| RAY a întrebat:

Vreau sa imi mentin temperatura corpului pe timp de frig, as vrea niste sfaturi științifice

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Sfat stiintific, faci un foc, dai drumul la caldura, depinde unde te afli, mai stiintific ca asta nu vad laughing sau ia-ti un costum de astronaut ala iti mentine temp corpului constanta laughing

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu consuma alcool deloc. Daca totuși dorești, doar bere. Îmbrăca-te adecvat si uniform, nu îmbrăca spatele mai gros decât mâinile. Poarta încălțăminte călduroasă si o idee mai mare ca sa poți lua si șosetă mai groasa. Poarta mănuși pe mâini si o șapcă pe cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă mișcare și îmbracă-te adecvat.
Sportul pune sângele în mișcare, iar hainele groase menține căldura emanată de corp. big grin
Încă ceva, consumă băuturi și mâncăruri calde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corpul face asta de la sine. E drept ca nu functioneaza cine stie ce, adica daca esti gol la minus 30 de grade nu va dura mult pana iti da Error 404, dar saracul incearca. De aia exista tremuriciul.

| badpanda a răspuns:

Am auzit ca v-au oprit caldura la Timisoara.

Cele mai bune soluții pentru unele probleme le primești de la oameni care au învățat empiric, nicidecum științific.
Ai încercat să întrebi un lucrător pentru salubrizare? Aflai cel mai bun răspuns. Sau și mai bine: te inspirai din natură. Nu te-ai întrebat niciodată cum reușește o femeie să poarte rochie la -25 de grade Celsius fără să înghețe?
Depinde în ce context. Există îmbrăcăminte special concepută pentru temperaturi scăzute. Caut-o în magazine de specialitate.