| casablanca40 a întrebat:

Crestinii considera "minunile " o dovada a existentei lui Dumnezeu ca dovada a credintei lor. Aceste "minuni" se intampla si in islam. Asta inseamna ca Allah exista? Ce sunt "minunile"?

19 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Minunile, ceva ce omul nu poate explica, altii incearca sa descopera acel fenomen altii arunca totul in foc si spun ca a fost o divinitate.

Eu sunt considerat demonic si satanist fiindca cred in intamplarile lui Hail Selassie, cat despre religia islamica crestini spun ca credinciosi lui Allah sunt niste ''prosti'' si niste orbi fiindca au dat numele lui Dumnezeu unui om si nu pot vedea Dumnezeul pe care il vad ei.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Eu stiu ca Allah=Tatal Dumnezeu.
Allah->Eliah->Eli...

| RAY a răspuns:

Da toti zeii exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat minunile sunt dovata suprema. Tot ceea ce vezi in jur este o dovada destul de claralaughing.Acum..ca sa fiu mai specific. Daca tu te plimbi pe langa o cladire, chiar daca nu l-ai vazut in viata ta pe arhitect, nu poti pretinde ca ea a fost construita de furnici sau de soareci.Asa e si cu Dumnezeu.Cand vezi toate minunatiile acestei lumi, toata complexitatea aceasta a naturii si a fenomenelor din spatele ei, nu poti pretinde ca nu a fost creat totul de cineva, chiar daca nu l-ai vazut niciodata

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar ca exista o problema. Arhitectul respectiv are niste "parinti" care l-au facut. Pe dumnezeu cine/ce l-a facut? Care sunt parintii lui? Nu poti pretinde ca nu are parinti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este ca si cum ai intreba pana unde tine infinitatea...Pai pana la infinit... raspunsul este nesatisfacator, dar adevarat.Asa si aici; pe Dumnezeu nu l-a facut nimeni. El este totul.

| casablanca40 explică (pentru anonim_4396):

Am spus ca minunile sunt dovada suprema? Ce legatura are raspunsul tau cu intrebarea mea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minunile sunt o dovada a faptului ca mentinerea in stare cat mai buna a organismului este determiata in primul rand de activitatea intreprinsa de creier in acest scop.Nu cunoastem inca ce determina si declansea efectiv acest lucru.Practic,vindecarile miraculose pot fi determinate de medicamente care insa nu au nicio substanta activa,dar cel care le foloseste este,convins de efectul lor benefic (efectu placebo),de activitati sau insemne religioase (icoane,moaste,cler,etc.)cu conditia obligatorie de a crede in ele
,obiecte sau locuri in care cel in cauza este convins ca s-au produs minuni, persoane care sunt recunoscute ca avand posibilitatea de a face minuni, recomandate ca atare de cei in care cel in cauza are incredere.
Mai sunt considerate uneori minuni, atat de cel in cauza, cat si de cei dispusi sa creada, si intamplari cu desnodamant fericit din pura intamplare.Ex:de la un balcon cade un ghiveci de flori la cativa cm. in fata sau in spatele celui in cauza.El poate considera acest lucru drept o munune sau un semn Dumnezeiesc.Aceste minuni nu au insa legetura cu inplicarea creierului, in sensul aratat la inceput.
Pana la urma cred ca ar fi bine sa ai incredere in zicerea poietului:"Minuni in lumea noastra nu cred a se mai face.

| SmexyBoy a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba se mai fac...
Pe langa Dumnezeu, mai e si altcineva care mai face minuni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SmexyBoy):

Cine?

| SmexyBoy a răspuns (pentru anonim_4396):

E nu se stie, amandoi stim cine...

| anonim_4396 a răspuns (pentru SmexyBoy):

Da,ai dreptate, PROSTIA.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Minunile sunt fapte dumnezeiesti mai presus de mintea si puterea omeneasca. Ele sunt fapte savarsite in firea vazuta numai cu puterea lui Dumnezeu, intrecand legile mintii si ale firii, care se fac in momente extraordinare, hotarate de Ziditor, si urmaresc luminarea si indreptarea noastra in vederea mantuirii. Minunile arata vointa lui Dumnezeu si talcuiesc caile Sale cele necunoscute. Dumnezeu este cel dintai si cel mai mare facator de minuni, ca unul Care este insusi izvorul lor. Mantuitorul a savarsit pe pamant minuni asupra firii, asupra oamenilor si asupra Sa insusi.

El a oprit furtuna pe mare, a scapat pe Petru de la inec, a prefacut apa in vin, a inmultit painile si pestii, a vindecat bolnavi, a inviat morti, ceea ce-L face sa spuna: "De n-as fi facut intru ei lucruri pe care nimeni altul nu le-a facut, pacat n-ar avea" (Ioan 15, 24). Dintre minunile pe care Mantuitorul le-a facut asupra-Si, cea mai mare este invierea Sa din morti.

Allah inseamna Dumnezeu in limba araba, insa musulmanii din cauza neputintei trupesti nu il vad pe Dumnezeu asa cum il vedem noi in taina, Intreit in Persoane. Minunile adevarate se intampla in crestinism, insa pot exista si in afara lui spre calauzirea Dreptei Credinte sau ajutorul celor drepti.

| olgun a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

''insa musulmanii din cauza neputintei trupesti nu il vad pe Dumnezeu asa cum il vedem noi in taina, Intreit in Persoane. ''

Musulmanii pentru ca au fost bine calauziti nu au cazut in idolatrie si nu l-au luat pe Invataorul lor drept Dumnezeu.

Allah (Dumnezeu) nu calauzeste un neam de nelegiuti. prorocul Isaia le spune ''netaiti ori necurati care mananca carne de porc.( in sensul ca sunt spurcati) etc cu toate astea inca asi mai zic ca sunt ''sfinti ''.

| casablanca40 explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Ce inseamna neputinta trupeasca?

| olgun a răspuns (pentru casablanca40):

Stai sa caute poate gaseste ce inseamna happy. Exact asta au(neputinta trupeasca) cei despre care au vorbit prorocii :'' cei netaiati ori necurati, care mananca porc ..etc cu toate astea inca asi mai zic sfinti '' Isaia 65: "razvratit, care umbla pe o cale rea, care locuiau in morminte si mancau carne de porc si avand in strachini bucate necurate si totusi ziceau ca sunt sfinti". exact asa sunt idolatrii in ziua de azi, ei zic ca sunt sfinti, cu toate ca se roaga la mormintele, moaste (chiar locuiesc cu ei), pietre si bucati de lemn, baga ei in gura tot ce apuca spunand :'' ca nu ceea ce bagi in gura spurca''..cu toate astea au tupeul sa se autonumeasca sfinti, numai are anul atatea zile cati sfinti sunt, trebuie sa facem anul de 400 de zile in curand ca sa incapa toti sfinti care au fost si or sa vina.Tot neputinta trupeasca inseamna si casatoria intre doi barbati ceea ce preotii crestini oficealizeaza in occident,( ce banii lor nu merg sau cu?) cu toate astea iata ca sunt ei ''sfinti'', au nume de sfinti si se sarbatoresc in fiecare zi pe rand cu numele happy. Dumnezeu sa faca ce voieste cu ei ..nici nu stiu daca e bine sa ceri iertare pentru anumite categorii de oameni, asa ca vorba lui iisus :'' Faca-se voia ta Doamne ''

| anonim_4396 a răspuns (pentru olgun):

"Ce-a curatit Dumnezeu sa nu numesti spurcat." Faptele apostolilor 10:15

| olgun a răspuns (pentru anonim_4396):

Paganii au permis ceea ce este necurat si josnic ca fiind bun si placut, au permis pana si sodomismul, ba chiar l-au legalizathappy si au spus exact ceea ce ai spus tu :''"Ce-a curatit Dumnezeu sa nu numesti spurcat." Au permis raul ca fiind bun, au numit binele rau si raul bine ''.

| Danaberciu a răspuns:

Allah este numele lui Dumnezeu in Islam, asa cum in Romania se spune Dumnezeu, in ungurește Ișten, in engleza God, așa si in Islam Allah! Minunile sunt : că iti vezi părinți sănătosi,, ca te trezesti si tu și o minune este că te-ai născut și tu!