca sigur exista, sansele ca o forma de viata sa nu apara si in alte zone ale spatiului din miliardele de posibilitati existente sunt atat de mici incat putem sa le consideram din star nule, cam de 0, 000000000... 0001%, deci neglijabile. Nu vorbesc de fiinte complexe ci de cele mai banale si simple forme de viata ce pot sa apara.

| sabin89 a răspuns:

Uite si parerea unui om de stiinta:
"Omul afla in cele din urma ca este singur in imensitatea rece a universului in care a aparut pur si simplu din intamplare." - Jacques L. Monod

| MasterOfDisaster a răspuns:

Da, cred. Universul e mare mare, si in plus, viata se adapteaza mediului, nu invers. Adica nu trebuie sa existe neaparat o alta planeta cu oxigen, apa, etc. Poate ca exista vietati care traiesc bine mersi in arsenic sau inconjurate de plumb. Sau cu atmosfera plina de dioxid de carbon. Sau alte substante necunoscute omului. Care pentru noi poate ar fi toxice.
Totul e posibil.

| Musique a răspuns:

Da.

| andrei a răspuns:

Imagineaza-ti ca in galaxia noastra sunt... sa zicem vreo 10 de milioane de stele ( chiar daca sunt mai multe) si sunt 10 de milioane de galaxii (aceeasi poveste) si fiecare stea sa zicem ca are in medie 2 planete. Inmulteste acum si afla cam cate planete sunt. Da-ti seama cat de incuiat la minte sa fii sa zici ca nu exista extraterestrii.

Poate nu au ajuns pe Terra, nu vad de ce ar face asta, dar in mod cert exista!

Bine, asta e o formula a unui om de stiinte, dar am uitat cum se numeste.

| TheCritic a răspuns:

Intr-o oare-care masura cred si eu. Nu cred in omuletii mici si verzi mentionati de tine. Dar poate ca exista undeva, pe o alta planeta, niste fiinte ce populeaza planeta sau o parte a ei.

| RAY a răspuns:

Cred ca exista dar de ce? pai din sutele de miliarde de stele ar fi culmea sa nu existe viata sub forma primiodiala sau inteligenta in orice caz tiparul evolutiei de pe pamant va vi cam la fel, asa ca nu isi imagina omuleti care traiesc in farvuri, cred ca au evoluat la fel ca noi poate nu intendic dar exista legea evolutiei valabila pentru orice evolutie a vietii

| M25M a răspuns:

Da.

| Seby90 a răspuns:

Ai fi cel mai mare ipocrit sa te consideri singura fiinta inteligenta intr-un spatiu atat de mare incat nici macar nu iti poti imagina.

| Vvistula a răspuns:

Normal ca exista, ar fi prea ingamfati sa credem ca noi suntem singurele fiinte din univers si chestia cu extraterestrii antici e adevarata deoarece omul isi poate imagina fiinte si lucruri ca si in ziua de astazi insa nu nu inchinam la ceva creat de noi si cum ne putem explica constructiile uriase cu blocuri de 20 de tone pe care astazi le ridicam cu macaralele si ei nu aveau asa ceva atunci sau blocurile de granit taiate perfect pe care noi astazi le taiem cu laserul sau diamantul, aliniere diverselor constructii antici de pe diferite continente cu acelasi sistem solar din galaxia noastra. Este evident ca exista, poate ca sunt printre noi? Cine stie?

| Delicacy a răspuns:

Universul este mare, infinit...de ce să cred că există viaţă numai pe o singură planetă, a noastră? Dacă nu s-a descoperit, nu înseamnă că nu e şi posibilitatea de exista alte forme de viaţă(de la cele microscopice până la cele macroscopice). Necunoscutul este întotdeauna imprevizibil.

| TheStory a răspuns:

Da, sigur. Am auzit ca si NASA va recunoaste existenta extraterestrilor pentru ca numai poate ascunde acest lucru.
Extraterestri nu arata cum i-ai descris tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt, estimativ, 4 trilioane de planete in galaxia noastra. In univers, se estimeaza ca exista aproximativ 125 de galaxi. Iar in ultimul timp cercetatorii sunt din ce in cce mai convinsi ca exista mai mult decat un singur univers.

Cu alte cuvinte, cu exceptia pamantului, mai exista miliarde de miliarde de planete. Tu ce crezi, mai exista viata in univers sau esti tu buricul?

| mihaitaLGP a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana in momentul de fata sunt descoperite 200 miliarde de galaxii ( 0.2% din universul actual).

Cum mama naibii sa existe 125 de galaxii in univers.
Asta ar inseamna ca deja oamenii de stiinta au explorat intreg "infinitul" univers laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Oamenii de stiinta se bazeaza, in mare parte, pe ipoteze si teorii. Nici pe cele 200 de miliarde de galaxii despre care tu vorbesti nu le-au explorat, din cate tin minte... Iar universul NU este infinit. Aceasta teorie era valabila cu multi ani in urma.

Cu cele 125 de galaxii ai dreptate, e vina mea, am scris in graba incercand sa pun accentul pe numarul, aproape de neconceput, de planete existente numai in universul nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca exista extraterestri. Nu cred ca, noi oamenii, suntem singurii care au inteligenta si ratiune. Cred ca exista fiinte mult mai inteligente ca noi in acest Univers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din afara pamantului?!?!
Ma gandesc la astronautii de pe statiile orbitale, mai departe de ele e pura paranoia, daca vrei iti relatez cum arata fiintele de pe planeta Zorbia, Karetnz, Ihkala, Shutaka... vrei? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Why not? Extraterestrii sunt alte forme de viata! Chiar trebuie sa fim atat de egoisti incat sa nu ne dam seama ca intr-un spatiu infinit se afla si alte forme sufletesti? Oamenii nu sunt singurii in acest univers, suntem inconjurati de mister!

| NuMaContrazice a răspuns:

Da.Universul este foarte mare, si deja cercetatorii au descoperit o planeta asemanatoare pamantului la o distanta foarte mare, ce-i drept.Inca nu s-a aflat daca pe acea planeta exista si viata, dar apa exista (se vedea din spatie).
Eu cred ca in maxim 10-20 de ani se v-a afla.

Răspuns utilizator avertizat
| mihaitaLGP a răspuns:

In momentul de fata exista aproximativ 200 miliarde de galaxii descoperite ( 0, 2% din univers).

In acest 0.2% din univers se nasc si mor planete chiar in timp ce eu tastez.

Este imposibil sa nu existe alte forme de viata.
Viata nu se poate desfasura doar in medii cunoscute de noi.
Nu avem capacitatea si nici experienta sa intelegem toate nivelurile de existenta care coexista simultan.

Da, cred cu tarie ca nu suntem singuri in univers.

| HellGirl666 a răspuns:

Eu una, cred. Ar fi ridicol sa existam doar noi, tinand cont de faptul ca Universul este infinit.

| radu75 a răspuns:

Suntem o experienta a unor extraterestrii si implicit jumatate extraterestii...ce ziceti de asta?

| Cetateanulturmentat explică (pentru radu75):

E o teorie... Ciudata, dar e o teorie. Te-ai uitat la ancient aliens? Parca acolo am auzit prima oara.

| radu75 a răspuns (pentru Cetateanulturmentat):

Da. si nu doar la ancient aliens...e o ipoteza mai veche si multi chiar o ia in considerarea, e foarte posibil sa fim un experiment al unei alte civilizatii de pe alta planeta. o civilizatie care a vrut sa creeze viata aici pe planeta pamant, tot ce e posibil!

| epurel a răspuns:

Având în vedere dimensiunea posibil infinită a universului, sigur că da. Dacă nu ne-au contactat e altceva, poate sunt la ani lumină distanţă, sau poate au de făcut lucruri mai mişto decât să răpească vaci şi să contacteze oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| SilentSuicide a răspuns:

S-ar putea sa existe big grin oricum universul este infinit si nu numai pe Terra exista viata.

| adrew a răspuns:

Desigur ca exista, universul e infinit in spatiu si timp, iar tu pui omul in centrul universului

| MegamortX a răspuns:

Da. Există viață și pe alte planete.

| Flynn2001 a răspuns:

Eu cred pentru ca spatiul e infinit si e imposibil sa existam numai noi.

| HεεЌεЯε a răspuns:

De curand a fost gasita in apropierea cali lactee sau chiar in ea(universul nostrul).o planeta asemanatoare pamantului cu sanse de 80% de viata pe acea planeta, dar jumate e inghetata..si pe ea exista oxigen..si apa...mai sunt inca 2 care nu pot fi exlorate din cauza mari distante dintre planeta noatra si aceea planeta..nici telescoapele nu pot fi trimise acolo.

| NOname a răspuns (pentru HεεЌεЯε):

Mai sunt nu două, ci miliarde. Tocmai asta e şi ideea. Şansele matematice să existe viaţa cel puţin pe una dintre ele nu lasă niciun dubiu.