| maria14142 a întrebat:

Vreau si eu stiati ca despre albine! lucruri cat mai interesante! sau dati-mi niste site-uri! FUNDA

Răspuns Câştigător
| Totenn a răspuns:

Salut uite :
Stiaţi că....Atunci când albinele sunt mutate pentru păstorit, ies din stup, fac o tură de recunoaştere în jurul stupinei, fixându-i poziţia geografică, la care se întorc apoi de la o distanţă de până la 14 km?

Ştiaţi că... Albinele sunt principali polenizatori ai planetei. Albinele lucrătoare pleacă în căutare de nectar, ele zboară din floare în floare, iar polenul se depune pe perişorii care le acoperă corpul. O parte a acestui polen se depune pe urmatoarea floare vizitată, astfel realizându-se polenizarea care duce la obţinerea unei recolte mai bogate. Există plante care nu pot să rodească în absenţa polenizării produse de albine.

Ştiaţi că... O albină lucrătoare produce în medie 1/2 linguriţe de miere în întreaga sa viaţă.

Ştiaţi că... În condiţii extreme, albinele au o rată de supravieţuire de 5-6 ori mai mare decât a omului.

Cred ca ajunge.

| maria14142 explică (pentru Totenn):

Mersi,pe acestea l-am gasit si eu, si multe altele, dar voiam sa vad daca altcineva gaseste altceva!

4 răspunsuri:
| Nonameagain a răspuns:

Iti ste chiar asa de geru sa scrii pe Google "albine"? De fapt, la cit de agramat scrii, nici Google nu pricepe ce vrei.

| ioanaiacob a răspuns:

Stiai ca... Albinele, dupa ce inteapa, acul este in persoana intepata iar ele, nemaiavand cu ce sa se apere, mor dupa cateva ore de la intepare laughing