| AvalohAlyn a întrebat:

Vreti dovezi ale existentei lui Dumnezeu? Cautati despre Sf.Nectarie.Despre milioanele de minuni ce le face.Vedeti ca sunt carti o gramada despre minunile lui.Adica marturii ale nenumarati oameni fel de fel care au fost ajutati de Sf.Nectarie si de Dumnezeu. Ce interes au sa minta? Si eu am fost ajutat de Sf.Nectarie. Numai bine si scuzati-ma daca v-am suparathappy

Răspuns Câştigător
| Gregory a răspuns:

Salut! Dovezi și minuni ale existenței lui Dumnezeu sunt la tot pasul, doar că unii dintre noi refuză să le accepte. Credință, dragoste și pritenie cu sila nu se poate. A venit momentul să căutam liniștea noastră interioară, că dreptate în lumea aceasta nu prea o să mai găsim, așa după cum afirma vrednicul de pomenire Părintele Arhimandrit Arsenie Papacioc. Un singur Judecător avem, și la momentul potrivit vom răspunde înaintea Lui pentru cele ce am săvârșit.

16 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu mai suparat si cred ca nici tu nu te superi daca nu te cred ca te-a vindecat sf. Nectarie pentru ca a mierlit-o demult. Daca era contemporan cu noi si era medic te credeam insa sa afirmi ca te-a ajutat niste oase si o ruga de a ta este peste putinta rationalului meu de a accepta. Am avut ca orice om diferite boli dintre care cea mai grava la plamani si nu m-am rugat nici-o data la vreun sfant si sunt vindecat, dar de diacnosticul corect si medicamente administrate de catre medic si-ti spun sigur ca nu era sfant, era viu la fel ca si mine dar mai sanatos. De acesta boala in urma cu 50 de ani se mierlea pe capete si tot sfinti acestia erau si atunci, dar medicina a progresat si boala se vindeca. Deci eu ii multumesc medicului iar tu, duhurilor.

| AvalohAlyn explică:

Efect placebo care vindeca cancerul?

| AvalohAlyn explică:

Ce interes au sa minta oamenii simplii carora le-au fost facute minuni, vindecari.

| AvalohAlyn explică:

Harciog,eu L-am gasit deja pe Dumnezeu, dar imi intaresc credinta si vad lucruri bune, o imbunatatire.

| harciog a răspuns:

Stii am cam fost de noapte si ma apuca somnul.Ma cam duc cu regretul unei neintelegeri; Daca poti atinge o anumita stare,daca poti intelege sfintii, daca poti costientiza prezenta lui Dumnezeu, atunci cum poti lasa ca aceasta inaltatoare stare sa fie tulburata de toate prostiile? Te afli in postura inotatorului care vroia sa stie logic de ce il tine apa la suprafata; S-a inecat saracul.Si mai este o neintelegere la tine legata de existenta lui Dumnezeu.Nu putem spune despre El decit ca "este"nu ca exista.Si,daca vorbim la prezent inseamna caci cautarile tale in carti si incercarile de a-L gasi acolo sint de domeniul esecului.

| Klepto a răspuns:

Studii in care se experimenteaza auto regenerarea folosindu-se imagini si de creier, deci in viitor o sa ne vindecam singuri + credinta intr-un pseudo-zeu milos, care nu vrea sa mori, are puteri imense si poate vindeca orice + studiile in care efectul placebo are rata de succes mare + dorinta acerba de a se vindeca = sa dai crezare unor pseudo-miracole.

N-ai primit recenzii bune nici data trecuta cand ai pomenit de Sf. Nectarina si ceea ce ai descoperit tu, eu ma abtin sa nu-ti stric iar prea buna dispozitie.

| DorelSudoru a răspuns:

rolling on the floorlaughingTe credeam unpic mai normal(chiar daca crezi intr-un zeu)...
Hai zau pai si sunt multi care afirma ca au vazut extraterestri, omnstri, luminite.etc. laughingDeci si cu mectarie asta nai ce sa-i faci...De ce sa mintalaughinglaughingPoi religia e o minciuna atunci gasesti raspunsul foarte usor.
Parca astia crestini stateati in coltisoru vostru si va rugati! De ce vreti sa bagati si la alti fortat in cap aceeasi idee?

| Necrophagist a răspuns:

Când am spus că-i jalnic ştiam şi de ce.Mai bine ai citi un Şestov sau ceva care să te mai liniştească, prea te compromiţi fără rost.
Cât despre întrebarea ta aş putea admite fără probleme că există un efect placebo.

| Necrophagist a răspuns:

Desigur,efect placebo care vindecă cancerul, nici nu ştii câte poate face un psihic uman.

| Necrophagist a răspuns:

Nu am spus că au interesul falsificării ci doar că se confundă o auto-sugestie cu transcedentalul, am spus că aş putea admite până la un contraargument, că-s oameni simpli e mai mult o dovadă în plus a ceea ce am spus mai sus.

| mODIN a răspuns:

Cum poti sa nu crezi in vrajitori.Sunt atatea carti si filme cu Harry Potter...Cam asa a fost si intrebarea ta.

| Conjur a răspuns:

Salut.

Nu te scuzăm.

Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ne-ai suparat, noi te iubim in Exact acelasi mod in care ne iubesti si tu.
"Ce interes au sa minta?" nu-ti mai raspund, daca tu ti-ai gasit o cale a fericirii nu inceta s-o urmezi!
Daca fac un joint in forma de cruce oare il pot vedea si eu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce interes au sa minta? laughing Nu m-ai suparat, sincer. Este pur si simplu treaba ta, cum si ce simti, atata timp cat nu combati alte credinte in mod josnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai terminati cu prostia asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mi-am oprit o unghie incarnata inainte sa ajung iar la operatie, si asta cu puterea mintii. Nu ne recunoastem adevarata valoare.