| Xenoverse a întrebat:

Voi mai credeti in Dumnezeu?
Eu nu! Am ajuns la concluzia ca Dumnezeu nu exista, de ani buni ma tot rog la dumnezeu sa imi gasesc un loc de munca sau sa castig 10.000 lei la pariuri sportive si acestea rugăminți nu s-au îndeplinit nici acum, si de asta am ajuns la concluzia ca Dumnezeu nu exista, acum sunt un simplu om care nu mai crede in superstitii, voi ce părere aveți?

79 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mie mi-a mers bine ruganduma la dumnezeu. Lam imbinat cu optimismul si iese treaba buna in afacere

Bula
| Bula a răspuns:

Banii sunt ochiul dracului. Pariurile sunt un pacat, fiindca ori pierzi avutiile familiei, ori castigi de la altii.
Iar munca este destula, fara plata de bani.

Deci, rugamintile tale aufost ascultate, iar cele amise ti-au fost date. big grin

| darrio2007 a răspuns:

Dumnezeu iti dă dar nu-ti baga si in traistă.

| MihaelaDart a răspuns:

Cred si da ma ajuta, dar chestia e ca totul tine si de mine, nu stau si ma rog si astept sa ma duca Dumnezeu la munca, sa-mi dea mii de euro in buzunar, sa ma plimbe, sa imi cumpere masini si multe altele, ceea ce poftesc. Totul le fac din bunavointa ca trebuie sa-mi caut un loc de munca si gasesc imediat, banii se fac doar muncind. A castiga bani din ceva, nu sunt munciti! Dumnezeu nu-ti da daca te rogi la astfel de "pofte", totul se face cu credinta si nu facem cereri LUI. Nimic nu iti va pica din cer ceea ce iti doresti, daca iti pui osul la treaba, vei reusi sa iti gasi serviciu si sa ai bani, daca stai cu cersitul, nici la Pastele Cailor nu le vei vedea.

| DeyCj a răspuns:

Nu.Persoana Dumnezeu e doar un idol inventat de oameni ca înlocuitor al zeilor antici.

| RAY a răspuns:

Ca nu pentru asta nu crezi in iahve,nu uita prima porunca a lui, prin sudoarea frunti sa va castigati hrana, deci munceste nu astepta, deci in ro multi cersesc ajutor divin, nu pentru asta crezi, parerea mea, eu vorbesc de dumnezeul din TORA

| Violleta2022 a răspuns:

Degeaba te rogi, daca nu crezi deloc in dumnezeu, ca nu are ce sa-ti indeplineasca.
Cate duminici ai fost sa te rogi la biserica?

| sierra1 a răspuns:

Felicitări - o conlcuzie înțeleaptă!

| Drimmero a răspuns:

Daca ai pariat pe Barca weekendul asta,, v-a ars pe toti mizeria aia de echipa.

| T0T a răspuns:

Da cine te-a făcut mă pe tine șmecher să ai tu gagica aia și mașina aia bengoase? Nu Dumnezău?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai putea sa isi schimbi nickul in sintprost daca pui astfel problema. Nu, nu sunt credincios si mi se rupe de toti prietenii imaginari pe care si-i fac adultii in zilele noastre.

| anonimg a răspuns:

Si ucenicii I-au cerut niste lucruri care nu li le-a implinit.
"Isus le-a raspuns: "Nu stiti ce cereti." (Marcu.10:38)
Apostolul Iacov spune mai tarziu in epistola sa (caci el este unul dintre acei ucenici caruia nu i-a fost indeplinita cererea):
"Voi poftiti, si nu aveti; ucideti, pizmuiti, si nu izbutiti sa capatati; va certati si va luptati, si nu aveti, pentru ca nu cereti.
Sau cereti, si nu capatati, pentru ca cereti rau, cu gand sa risipiti in placerile voastre." (Iacov.4:2,3)

"Daca vreunuia dintre voi ii lipseste intelepciunea, s-o ceara de la Dumnezeu, care da tuturor cu mana larga si fara mustrare, si ea ii va fi data.
Dar s-o ceara cu credinta, fara sa se indoiasca deloc: pentru ca cine se indoieste seamana cu valul marii, tulburat si impins de vant incoace si incolo.
Un astfel de om sa nu se astepte sa primeasca ceva de la Domnul, caci este un om nehotarat si nestatornic in toate caile sale." (Iacov.1:5-8)

| Mădă0611 a răspuns:

rolling on the floor si cand o sa visezi draci, pentru ca tu crezi in Dumnezeu si draci, o s-o iei pe aratura si o sa te calugaresti sau pocaiesti.

Ateismul nu asa vine, ci prin cunoastere, prin intelegerea lumii.

| OldSoul a răspuns:

Eu cred, sau mai bine spus, sunt sigur ca dacă în toți acești ani în care te-ai rugat, ai fi făcut si ceva concret, ai fi făcut rost de acea suma de bani.
Și prin concret, nu ma refer la jocuri de noroc.

| minrest a răspuns:

Mie daca-mi marca banul 10000 de euro, sau macar o slujba mai buna, cred in El, daca nu inseamna ca nu tine la parerea mea, si nu cred; ba chiar o sa cred ca nu exista, ca stiu ca asta Il umple de draci. Ce e asta, ma, nu Se poate risca si El 10000 de euro? Ca doar nu I-a muncit pe camp!

| Sn4k3 a răspuns:

Esti super.

| SkyPilot a răspuns:

Aminteste-ti ca "Dumnezeu iti da, dar in gura nu-ti baga!"

| SG1995 a răspuns:

C***e vreo de lucru: Păi caută-ți bagă-ți CV-uri nu sta și apoi zici că n-am de lucru.

| Xenoverse explică (pentru SG1995):

Ce-i m**e nu e asa?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cred ca trollezi. Dar nu, nu mai cred de cand eram mic copil si nimeni nu reusea sa-mi raspunda la intrebari
Poate tu glumesti, dar asta e unul din motivele pentru care nu vreau sa am legaturi cu oameni religiosi: nu-mi plac lenesii care asteapta sa le pice din cer.

| mentholinks a răspuns:

Dumnezeu nu prea implineste rugaciuni. Trebuie sa fii foarte neorihanit ca sa te bage in seama. Cam la concluzia asta am ajuns eu.

| Nemessys a răspuns:

Amice. tu poti sa obtii orice vrei tu. laughing Munceste pentru acel ceva rolling on the floor. Tu daca doar stai si te rogi si te rogi, dar nu faci mai nimic ca sa obtii ceva, nu o sa ti se intample nimic. laughing Imi place ca ai ajuns ateu pe baza unei decizii care din punctul meu de vedere e total tampita. Si eu sunt la fel, dar eu nu am ajuns la concluzia ca dumnezeu nu exista doar pentru ca sunt eu lenes. laughing Am stat, am studiat, m-am documentat, mi-am folosit creierul. logica. Insa tu ce faci? laughing
Asa ca du-te si munceste si o sa ai tot ce-ti doresti.

| Xenoverse explică (pentru Nemessys):

Crezi ca nu am incercat, am vrut sa ma angajez in multe locuri mi-am lasat cv-ul dar nimeni nu ma angajeaza ori imi spune "te vom cauta la telefon" si de atunci ei nu ma mai cauta.

| 1231242 a răspuns (pentru Nemessys):

Salutări, d-le MODESTIE!

| raMLesS a răspuns:

Da' tu ai muncit pentru alea? Tu ai facut ceva pentru a gasi job-ul ala? Tu doar ai asteptat sa-ti pice din cer.

| xerxes1 a răspuns:

Poate nu ai semnal in zona, sau ai emitatorul slab sau dezacordat.
La mine functioneaza foarte bine.
Tot ce am cerut a venit. Exista totusi un secret.
Abia acum am mai ridicat putin ștacheta, puteam sa o fac de la bun inceput dar m-am autolimitat.

| RobertMoon a răspuns:

Nu cred, dar nu din cauzele tale, că te rogi sa câștigi la pariuri bani la Dumnezeu laughing ce bullshit, pur și simplu daca exista Dumnezeu nu mai se îmbolnăveau copii sau oameni buni nevinovați de cancer sau chestii de genul, Dumnezeu nu exista, știința există, nu poți crede în ceva care nu este dovedit, doar povești happy

| ForeverAlone97 a răspuns:

Evident ca nu cred. Intr-o tara cu 99% crestini eu sunt mai diferit

| AlexDarius3 a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Ce 99%? In ziua de azi maxim 71%

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru AlexDarius3):

In Romania 99% sunt crestini

| AlexDarius3 a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Prin botez, nu?

| 1231242 a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Salutări!

Vai de capul tău.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru 1231242):

Esti prost

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru AlexDarius3):

Nu stiu

| AnastasiaK a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Deci nu stii conform carei surse sau carui criteriu, dar STII ca 99% din populatia romaniei este crestina. Degeaba te declari ateu ca tot la fel de credul esti, difera doar balivernele pe care ai ales sa le crezi.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Sunt cum vreau eu sa fiu. Clar?

| AnastasiaK a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Nu, esti cum poti sa fii. Ca daca vrei sa fii vreo eminenta, vrei degeaba happy

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Nu ma intereseaza ce spui

| CleanHeart a răspuns:

Eu da cred! si nimic nu ma poate abate de la credinta mea. Nu conteaza in ce credem conteaza sa avem ceva al nostru acolo.

| Theo94 a răspuns:

Nu cred, iar chestia cu locul de munca tu trebuie sa-l cauti, sa-l obtii, nu sa-ti dea altul totul gata facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu functioneaza asa, nu stii ca femeile si banii sunt ochiu dracului' te protejeaza de aia nu-ti da nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia să te întrebi de la bun început de ce în primul rând el a făcut totul de așa natură să ai nevoie de a te milogi de el.

| Raducons a răspuns:

Si eu cred la fel, totul este intamplator si eu am aceleasi dorinte ca si tine si nu se intampla nimic.Multi zic ca de aia nu am noroc pentru ca nu cred in Dumnezeu, dar nu este asta cauza, tine doar de situatia in care te afli, de mediul in care traiesti, profesia pe care am ales-o, asta face diferenta intre noi.Deci nu are rost sa speram la ajutor de,, sus''.