| cristizor a întrebat:

3 nedumeriri (nu le am cu laptopurile):
1.Merita si este bun 2800Ron un laptop Asus Procesor Intel Core I5-480M Placa video AmdRadeon HD 6370 1gb Dedicata 3gb DDR 3 pentru jocuri ma refer sa ma tina si pentru inca 1 an cel putin
2. Procesoru se refera ca e 5x 2, 66 ghz?
3. Imi puteti recomanda altu doar ca exista o problema trebuie din magazina gen flanco domo cora etc din bucuresti deoarece bani vin de la parinti care nu se incred in magazine de pe net (buget max 3000Ron si pentru jocuri)

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

I3 sau i5 sai i7 nu inseamna ce ai scris tu. Aia e generatia la fel cum a fost pentium 4 si pentium3(exemple mai vechi, da cunoscute).2. Nu se merita, la laptopul ala nu te joci nici un an cum trebuie, deoarece e slab in acei bani. Daca parintii tai nu au incredere, si esti din bucuresti, te duci la sediul firmei si il ridici de acolo. Daca vrei o propunere, da-mi PM si te ajut cu drag, ca la ce configuratie ai tu acolo, nu face nici 2000 lei.

| vlad_4846 a răspuns:

Poate ei nu se incred in magazine online dar sa stii ca in magazine gen flanco.altex sau domo sunt preturi cu cel putin 30 %% mai mari...

exista magazine online neserioase dar majoritatea magazinelor sunt serioase si apartin unor oameni de afaceri pe care parintii tai sigur au auzit...de ex. marius ghinea(de la arena leilor de pe TVR2)detine vreo 4-5 magazine de genul asta,, nu mai stiu sigur care dar sunt in top 10... eMAG, avomag, cel.ro,etc

mai sunt magazine azerty,marketonline,pcfun,pcgarage, elanko, debo...

navigheaza pe shopmania sau price.ro

uite de exemplu laptopul tau l-am gasit aici :http://www.cel.ro/laptop-notebook/asus/178_Intel-Core-i5/

cu 400 lei mai ieftin sau alta varianta cu procesor I3 aici:

http://www.shopmania.ro/notebooks/p-asus-x52jt-sx277d-16110812

http://www.price.ro/index.php? action=product_prices&prod_id=414037&asc=1

| username a răspuns:

Am experienta in domeniu:
1. DA
2. NU. Procesorul in cel mai bun caz e quad core (4x2,66)
3. La flanco, domo etc. este mult mai scump sau nu e. Fa-ti un card si iti bagi banii pe el si cumperi laptop-ul online. Un laptop pentru gaming costa de la 5000 de RON in sus. Pe laptop-ul asta o sa-ti mearga jocurile (unele la mediu) pana pe la sfarsitul lui 2012.
In 3000 de RON iti faci un PC din componente de nu o sa ai nici o problema.
Laptop-ul e bun, daca nu esti un hardcore gamer. Instalezi pe el windows 7 x86 bits si o sa-ti ruleze fara probleme. Dar daca vrei un avion pentru jocuri, iti recomand un PC facut din bucati.