| c2alexel a întrebat:

Am si eu nevoie de cateva lucruri interesante despre gandaci, gen stiati ca...

Răspuns Câştigător
| BlackAngel232001 a răspuns:

Stiati ca gandacii de bucatarie pot ajunge la marimi de 15 centimetri? stiati ca:Masculul de calugarita nu se poate imperechea cat timp are capul atasat de corp. Femela initiza sexul prin taierea capului..., Fluturii gusta cu ajutorul picioarelor, Fluturele monarh strabate in perioada migratiei 5000 km. intre Canada si Mexic., greierele reuseste sa cante frecandu-si aripile una de alta. Cu cat aerul este mai cald cu atat numarul cri-cri-urilor este mai mare. Puteti masura temperatura aerului numarand cate cri-cri-uri auziti in 15 secunde. Adaugati 39 la acest numar si rezultatul va arata cat de cald este aerul unei seri de vara, in grade Farenheit. Pentru a afla apoi temperatura in grade Celsius, folositi formula:
Temperatura in grade Celsius = (5/9)*(Temperatura in grade Farenheit - 32)
funda?