| bogdanfelix a întrebat:

A fost o dată un balaur cu 6 capete. Într-o zi Făt-Frumos s-a supărat şi i-a tăiat un cap. Peste noapte i-au crescut alte 6 capete în loc. Pe acelaşi gât! A doua zi, Făt-Frumos iar i-a tăiat un cap, dar peste noapte balaurului i-au crescut în loc alte 6 capete... şi tot aşa timp de n zile, În cea de (n+1)-a zi, Făt-Frumos s-a plictisit şi a plecat acasă!
Cerinţă

Scrieţi un program care calculează câte capete va avea balaurul după n zile.
Date de intrare

Fişierul de intrare capete.in conţine pe prima linie un număr natural n reprezentând numărul de zile.
Date de ieşire

Fişierul de ieşire capete. out conţine pe prima linie numărul de capete pe care le va avea balaurul după n zile.
Restricţii

Răspuns Câştigător
| Braincode a răspuns:

#include
using namespace std;
ifstream in("capete.in");
ofstream out("capete.out");
long nr, z;
int main()
{
in>>z>>nr;
out

1 răspuns:
| MâţulMov a răspuns:

(6 la puterea n)-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1(de n ori)