| AndreiFzn800 a întrebat:

________________________________________
După îmbunătățirea unui calculator la Windows 7, un utilizator observă că panoul UAC apare mai frecvent. Cum poate utilizatorul reduce frecvența cu care apare UAC?

a)Înlocuiți placa grafică cu una care îndeplinește cerințele minime de hardware pentru Windows 7.

b)Reinstalați toate programele utilizatorilor în Modul de Compatibilitate.

C)În caseta de dialog Opțiuni de Performanță din panoul de control Instrumente și Informații ale Performanței, alegeți Ajustare pentru Performanța cea mai Bună.

b)Să modifice setările UAC la un nivel mai scăzut din caseta de dialog Modificați Setările de Control ale Contului de Utilizator din panoul Conturi de Utilizator.

Un tehnician a instalat o nouă unitate video pe un calculator cu Windows XP și acum monitorul arată imagini distorsionate. Tehnicianul trebuie să instaleze o unitate video diferită care este disponibilă pe un server de rețea. Ce mod de pornire ar trebui tehnicianul să folosească pentru a accesa unitatea în rețea?

Modul de Depanare

Modul de Siguranță

Modul de Siguranță cu Ecranul de Comandă

Modul de Siguranță cu Navigarea în Rețea

Un calculator cu Windows se blochează cu o eroare de oprire în timpul pornirii, apoi repornește automat. Repornirea face vizualizarea mesajelor de eroare dificilă. Ce se poate face astfel încât mesajele de eroare să poate fi vizualizate?

Folosiți opțiunea Ultima Configurație Bună Cunoscută pentru a reporni sistemul de operare.

Folosiți Jurnalul de evenimente și alte instrumente de diagnosticare pentru a opri mesajele de eroare.

În modul de Siguranță folosiți meniul Opțiuni Avansate de Pornire pentru a dezactiva funcția de repornire automată.

Vizualizați mesajele de eroare și recuperați sistemul folosind instrumentul de Recuperare a Imaginii Sistemului.

Ce comandă este folosită din ecranul de comandă Windows pentru a planifica executarea unui program la un anumit moment de timp?

CMD

TASKKILL

AT

TASKLIST

Care două afirmații din următoarele sunt adevărate despre punctele de restaurare? (Alegeți două.)

Sunt utile pentru a restaura calculatorul la un moment anterior în care sistemul funcționa corect.

Conțin informații despre sistem și setările regiștrilor care sunt folosiți de sistemul de operare Windows.

Creează copii de siguranță pentru fișiere cu date personale.

Restaurează fișiere personale care au fost corupte sau șterse.

Un tehnician ar trebui întotdeauna să le creeze după actualizarea sistemului de operare.

Un utilizator observă că un calculator funcționează greoi și expune un răspuns întârziat la comenzile tastaturii. Care este o cauză probabilă a acestui simptom?

Placa video nu suportă rezoluția folosită.

O unitate de dispozitiv instalată recent este incompatibilă cu controlerul de pornire.

Un proces foloseşte majoritatea resurselor microprocesorului.

Unul sau mai multe fișiere de program au fost șterse.

________________________________________
Un utilizator observă că unele dintre programele instalate înainte de îmbunătățirea Windows-ului 7 nu mai funcționează corespunzator după îmbunătățire. Ce poate face utilizatorul pentru a rezolva problema?

Să execute programele în Modul de Compatibilitate.

Să actualizeze unitatea pentru placa grafică.

Să folosească utilitarul de Restaurare a Sistemului.

Să modifice setările UAC la un nivel mai scăzut din caseta de dialog Modificați Setările de Control ale Contului de Utilizator al controlului conturilor de utilizator.

Ce instrument administrativ din Windows afișează utilizarea simultană a unui număr de resurse ale calculatorului și poate ajuta un tehnician să decidă dacă este necesară o îmbunătățire?

Vizualizatorul de Evenimente

Serviciile Componentelor

Servicii

Monitorul de performanță

Care este termenul care se referă la abilitate unui calculator de a executa mai multe aplicații în același timp?

Multiprocesare

utilizator multiplu

sarcini multiple

multimedia

Un tehnician observă că un program care este afișat în registrul unui calculator cu Windows nu se găsește pe acel calculator. Care este o soluție posibilă pentru problemă?

Restaurați fișierul boot.ini din mediul de instalare.

Reinstalați aplicația. Apoi executați programul neinstalat.

Executați fdisk /mbr din ecranul de comandă.

Restaurați fișierul ntdetect.com din mediul de instalare.

________________________________________
Un tehnician a încărcat o unitate video incorectă într-un calculator cu Windows 7. Cum poate tehnicianul să revină la unitatea anterioară?

Folosiți regedit pentru a șterge informația despre unitatea video din registru.

Selectați Creați un Punct de Restaurare din Instrumentele Sistemului.

Să folosească legătura Dispozitive și Imprimante din Panoul de Control pentru a da clic dreapta pe monitor și selectați plăcii video.Selectați Revenirea la versiunea anterioară a unei unităţi.

Selectați Proprietățile plăcii video din Gestiunea Dispozitivelorselectați fila Unitate apoi dați clic pe Revenirea la versiunea anterioară a unei unităţi.

________________________________________
Ce opțiune din Windows 7 permite unui utilizator să vizualizeze conținutul spațiului de lucru prin mutarea mausului în marginea dreaptă a barei de meniu?

Previzualizarea pictogramelor

Shake

Liste de Salt

Aero Peek

Instantaneu

Căutare

________________________________________
Care sunt cele două utilitare Windows ce pot fi folosite pentru a ajuta la menținerea hard discului din calculatoare care au trecut prin perioade lungi de utilizare normală?

Mentenanța Discului

Formatarea Discului

Curăţarea discului

Partiționarea Discului

Defragmentarea Discului

Cărei categorii de supervizor îi aparține Calculatorul Virtual Microsoft?

Tipul 1

Tipul 2

Tipul 3

Tipul 4

Un tehnician trebuie să actualizeze sistemul de fișiere pe un calculator cu Windows XP de la FAT32 la NTFS. Ce trebuie să facă el pentru a actualiza sistemul de fișiere la NTFS?

Reinstalați Windows XP și pentru a formata unitatea, alegeți NTFS când vi se solicită acest lucru.

Reformatați toate partițiile existente și folosiți sistemul de fișiere NTFS.

Executați utilitarul CONVERT.EXE pentru a converti sistemul de fișiere la NTFS.

Folosiți utilitarul Managementul Discului pentru a converti unitatea din de Bază în Dinamic, ceea ce schimbă sistemul de fișiere la NTFS în mod automat.
________________________________________
Care din următoarele reprezintă două opțiuni ale partiției active ale unui hard disc? (Alegeți două.)

Unei partiții active îi trebuie atribuită litera C: ca literă a unității.

Până la patru partiții pot fi marcate ca fiind active.

Sistemul de operare folosește partiția activă pentru a porni sistemul.

Partiția activă trebuie să fie o partiție primară.

Partiția activă poate include partiția de recuperare a producătorului.

Un colegiu folosește o tehnologie de virtualizare pentru a implementa cursuri de securitate informațională. Unele exerciții de laborator implică studierea caracteristicilor virușilor și viermilor de calculator. Care este un avantaj al efecutării exercițiilor în mediul virtualizat în comparație cu folosirea calculatoarelor actuale?

Exercițiile de laborator sunt efectuate mai rapid în mediul virtualizat.

Virușii și viermii vor avea funcționalitate limitată în mediul virtualizat.

Atacurile virușilor sau viermilor sunt mai ușor de controlat într-un mediu virtualizat, astfel ajutând la protejarea rețelei facultății și dispozitivelor sale de la atac.

Mediul de virtualizare are instrumente mai bune pentru a dezvolta soluții de atenuare.

Care din următoarele reprezintă două avantaje ale sistemului de fișiere NTFS comparativ cu FAT 32? (Alegeți două.)

NTFS suportă fișiere mai mari.

NTFS permite detecția automată a sectoarelor defecte.

NTFS permite acces mai rapid la periferice externe precum unitatea USB.

NTFS furnizează mai multe opțiuni de securitate.

NTFS permite formatarea mai rapidă a unităților.

NTFS este mai ușor de configurat.

________________________________________
Un calculator cu sistemul de operare Windows 7 nu reușește să pornească atunci când sistemul este pornit. Tehnicianul bănuiește că sistemul de operare a fost atacat de un virus care a făcut sistemul inoperabil. Ce măsură ar putea fi luată pentru a restaura funcționalitatea sistemului?

Executați chkdsk pe unitatea afectată pentru a restaura fișierele sistemului la starea anterioară instalării.

Folosiți o salvare de siguranță incrementală pentru a restaura sistemul.

Folosiți o imagine de sistem ce a fost realizată înainte de defectare pentru a restaura sistemul.

Folosiți o salvare de siguranță diferențială pentru a restaura sistemul.

Un sistem cu Windows XP nu poate porni corect. Care este procedura ce trebuie folosită pentru a porni acest sistem în Modul de Siguranță?

Reporniți sistemul și apăsați Del sau F2 în funcție de sistem.

Reporniți sistemul, țineți apăsat pe F8 până când este afișat un meniu și apoi alegeți Modul de Siguranță.

Din ecranul de comandă executați comanda shutdown -r -s.

Executați utilitarul MSCONFIG și alegeți opțiunea Pornire Selectivă.

Care din următoarele reprezintă două funcții ale sistemului de operare? (Alegeți două.)

procesarea textului

compilarea programelor

editarea diagramei

gestiunea aplicațiilor

controlul accesului hardware

navigarea web

controlul BIOS-ului

Care este rezultatul deținerii unui Master Boot Record corupt?

Imprimanta nu va funcționa corect.

O aplicație nouă nu va reuși să se instaleze.

Tastatura nu va răspunde la comenzile utilizatorului.

Sistemul de operare nu va reuși să pornească.

________________________________________

Care doi termeni din următorii pot fi folosi"i pentru a descrie Calculatorul Personal Virtual din Windows? (Alegeți două.)

partajarea sistemului de operare

Managerul Mașinii Virtuale

managementul resurselor sistemului

supervizorul

consolidarea server-ului

Cât de multă memorie RAM poate fi adresată teoretic de un sistem de operare de 64 biți?

32 GB maxim

64 GB maxim

4 GB maxim

16 GB maxim

128 GB sau mai mult

Răspuns Câştigător
| shannygelu a răspuns:

La prima sa modifice uac la a doua in modul de siguranta optiuni avansate etc iti trebuie timp dar pot raspund la toate

| AndreiFzn800 explică (pentru shannygelu):

Pai poti sa ma ajuti cu ele?

| shannygelu a răspuns (pentru AndreiFzn800):

La ce iti trebuie exact astea?
mi ar lua juma de ora sa ti raspund si nu vad rostul

4 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Wtf?

| shannygelu a răspuns:

4 cmd
5 Sunt utile pentru a restaura calculatorul la un moment anterior în care sistemul func? iona corect.

Restaureaza fi? iere personale care au fost corupte sau? terse.

6 Un proces foloseste majoritatea resurselor microprocesorului.

7 Sa execute programele în Modul de Compatibilitate

8 servicii

9 multiprocesare
10 Reinstala? i aplica? ia. Apoi executa? i programul neinstalat.
11 Sa foloseasca legatura Dispozitive? i Imprimante din Panoul de Control pentru a da clic dreapta pe monitor? i selecta? i placii video.Selecta? i Revenirea la versiunea anterioara a unei unitati.

12 Previzualizarea pictogramelor
13 Curatarea discului
Defragmentarea Discului

14 tip 1
15 Reinstala? i Windows XP? i pentru a formata unitatea, alege? i NTFS când vi se solicita acest lucru.

16 Parti? ia activa trebuie sa fie o parti? ie primara
Sistemul de operare folose? te parti? ia activa pentru a porni sistemul

Atacurile viru? ilor sau viermilor sunt mai u? or de controlat într-un mediu virtualizat, astfel ajutând la protejarea re? elei faculta? ii? i dispozitivelor sale de la atac.

NTFS furnizeaza mai multe op? iuni de securitate.
NTFS permite detec? ia automata a sectoarelor defecte.

Folosi? i o imagine de sistem ce a fost realizata înainte de defectare pentru a restaura sistemul.

20 Reporni? i sistemul,? ine? i apasat pe F8 pâna când este afi? at un meniu? i apoi alege? i Modul de Siguran? a.
21 controlul accesului hardware
navigarea web
22 Sistemul de operare nu va reuși să pornească.
23 Managerul Mașinii Virtuale
partajarea sistemului de operare

24 128 GB sau mai mult