| Mariuca006 a întrebat:

Aceasta este o intrebare pentru vlogari sau cei care cunost YouTube-ul suficient de bine ca sa ma lamureasca. Atunci cand postez un filmulet ce contine si o piesa pe fundal de la un anumit interpret, cum sa fac astfel incat sa demonstrez ca nu incalc niciun drept de autor? Doar nu am specificat niciodata ca eu am compus piesa sau ceva de genu. La toate filmuletele la care am una sau mai multe melodii pe fundal mi le identifica si spune ca incalc drepturile de autor si filmuletul nu mai poate fi difuzat de alte persoane. Am acceptat si,, continutul terta parte" indiferent ce o fi aia si sunt pe cale sa-mi pierd contul de youtube pentu ca am trimis si o contestatie... care din cate vad este aproape respinsa. Macar sa stiu pe viitor ce trebuie sa fac. Multumesc anticipat! happy

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Păi da.Că încalci legea dreptului de autor, dar aici se referă la faptul că cineva a mai postat un material cu o melodie similară ce nu e sun licența crative cosmos, și de aia s-or bătut cap în cap. Înceracă să schimbi un pic melodia, ori să faci un mixj, ori să schimbi tempo-ul ei.Asta ar ajuta să păcălești boții.Pe viitor șii că contestațiile se fac numai daca ai un motiv bun s-o faci.
Nu tea- gândit sa încerci Daly motion? E similar YouTube-ului, dar mult mai ok.
Succes

| Mariuca006 explică (pentru DeyCj):

Am incercat sa le mai mixez. dar o detecteaza chiar daca sunt doar 10 secunde din acea piesa la fel. Oricum multumesc pentru sfat!

| DeyCj a răspuns (pentru Mariuca006):

Păi da ca acuma nu mai verifică boții ce încarci că adminii, adică ființe umane, care îti moderează ceea ce încarci. Dacă vei poți încerca să încarci vlogurile tale pe dailymotion.E mult mai bun ca youTube-ul.te lasă șa încarci gratis clipuri de 60 de minute, nu de 15 minute și maxim4 Gb mărime.Da e gratis să îti faci cont, iar dacă demonstrezi ca clipurile tale sunt originale poți face și ceva bănuți din asta.
Vezi aici:
http://www.dailymotion.com/ro/motionmaker
Succes

| pbsolver a răspuns:

Pai din moment ce nu ai aprobarea artistului/casei de discuri si postezi melodia fara sa ceri acordul, incalci drepturile de autor. Nu te pui cu astia mari... mai ales cu astia de la Sony...

| Mariuca006 explică (pentru pbsolver):

Pai toata lumea care posteaza un amarat de clip pe youtube si foloseste de exemplu 10 piese intr-un video, de la toate zece trebuie sa primeasca o aprobare? Adica chiar prin asta trece orice utilizator atunci cand pune muzica intr-un clip? Credeam ca este suficient sa specifici artistii in descriere...

| pbsolver a răspuns:

Faptul ca tai melodia nu inseamna c-o mixezi. Modifica-i pitch-ul, baga niste reverb, delay, un filtru lp/HP, ceva, orice