| enka a întrebat:

Vreau sa imi definiti libertatea. Serios. Daca puteti, da-ti-mi definitia voastra sau explicatia voastra asupra acestui concept. Ce inseamna a fi liber?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

A fi liber, inseamna a iesi la viata, a trai tot ce se poate, a nu pirde timpul, a descoperi, a cunoaste, a socializa, a gandi, a fi o persoana care isi traieste viata cu toate drepturile deplina.
A fi liber, a simti pe propria ta piele lumea, a iubi, a visa, a juca, a socializa, si cel mai important a trai. A fi liber, inseamna sa iti traiesti viata din plin, sa te bucuri de tot ce poate exista, sa fii o persoana cu drepturi depline, care sunt si respectate.

Pa-pa!

14 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

A fi liber inseamna sa ai posibilitatea de a actiona dupa bunul plac nefiind stapanit de cineva, deciziile apartinandu-ti dupa propia vointa avand garantia inviolabilitati personale.

| cristi202 a răspuns:

Libertatea e capacitatea de a putea face ceea ce sti ca trebuie sa faci, nu ceea ce ai vrea sa faci sau ceea ce ti-ar place sa faci.
Daca eu trebuie sa imi ajut sotia la spalat vesela, si vreau sa ma uit la tv sau imi place sa imi iau bicicleta si sa dispar de acasa, libertatea mea e in functie de acestea: voi fi liber doar daca voi avea puterea de a renunta la tv si la iesirea cu bicicleta, pentru a o ajuta pe sotia mea la spalat vesela. Si libertatea mea e deplina in momentul in care eu chiar imi gasesc placerea in a face ceea ce trebuie sa fac. Dar adevarul e ca putini din noi suntem liberi, si daca facem ce trebuie o facem constrinsi de situatii, de imprejurari, de alte persoane, nicidecum din proprie initiativa. Ori, libertatea adevarata presupune acea libera initiativa.
Mie imi vine sa rid cind ii aud pe altii ca zic ca sunt liberi. Liberi sa faca ce? Ce vor ei? Aceea nu e libertate. Daca ai face numai si numai ce vrei tu, adica sa fi dupa cum spun ei ca esti liber, ar insemna sa iti indepartezi toti prietenii, toti apropiatii de linga tine, pentru ca ai da dovada de un egoism extraordinar (faci doar ce vrei tu), si oamenilor nu le place asta.

| Razvan a răspuns:

Sa fii liber inseamna sa te ridici in picioare si sa spui ce nu-ti convine dar sa stii cand e momentul si sa taci si sa asculti
Sa fii liber inseamna sa oferi respect si cand cei din jur te privesc cu ostilitate
Sa fii liber inseamna sa te cauti pe tine dand la o parte vraful de copii din fata tawinking

| BeT a răspuns:

Pentru a ajunge sa fi Liber in primul rind trebuie sa te multumesti cu ceea ce ai, sa fi convins ca tot ce se intimpla nu este intimplator, chiar daca esti jignit sa il privesti pe cel care te-a jignit cu bunatate si sa incerci sa intelegi cauza jigniri.Cind vei reusi sa nu mai fi sclavul(a)placerilor atunci vei fi cu adevarat Liber(a), ex:un fumator este sclavul tigarilor etc.etc.

| 非有神论者 a răspuns:

Libertatea inseamna sa poti sa alegi ce vrei sa faci fara a incalca libertatea altora.

| myname1s a răspuns:

Libertatea.pentru fiecare in parte poate insemna altceva, pentru ca fiecare se simte liber in mediul care il caracterizeaza cel mai bine, mediul care il face sa se simta "zeu".
Dar in general libertatea se refera la ceva de genul "no limits, you can do whatever you want".
Ce inseamna a fi liber? a face ceva fara sa trebuiasca sa dai cuiva socoteala sau explicatzii, sa mergi unde vrei si cand vrei fara sa trebuiask sa. ti ceri voie, sa simti pur si simplu ca totul se invarte in jurul tau, ca totul este al tau, ca lumea este a ta.si totusi acest "totul" trebuie sa aiba anumite limite morale, comportamentale si fizice. Si pentru ca unii nu au aceaste limite a trebuit sa fie limitata, si e din ce in ce mai limitata ca acum libertatea sa. ti fie oferita doar superficial, doar ti se da impresia ca esti liber, te lasa sa crezi ca esti liber, te fac sa crezi ca esti liber, dar de fapt u esti prizonier in propria. ti libertatewinking Totul este un joc care este facut din ce in ce mai bine.si in care intotdeauna castigatori au fost, si vor ramane cei ce au creat aceste "limite". Aceasta libertate care ni se ofera in ziua de azi este una oarba, dar care tine.si in mare parte se bazeaza pe distragerea atentziei si indreptarea ei spre alte lucruri. cand te apropii prea mult de o bariera si incepi sa citesti ce scrie pe ea. ti se deschide alta.si tot asawinking

| madalicious a răspuns:

Nu se poate defini, este ca dragostea. O simti si gata.

| romanionu a răspuns:

Sa fi impacat cu tine insuti, sa nu iti pese de ce zic ceilalti despre tine, cum se comporta cu tine... tu sa fi fericit in sufletul tau sa domneasca pacea.

| YLLL a răspuns:

Freeeddoom; x
Libertatea este necesitatea inteleasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A beneficia la maxim de drepturile tale. Asta nu inseamna ca trebuie sa neglijezi respectul fata de ceilalti sau cei 7 ani de acasa.
Toti oamenii sunt liberi. Despre animale insa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Librtatea este cel mai de pret lucru al unei persoane

| Rainbow FisH a răspuns:

Sa fi liber inseamna sa iubesti
sa marturisest
si sa traiesti fericit
ca doar asa poti fi implinit

libertatea de a alege.
de a te opune lucrurilor care nu it plac

libertatea de a zambi

si trebuie sa te simiti bine in pielea ta
SI FARA REGRET kiss

| tys a răspuns:

Să iubeşti! Şi să biruieşti întotdeauna răul. Trăieşte şi simte prietenii aproape.

| mihu6912 a răspuns:

Sclavagismul a fost cea mai reprezentativa forma a lipsei de libertate. Astazi traim in democratie si pretindem ca sintem o societate libera, ca putem trai cum vrem, ne putem exprima gindurile, sentimentele, dar raminem sclavii principiilor, legilor impuse de religie, guverne, locului de munca, familiei si chiar sclavii iubirii.Asa ca nu pot sa nu ma intreb "Unde este LIBERTATEA?"Cred ca a fost si va ramine o utopie.