| AnonymousisLegion a întrebat:

Credeti ca omul a fost creat de Dumnezeu sau se trage din maimuta? Ce argumente aveti?

15 răspunsuri:
| cristianorudi7 a răspuns:

De dumnezeu

| Bunny a răspuns:

Cred ca e greu de zislaughing. N'avem dovezi clare nici pentru una nici pentru alta. E clar ca ceva ne'a creat(si nu doar pe noi, ci si toate animalele, planetele, extraterestrii si tot). Eu zic ca ne'a creat o forta(pe care multi o numesc Dumnezeu). Daca am zice ca ne'a creat Dumnezeu, eu una nu m'as referi la cel biblic(care dupa parerea mea e o tampenie). Nici din maimute nu cred ca ne tragem ca daca ar fi s'o luam asa cred ca avem cate o caracteristica a fiecarui animallaughing. Deci. pot sa zic doar ca parerea mea e ca ne'a creat o forta necunoscuta.happy

| Aishaa a răspuns:

Hai sa luam pe fiecare parte :
Din maimuta :daca ne-am trage din maimute, acum de ce nu am mai face-o? De ce exista sexul, nu pentru reproducerea specii umane?
Dumnezeu :sunt parca 4 tipuri de sange [corectati-ma daca gresesc] si sigur un copil poate avea tipul mamei/al tatalui. Acum sa zicem ca Adam si Eva, primi oameni, aveau tipuri de sange diferit, dar nu se explica cum au aparut celalte 2.
In concluzie, cred ca va ramane un mister pentru noi toti...

| dhraqull a răspuns:

Darwin nu zicea ca omul se trage din maimuta, ci ca avem un stramos comun.Nu cred in nimic, nu prea imi pasa.

| anyska a răspuns:

Daca tu crezi ca stra-stra-stra-stra-stra-stra-stra-stra-stra-bunica ta era maimuta? Sunt atatea minuni care ne inconjoara zi de zi dar pe care noi nu le vedem. Un om a vazut si el de destept ce era ca seama cu maimuta si gata. S-a gandit el ce bine se va simti devenind celebru mintind-ui pe altii. Sunt o groaza de lucruri care seamana intre ele dar nu se trag una din alta...

| sabinutza_9332 a răspuns:

Pai stai sa-ti zic...eu nu cred in Dumnezeu, deci e logic ca cred in teoria evolutionista care mi se pare si mai logica...tonguehappy

| KimY a răspuns:

Din cate stiu eu in Biblie scrie ca D-zeu l-a facut pe om!
Si daca omul s-ar trage din maimuta, acea maimuta e tot o creatie a lui D-zeu!

| ZOON a răspuns:

Ca sa impacam si capra si varza eu as zice ca dumnezeu desi el are mai multe nume in mai multe religii sa spunem doar ca exista un creator care a facut universul iar totul s-a intamplat exact asa cum zic oamenii de stiinta meteoriti-microorganisme-primate-evolutie dar creatorul a facut toate astea ca sa aiba o explicatie rationala pentru noi desi sunt credincios ideea cu adam si eva e putin peste limitele rationalului adica cred intr-un anumit creator si alte chestii magice viata de apoi dar asta cu religia si cei doi pacatosi din gradina raiului e peste extrem parerea mea

| gabriellafan1vanessa a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu a creeat oamenii. dar cosider ca varianta cu maimute este varianta oamenilor de stiinta cealalta cu Dumnezeu este varianta aceea divina din biblie sau asa ceva nu stiu cum sa-ti explic prea bine.

| BiaJ a răspuns:

Poi daca nu ar fi fost Dumnezeu nu era nici maimuta. Tu ce crezi?
Ce a fost prima oara:oul sau gaina?

| ramona09 a răspuns:

Eu cred ca omul a fost creat de Dumnezeuhappy nu cred ca se trage din maimute. Uite, de exemplu, daca oamenii se trag din maimute, asta inseamna ca mai demult, maimutele au evoluat foarte mult, transformandu-se in oameni. Dar, acum nu se mai intampla asta. De ce?happy

| Diana3509 a răspuns:

Tu te tragi din maimuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chestia cu Adam şi Eva este o figură de stil, o metaforă. Din ce zice Biblia că l-a făcut Dumnezeu pe om? Din pământ. Din ce zic savanţii că au apărut primele molecule de substanţe organice, cele aflate la originea vieţii? Din pământ. Biblia ascunde sub metafore adevăruri pe care le-au acceptat cei mai mari savanţi, spre exemplu Einstein. E bine să ne abţinem să blamăm una sau alta dintre teorii. Nu cunoaştem apoape nimic despre originea vieţii pe Pământ, cu toate progresele tehnologice care ne iau ochii.

| biαηcα a răspuns:

Eu stiu ca in Biblie sacrie ca Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva asa ca eu cred ca doar oamenii de stiinta cred ca cred ca omul se trage di maimuta
sau Dumnezeu a creat maimuta si omul se trage din maimuta insa nu are cum. Parerea mea big grin

| Bondor_Daiana_1995 a răspuns:

Dupa părerea mea, eu cred ca omul a fost creeat de Dumnezeu pentru ca Dumnezeu a facut planeta, animalele tot ce exista pe aceasta omenire.Cum scrie si in biblie primul om de pe pământ a fost Adam, iar Adam a fost creeat de Dumnezeu nu s-a tras din Maimutata si asa au apărut mai departe oamenii.
Asta e părerea mea, nu stiu daca zic bine ca nu avem dovezi clare.Acum fiecare om crede ce vrea pana o sa avem dovezii care sa dovedească ca omul a fost creeat de Dumnezeu sau se trage din maimuta.