| Yee a întrebat:

Yee(Salut)! Cam cat e posibilitatea ca, mergand pe camp, pe furtuna, sa ma loveasca fulgerul?

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Sanse mari, atita timp cit statistica e ingrijoratoare in acest sens. Si e normal sa fie asa in cimp deschis, pentru ca fulgerele au afinitatea de a lovi ceea ce e mai inalt, de aceea cladirile inalte au paratraznete, si daca doar tu esti mai inalt in zona, ai sanse reale. Si sansa creste proportional daca ai metal al tine. O sapa, o coasa, un baros, etc, poate fi un magnet pentru un fulger.

Bula
| Bula a răspuns:

Probabilitatea sa te loveasca de doua ori in viata este extrem de mica (tu esti deja). big grin

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt sanse destul de mari!
Se cunosc asemenea cazuri!

| LPCTSTR a răspuns:

Cred ca 1:1 miliard.

| minrest a răspuns:

Nu il jigni pe Apolo si nici una dintre Muze (in special pe Clio) si poti merge linistit. Ca oricum nu erai nebun sa il jignesti pe Joe.

| Hammurabi a răspuns:

Depinde cât ești de păcătos. laughing

| SG1995 a răspuns:

Depinde daca e camp deschis si are ceva altitudine sunt cel putin sanse 20-30% sa fii lovit de un fulger, desi trebuirme spus ca depinde si natura furtuni, frecventele cu care fulgerul loveste pamantul, etc.

| Lioana a răspuns:

Sansele sunt destul de mari in camp deschis. Corpul uman atrage fulgerele daca sunt in apropiere.
http://www.descopera.ro/......activitati