| ICanLoveYou a întrebat:

VOI IN CE CREDETI IN DUMNEZEU SAU IN TEORIILE OAMENIILOR CUM AR FI CA OMUL SE TRAGE DIN MAIMUTA? ACUM E ACU SA VEDEM CUM ESTE PAREREA VOSTRA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a pus problema asta mereu si tocmai anii astia s-a demonstrat ca exista o forta superioara omului.Chiar daca am evoluat, punctul cel mai mic din care am evoluat a fost creat de Cineva. Minunile, Sfintii, profetiile, Biblia sunt alte dovezi foarte importante ca Dumnezeu exista sau o forta superioara.Viata nu are sens fara un Creator.Credeti ca nu suntem creati de nimeni?

27 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Copii, nu fiti fraieri, dumnezeu nu exista, si voi stiti asta, dar va e putin teama de amenintarile din biblie, ca o sa ardeti in iad; nici iadul nu exista, e o minciuna. Si daca nu ma credeti incercati sa va ganditi daca aveti vreo dovada ca exista d-zeu.In atat de multi ani. apropae 2000, nu s-a gasit nici o dovada.
Voi mai bine incercati sa descoperiti singuri, studiind carti de stiinta, biologia, geografia, astronomia si astfel o sa aflati lucruri reale despre viata.Chiar credeti ca exista un moshulet acolo sus care dirijeaza miliarde de oameni, care schimba legile fizicii ca sa raspunda unor rugaciuni.Sa nu credeti astfel de prosti, sunt create de anumiti popi tampiti ca sa va prosteasca, sa va conduca ca pe-o turma si mai tarziu sa va ia banii.

| Parintele a răspuns:

Crezi...deocamdatabig grin

eileen
| eileen a răspuns:

Dumnezeu exista, fie ca crezi, fie ca alegi sa ii renegi existenta, in orice caz, nu poti ramane indiferent. Dar vei da socoteala pentru toata impotrivirea ta.

lolita
| lolita a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu dar nu sunt inculta. ne tragem din maimuta

| Ben. a răspuns:

Maria aitngi un subiect care e obiect d polemici si dispute aproape zilnic. du/te la raspunsurile din zilele anterioare.

| mircea a răspuns:

Credem si in Dumnezea si in teorii, pentru ca Dumnezeu a facut omul dar si maimuta. Dumnezeu a spus fiecarei vietati cum a fost creata, dar nu si noua oamenilor. noua ne-a spus numai povestea noastra. daca intamplator am descoperit ca din maimuta creata de Dumnezeu a aparut omul, asta nu inseamna ca omul se trage din maimuta?

| ICanLoveYou explică:

STIU CA ASTA E UN SUBIECT FOARTE COMPLEX DAR EU VREAU SA VAD SI PAREREA OAMENILOR ORICUM DEJA AM O PARERE SI O TIN PE A MEA VA MULTUMESC CA VA SPUNETI PAREREA

| ICanLoveYou explică:

Eu cred in dumnezeu

| bunica a răspuns:

IN DUMNEZEU si ne-a aratat destule fapte care ne fac sa credem in el

| DenissaDeea a răspuns:

Cred in Dumnezeu.totodata cred ca e adevarata teoria ca omul se trage din maimuta, dar si schimbarea de la maimuta la om avea nevoie de o putere Dumnezeiasca.
Oamenii de stiinta au perfecta dreptate in cercetarile care le-au efectuat, dar nu a reusit nici unul sa transforme o maimuta in om...

| Paula a răspuns:

Cea mai plauzibila teorie ii acea ca cu mult timp in urma s-a produs un mare BANG numit " big bang 1 " prin care sor imprastiat mii de particule care a format apa, aerul, pamantul, animalele si poate si pe noi... iar BIG BANG 2 va fi sfarsitul lumii...

| miry a răspuns:

Eu cred in dumnezeu, tu?

| stealthb a răspuns:

Complet de acord cu 'sorinho'. mie personal mi se pare inexplicabil cum un om educat poate sa creada in teoria creationista si sa se supuna orbeste unor ritualuri bisericesti. urasc preotii si institutia bisericeasca deoarece ofera sentimente false oamenilor CONTRA COST. biserica nu plateste taxe, primeste bani de la bugetul de stat si mai primeste si donatii. in state mai avansate social, precum Suedia, biserica este ca un club de pescuit, asa cum ar trebui sa fie. ni se baga pe gat niste chestii care sunt lipsite de sens sau baza logica si stiintifica. nu vreau replici de la fanatici, este parerea mea, respectati-o asa cum fac si eu cu ale voastre

| Criiss16 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu. Daca ne-am fi tras din maimute dc acum maimutele nu se mai transforma in oameni?tongue

| Elena0210 a răspuns:

Cred in dumnezeu. Dar probabil si acea teorie are o baza

| pisika a răspuns:

Dumnezeu a creat maimuta, noi ne tragem din maimuta...
NUNU...eu cred in Dumnezeu, nu ca ne-am 'trage' din maimute. Daca suntem uramsii lor, de ce aceste animale nu sunt la fel de inteligente sau iscusite ca noi?
e un subiect delicat...

| sorinho a răspuns:

Din punctul meu de vedere, religiile in general sunt un mjloc de manipulare in masa. Acum cateva sute de ani preotii aveau ceva putere... masa trebuia tinuta sub control... ori toate religiile impun oamenilor idei de genu: sa fii bun, sa intorci obrazu, sa dai cezarului ce e al cezarului (taxe catre regat...etc). Normal ca nu exista nici dumnezeu nici budha sau cine-stie ce aratanie. doar nu ne-am desteptat de 2000 ani sa fim crestini, inainte fiind niste pacatosi pentru ca eram "fani" Zalmoxis sau ceva. In plus nu pot sa cred ca (,) crestinii "au dreptate" si musulmanii si budistii nu... adica ori e unu ori e altu. Nasol cu religia! Urasc preotii. sunt niste fraudaci care ne cer noua bani sa dea cu apa si busuioc prin casa... cica "asa se face". Sigur... PAREREA MEA. ciao

| alexandra15 a răspuns:

Nu sunt nici ateu; cred in cineva care este peste noi, peste puterea sau capacitatea noastra de intelegere.de obicei stiinta dovedeste mai clar lucrurile decat au facut-o urmasii lui D-zeu.happye normal sa credem in amn2.

| anelise09 a răspuns:

Eu cred in dumnezeu si daca nu ar mai fi el nu ar exista craciunul nasterea Domnului nostru Iisus Hristos pastele care simbolizeaza ca Domnul Iisus Hristos s-a rastignit pe cruce? nogot esti un pacatos si cand mori unde se duce sufletul unde? ha? si de fapt luceafarul este Dumnezeu nu este frumos sa il jigesti pe creatorul nostru.Citeste Biblia mergi la Biserica! Si atunci cu Sfintii cum ramane? ha? Esti un pacatos si Dumnezeu ii vede pe toti si lasa ca o sa te convingi singur!

| alinaalinutza a răspuns:

Copii sa nu il credeti pe "No God" este un mare mincinos. Dumnezeu chiar exista si chiar daca No God nu crede asta. Voi credeti in continuare in Dumnezeu. Dumnezeu a creat lumea si pe noi si El ne-a demonstrat asta! Si la intrebarea ta Maria98 eu cred in Dumneu, in Tatal Ceresc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer eu cred in d-zeu
dar fiecare are dreptul sa creada in ce vrea
:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CRED CA ESTE O FORTA CARE COORDONEAZA TOT UNIVERSUL NIMIC NUI INTAMPLATOR

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii s-au tras din maimuta, dar nu s-au tras de tot!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cei care cred ca sunt creatia lui Dumnezeu, chiar sunt! Cei care cred ca se trag din maimute, chiar se trag!"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citesc si ma minunez.imi si inchipui ce isi mai freaca mainile de bucurie popii citind asemenea raspunsuri..., rolling on the floor

| Miяu a răspuns:

@NoGod... Dumnezeu exista. Nu s-a gasit nici un semn pentru ca. poate Cineva acolo Sus vrea sa deosebeasca oamenii ca tine... care. fara indicii nu cred nimic... de oamenii care stiu si cred in El...

stii ce ai facut acum? L-ai jignit pe Dumnezeu... iar El nu doarme. El ne observa pe toti. iar cei care nu cred in El vor fi "rasplatiti" cu varf si indesat!

| marcus a răspuns:

Pentru No God. Adevarul e ca tu chiar te tragi din maimuta pentru ca n-ai nimic comun cu fiinta umana rationala. In privinta ta Darvin a avut mare dreptate, doar ca evolutia ta din maimuta a stagnat. Ce mai, esti un experiment in viata. Tare mica trebuie sa fie lumea ta.